Finante-Banci

Surse: Boc a cerut ministrilor sa isi prezinte public bilantul pe 2010 si proiectele majore pe 2011

08 Dec, 15:18 • Redactia DailyBusiness
Premierul Emil Boc a solicitat membrilor Cabinetului sa prezinte public bilantul propriei activitati pe anul 2010 si proiectele majore pe care le vor derula in 2011, precum si sa stabileasca un program clar de investitii prioritare pe anul viitor, au declarat surse guvernamentale.
Surse: Boc a cerut ministrilor sa isi prezinte public bilantul pe 2010 si proiectele majore pe 2011

Potrivit acestora, premierul a solicitat tuturor ministrilor sa organizeze in perioada urmatoare conferinte de presa in care sa prezinte un bilant pe anul 2010 si proiectele majore pe care le au planificate pentru anul viitor, informeaza Mediafax.

„Premierul a cerut inca o data ministrilor sa prezinte proiectele prioritare de investitii, pentru care Guvernul trebuie sa asigure finantarea anul viitor, si le-a solicitat sa prezinte in conferinte de presa ceea ce au realizat la fiecare minister in acest an si care sunt proiectele importante pe care le vor realiza anul in 2011”, au precizat sursele citate.

Solicitarea primului-ministru vine dupa ce Fondul Monetar International a cerut Guvernului ca in 2011 sa fie stabilit clar un program de investitii prioritare pentru care sa se asigure finantare de la buget si din fondurile europene.

In luna februarie, premierul Emil Boc a cerut ministrilor sa organizeze conferinte de presa cel putin o data la doua saptamani, in care sa prezinte principalele proiecte initiate, astfel incat sa fie asigurata o mai buna comunicare, au declarat atunci, agentiei Mediafax, surse ministeriale.

Dupa solicitarea premierului au fost organizate o serie de conferinte de presa la Ministerele Muncii, Finantelor, Dezvoltarii Regionale, Mediului si Culturii, sistem intrerupt dupa o scurta perioada.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune fără reguli”
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune ...
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, pentru relația cu Trump
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, ...
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% din fondurile alocate dacă finalizează reformele restante
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% ...
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția granturilor ajunge la 78%
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția ...
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” și cere intervenția statului
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” ...
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției de energie
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției ...
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere cu 41,5%
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere ...
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut cu 4,7%
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut ...
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România își accelerează apărarea antidrone
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România ...
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea frontierei
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea ...
PIB-ul României s-a menținut la nivelul trimestrului I în T2 2026, dar a scăzut cu 0,4% față de T2 2025
PIB-ul României s-a menținut la nivelul trimestrului I în T2 2026, dar a scăzut cu 0,4% față de ...
Guvernul aprobă relansarea exploatării grafitului din județul Gorj, materie primă critică pentru baterii
Guvernul aprobă relansarea exploatării grafitului din județul Gorj, materie primă critică pentru ...
Anglia: Doi oameni grav răniți după deraierea unui tren în apropiere de Lewes. Aproximativ 150 de pasageri se aflau la bord
Anglia: Doi oameni grav răniți după deraierea unui tren în apropiere de Lewes. Aproximativ 150 de ...
CE Oltenia este pregătit să crească producția pentru a acoperi necesarul de energie din sistem
CE Oltenia este pregătit să crească producția pentru a acoperi necesarul de energie din sistem