- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Zona euro cere Greciei un angajament scris privind respectarea masurilor decise

08 Nov, 10:29 • Redactia DailyBusiness
Zona euro le-a cerut luni seara socialistilor si conservatorilor din Grecia, care urmeaza sa formeze un Guvern de coalitie, sa ofere un angajament scris privind respectarea promisiunilor de economii bugetare si reforme, inainte de deblocarea a noi fonduri.
Zona euro cere Greciei un angajament scris privind respectarea masurilor decise

„Vom cere autoritatilor elene sa trimita o scrisoare semnata de principalele doua partide, pentru a reafirma” angajamentul tarii privind respectarea masurilor decise pentru asanarea conturilor publice ale statului si planul de ajutor adoptat la sfarsitul lui octombrie, a declarat liderul ministrilor de Finante din Uniunea monetara, Jean-Claude Juncker, la finalul unei reuniuni la Bruxelles.

Aceasta scrisoare este conditia pusa pentru deblocarea urmatoarei transe de imprumut in valoare de 8 miliarde de euro, din primul plan de salvare a Greciei, vitala pentru tara, care risca in caz contrar sa se gaseasca in incetare de plati, a precizat el.

Aceasta deblocare de fonduri ar putea interveni „in cursul lui noiembrie” daca aceasta conditie este indeplinita, a afirmat comisarul european pentru Afaceri Economice, Olli Rehn.

Zona euro si-a dat acordul de principiu in urma cu circa 15 zile privind varsarea acestei sume, dar intre timp s-a schimbat situatia, cu anuntul unui referendum in Grecia, in final abandonat, si acordul gasit pentru formarea unui Guvern de uniune nationala, din care actualul premier, Giorgios Papandreou, nu va mai face parte.

„Decizia noastra este inca valabila”, a afirmat Juncker. „Asteptam confirmarea scrisa ca Guvernul (de uniune nationala) adopta tot acest set de decizii”, a continuat el.

Premierul grec in exercitiu, Giorgios Papandreou, si rivalul sau conservator Antonis Samaras au ajuns luni seara la un acord privind noul sef al Guvernului de coalitie pe care au convenit sa il formeze duminica, a anuntat postul public de televiziune Net.

Numele noului premier va fi anuntat marti, in acelasi timp cu componenta acestui nou Cabinet, menit sa scoata Grecia din criza economica si politica, afirma Net.

„Unitatea ar fi trebuit realizata de mai multe luni”, a comentat Juncker.

Oficialii europeni au negat ca ar fi intervenit in afacerile politice interne ale tarii, atunci cand au facut apel la un Guvern de uniune nationala. Ei au apreciat ca unitatea nationala este o necesitate pentru aceasta tara in fata provocarilor actuale.

Juncker a refuzat sa faca un apel similar la adresa Italiei, „deoarece Italia nu face obiectul unui program” de ajutor international, ca Grecia, Irlanda sau Portugalia.

Intr-un comunicat publicat la Bruxelles, ministrul grec de Finante, Evangelos Venizelos, a confirmat ca deblocarea celor opt miliarde de euro va interveni „in masura in care si imediat dupa ce noul Guvern si fortele politice care il sustin vor confirma in scris angajamentele tarii legate de deciziile” luate la sfarsitul lui octombrie de liderii zonei euro.

O echipa de reprezentanti ai Comisiei Europene, Bancii Centrale Europene si Fondului Monetar International va merge in Grecia „imediat dupa aceea”, pentru a finaliza detaliile celui de-al doilea plan de salvare a tarii, decis la 27 octombrie, a adaugat el.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de ...
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor