- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Vosganian vrea sa devina primul manager privat din Guvern: Nu pot trai doar din salariul de politician

08 Feb, 12:53 • Redactia DailyBusiness
Ministrul Economiei, Varujan Vosganian, a declarat vineri ca vrea sa fie primul manager privat din Executiv, pentru ca in politica este din ce in ce mai greu sa se poata trai doar din salariu, inclusiv din cauza "agentiilor de integritate" si a "rigorilor opiniei publice".
Vosganian vrea sa devina primul manager privat din Guvern: Nu pot trai doar din salariul de politician

„Eu am vorbit
cu domnul Ponta si i-am spus «domnule prim-ministru eu vreau sa fiu
manager privat in Guvern. Adica, daca eu aduc bani, sa-mi dati voie
sa ca din banii acestia sa dau o parte oamenilor care i-au produs»”,
a declarat vineri Vosganian.

Ministrul a adaugat ca nu poate trai
doar din salariul de politician, inclusiv din cauza cerintelor
Agentiei Nationale de Integritate si a pretentiilor pe care opinia
publica le are de la politicieni.

„Sunt in politica de 23 de ani. Nu
am facut numai politica, nu as fi putut trai numai din salariul de
politician. Este din ce in ce mai greu, pe legislatia romaneasca si
agentiile de integritate si toate rigorile opiniei publice, sa mai
traiesti si din altceva decat din politica, pentru ca intri in tot
felul de incompatibilitati, ceea ce pe viitor va trebui sa ne
gandim”, a mai spus Vosganian, citat de Mediafax.

Urmărește Daily Business pe Google News