- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Statul nu doreste sa fie actionar la Rompetrol Rafinare

25 Aug, 11:46 • Redactia DailyBusiness
Guvernul a transmis KazMunaiGaz ca nu doreste sa fie actionar la Rompetrol Rafinare (RRC), iar compania kazaha se gandeste ce posibilitati are sa conduca rafinaria Petromidia impreuna cu statul, a declarat directorul financiar al grupului Rompetrol, Dmitri Grigoriev, citat de Mediafax.
Statul nu doreste sa fie actionar la Rompetrol Rafinare

„Statul a spus ca nu doreste sa fie actionar la Rompetrol Rafinare. Ne gandim la ce posibilitati avem sa manageriem rafinaria impreuna cu statul. Daca nu vom avea cash flow la rafinarie, vom avea optiunea sa o inchidem”, a afirmat Grigoriev, intr-o conferinta de presa.

De asemenea, statul a dat grupului Rompetrol contul unde poate plati obligatiunile cu cateva zile inainte de a introduce actiunea in justitie, a declarat Ana Diculescu Sova, avocata a casei de avocatura NNDKP, prezenta la conferinta.

Grupul Rompetrol, detinut de KazMunaiGaz dinKazahstan, trebuie sa ramburseze peste doua miliarde de lei in contul datoriilor istorice ale rafinariei Petromidia, angajate printr-o emisiune de obligatiuni din anul 2003.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Siegfried Mureșan: PNL nu îl va susține pe Sorin Grindeanu ca premier. „Nu am spus niciodată că îl susținem”
Siegfried Mureșan: PNL nu îl va susține pe Sorin Grindeanu ca premier. „Nu am spus niciodată că ...
Sorin Grindeanu: PSD nu va mai înainta o altă propunere de premier. „Nu vom participa la o spirală nesfârșită de condiții schimbătoare”
Sorin Grindeanu: PSD nu va mai înainta o altă propunere de premier. „Nu vom participa la o spirală ...
Turcia intensifică măsurile de securitate înaintea summitului NATO
Turcia intensifică măsurile de securitate înaintea summitului NATO
Nicușor Dan: „Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit”
Nicușor Dan: „Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit”
România a semnat acordul european privind dezvoltarea capacităților de stocare a energiei în perioada 2026-2028
România a semnat acordul european privind dezvoltarea capacităților de stocare a energiei în perioada ...
Venezuela: Cel puțin 589 de persoane au murit și mii au fost rănite, potrivit autorităților, în urma celor două cutremure devastatoare
Venezuela: Cel puțin 589 de persoane au murit și mii au fost rănite, potrivit autorităților, în ...
China: Un avion de mici dimensiuni a lovit cea mai înaltă clădire din Beijing
China: Un avion de mici dimensiuni a lovit cea mai înaltă clădire din Beijing
BNR a încheiat 2025 cu profit de 2,34 miliarde lei, peste plan, dar sub nivelul record din 2024
BNR a încheiat 2025 cu profit de 2,34 miliarde lei, peste plan, dar sub nivelul record din 2024
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea ...
Activele fondurilor de pensii private au urcat la 220,41 miliarde de lei în primul trimestru din 2026, echivalentul a 11,5% din PIB
Activele fondurilor de pensii private au urcat la 220,41 miliarde de lei în primul trimestru din 2026, ...
Volkswagen pregătește o restructurare majoră. Până la 100.000 de concedieri și tăieri masive de investiții
Volkswagen pregătește o restructurare majoră. Până la 100.000 de concedieri și tăieri masive de ...
Comisia Europeană aprobă ajutorul de stat pentru Banca de Investiții și Dezvoltare (BID)
Comisia Europeană aprobă ajutorul de stat pentru Banca de Investiții și Dezvoltare (BID)
Circulația pe Podul Giurgiu–Ruse va fi oprită temporar sâmbătă. Restricții pentru șoferii care merg spre Bulgaria și Grecia
Circulația pe Podul Giurgiu–Ruse va fi oprită temporar sâmbătă. Restricții pentru șoferii care ...
Nicușor Dan convoacă luni ședința CSAT. Pe agendă: Summitul NATO, misiunile externe ale Armatei și situația ROMATSA
Nicușor Dan convoacă luni ședința CSAT. Pe agendă: Summitul NATO, misiunile externe ale Armatei ...
PNL, USR și UDMR îl propun pe Siegfried Mureșan pentru funcția de premier al României
PNL, USR și UDMR îl propun pe Siegfried Mureșan pentru funcția de premier al României
Nicușor Dan îi convoacă la Cotroceni pe liderii PSD, PNL, USR, UDMR și ai minorităților naționale
Nicușor Dan îi convoacă la Cotroceni pe liderii PSD, PNL, USR, UDMR și ai minorităților naționale
Siegfried Mureşan: „Dorinţa noastră e ca România să aibă un guvern competent, realmente pro-european, coerent”
Siegfried Mureşan: „Dorinţa noastră e ca România să aibă un guvern competent, realmente pro-european, ...
PSD acuză PNL, USR și UDMR că blochează formarea Guvernului: „Inventează condiții pentru a rămâne pe funcții”
PSD acuză PNL, USR și UDMR că blochează formarea Guvernului: „Inventează condiții pentru a rămâne ...