- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Trezoreria a imprumutat joi 1,5 mld. lei prin doua emisiuni de obligatiuni benchmark

03 Oct, 17:25 • Redactia DailyBusiness
Ministerul Finantelor Publice (MFP) a imprumutat, joi, 1,5 miliarde lei de la bancile locale, prin doua emisiuni de obligatiuni de stat tip benchmark.
Trezoreria a imprumutat joi 1,5 mld. lei prin doua emisiuni de obligatiuni benchmark

Trezoreria a
imprumutat un miliard de lei printr-o emisiune de obligatiuni de stat
benchmark, cu scadenta la cinci ani, plasata la licitatie prin
intermediul Bancii Nationale a Romaniei (BNR). Nivelul mediu al
randamentului la care a fost adjudecata emisiunea este de 4,37%, iar
rata cuponului este de 5,90%.

Valoarea totala a emisiunii a
fost de 500 milioane lei, iar cererea totala din partea bancilor care
au participat la licitatie a fost de 1,643 miliarde lei.

Tot
joi, Ministerul Finantelor Publice a imprumutat 500 milioane de lei
de la bancile comerciale, printr-o alta emisiune de obligatiuni
benchmark. Titlurile de stat au scadenta la zece ani, iar nivelul
mediu al randamentului la care a fost adjudecata emisiunea este de
5,29%, iar rata cuponului de 5,85%. Valoarea emisiunii a fost de 500
milioane de lei, iar cererea totala din partea bancilor care au
participat la licitatie a fost de 811,55 milioane de lei.

MFP
a programat in luna octombrie imprumuturi de 4,75 miliarde lei si
respectiv 150 milioane de euro de la bancile comerciale de pe piata
locala, potrivit site-ului MFP.

Pe 10 octombrie, Trezoreria a
planificat o licitatie de obligatiuni in euro, cu scadenta la trei
ani, in valoare de 150 milioane euro.

In primele 9 luni din
2013, MFP a imprumutat de pe piata interna aproape 34,4 miliarde lei,
la care se adauga imprumuturi de 2,9 miliarde euro si 1,5 miliarde
dolari, conform Agerpres.

Urmărește Daily Business pe Google News