- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Internet/New Media

Afacerile Star Storage au avansat cu 51% in S1, la 7,8 mil. euro

02 Aug, 16:47 • Redactia DailyBusiness
Star Storage, companie specializata in solutii de stocare, arhivare si management de informatii, a anuntat o crestere de 51% a cifrei de afaceri pe primele sase luni din acest an comparativ cu aceeasi perioada a anului trecut, pana la 7,8 milioane de euro.
Afacerile Star Storage au avansat cu 51% in S1, la 7,8 mil. euro

Pentru intregul an, compania estimeaza o crestere de peste 30% a afacerilor, de pana la 18 milioane de euro.

Potrivit lui Catalin Paunescu (foto), managing director al Star Storage, investitiile semnificative realizate in 2009, de peste 4 mililoane de euro, in lansarea unui centru de date de ultima generatie si in lansarea centrului de printare si implicuire documente, au contribuit semnificativ la cresterea Star Storage.

Acesta a adaugat ca toate cele 5 linii de business ale companiei (solutii de infrastructura, solutii de afaceri, servicii externalizate de data center, servicii externalizate de printare si implicuire documente, servicii externalizate de arhivare electronica si procesare de documente) au crescut in primul semestru.

„De asemenea, in primele 6 luni din 2010 am investit aproximativ 500.000 euro in dezvoltarea infrastructurii din centrul de date si intr-o noua linie de afaceri, care va fi lansata la sfarsitul trimestrului trei”, a declarat Paunescu.

Raportat la industriile care au generat aceasta crestere, ponderea cea mai mare o are sectorul privat, in special serviciile financiare si utilitatile.

„Din pacate, desi speram ca sectorul public sa creasca in acest an, avand in vedere nevoia evidenta de solutii eficiente si de automatizare in relatia dintre administratia publica centrala/locala si cetatean, segmentul public continua sa reprezinte o dezamagire. Se discuta mult prea mult despre eficienta din sectorul public, insa proiectele de IT intarzie sa apara”, a spus reprezentantul Star Storage.

In ceea ce priveste viitorul, pentru cea de-a doua jumatate a anului 2010 si primele 6 luni din 2011, in ciuda conditiilor economice nefavorabile, compania intentioneaza sa continue dezvoltarea portofoliului de servicii externalizate, avand planificate investitii de peste 1 milion euro in aceasta directie.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Venezuela: Cel puțin 589 de persoane au murit și mii au fost rănite, potrivit autorităților, în urma celor două cutremure devastatoare
Venezuela: Cel puțin 589 de persoane au murit și mii au fost rănite, potrivit autorităților, în ...
China: Un avion de mici dimensiuni a lovit cea mai înaltă clădire din Beijing
China: Un avion de mici dimensiuni a lovit cea mai înaltă clădire din Beijing
BNR a încheiat 2025 cu profit de 2,34 miliarde lei, peste plan, dar sub nivelul record din 2024
BNR a încheiat 2025 cu profit de 2,34 miliarde lei, peste plan, dar sub nivelul record din 2024
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea ...
Activele fondurilor de pensii private au urcat la 220,41 miliarde de lei în primul trimestru din 2026, echivalentul a 11,5% din PIB
Activele fondurilor de pensii private au urcat la 220,41 miliarde de lei în primul trimestru din 2026, ...
Volkswagen pregătește o restructurare majoră. Până la 100.000 de concedieri și tăieri masive de investiții
Volkswagen pregătește o restructurare majoră. Până la 100.000 de concedieri și tăieri masive de ...
Comisia Europeană aprobă ajutorul de stat pentru Banca de Investiții și Dezvoltare (BID)
Comisia Europeană aprobă ajutorul de stat pentru Banca de Investiții și Dezvoltare (BID)
Circulația pe Podul Giurgiu–Ruse va fi oprită temporar sâmbătă. Restricții pentru șoferii care merg spre Bulgaria și Grecia
Circulația pe Podul Giurgiu–Ruse va fi oprită temporar sâmbătă. Restricții pentru șoferii care ...
Nicușor Dan convoacă luni ședința CSAT. Pe agendă: Summitul NATO, misiunile externe ale Armatei și situația ROMATSA
Nicușor Dan convoacă luni ședința CSAT. Pe agendă: Summitul NATO, misiunile externe ale Armatei ...
PNL, USR și UDMR îl propun pe Siegfried Mureșan pentru funcția de premier al României
PNL, USR și UDMR îl propun pe Siegfried Mureșan pentru funcția de premier al României
Nicușor Dan îi convoacă la Cotroceni pe liderii PSD, PNL, USR, UDMR și ai minorităților naționale
Nicușor Dan îi convoacă la Cotroceni pe liderii PSD, PNL, USR, UDMR și ai minorităților naționale
Siegfried Mureşan: „Dorinţa noastră e ca România să aibă un guvern competent, realmente pro-european, coerent”
Siegfried Mureşan: „Dorinţa noastră e ca România să aibă un guvern competent, realmente pro-european, ...
PSD acuză PNL, USR și UDMR că blochează formarea Guvernului: „Inventează condiții pentru a rămâne pe funcții”
PSD acuză PNL, USR și UDMR că blochează formarea Guvernului: „Inventează condiții pentru a rămâne ...
Ciprian Ciucu a demisionat de la șefia PNL București, pe fondul controlului judiciar într-un dosar DNA
Ciprian Ciucu a demisionat de la șefia PNL București, pe fondul controlului judiciar într-un dosar ...
ANOFM oferă stimulent firmelor care angajează elevi și studenți în vacanță: Sprijin de 50% din ISR
ANOFM oferă stimulent firmelor care angajează elevi și studenți în vacanță: Sprijin de 50% din ISR
Nou bilanț în urma cutremurelor din Venezuela: 235 de morți, mii de răniți și operațiuni internaționale de salvare în desfășurare
Nou bilanț în urma cutremurelor din Venezuela: 235 de morți, mii de răniți și operațiuni internaționale ...
Val de căldură extremă în România: ANM anunță caniculă de până la 40 de grade Celsius și cod roșu în mai multe regiuni
Val de căldură extremă în România: ANM anunță caniculă de până la 40 de grade Celsius și cod ...
Ilie Bolojan, mesaj de Ziua Drapelului: „Respectul pentru tricolor înseamnă respect pentru România”
Ilie Bolojan, mesaj de Ziua Drapelului: „Respectul pentru tricolor înseamnă respect pentru România”