- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Internet/New Media

Facultatile produc 2.500 de IT-isti anual. „Ciudat ca unii renunta la meserie dupa 3-4 ani”

02 Apr, 18:01 • Redactia DailyBusiness
Institutiile de invatamant superior produc circa 2.500 de specialisti IT&C pe an, preluati inca din facultate de firmele de profil, insa sunt multi care renunta la meserie dupa ce muncesc 3-4 ani din cauza regimului de lucru solicitant, spune Tudor Prisecaru, secretar de stat in Ministerul Educatiei.
Facultatile produc 2.500 de IT-isti anual. Ciudat ca unii renunta la meserie dupa 3-4 ani


„Doar la
nivelul Politehnicii sunt 480-500 de absolventi pe an in domeniul
IT&C, care sunt absorbiti de companii inca din facultate.
Intrebarea este de ce dupa 3-4 ani de lucru intr-o companie de
profil, acestia parasesc locurile de munca si, ciudat, se indreapta
spre altceva”, a declarat Prisecaru la
o conferinta organizata de GE si Camera de Comert Americana in
Romania (AmCham) pe tema inovatiei.

El a raspuns astfel unei intrebari
referitoare la absenta specialistilor in domeniul IT&C pe care
firmele de profil o invoca si care ar ingreuna procesul de inovatie. 

„Stiu un caz al unei persoane
care a lucrat patru ani intr-o companie, cu peste 2.000 de euro pe
luna, dar a renuntat si s-a apucat de regie. Am avut o discutie cu
aceasta persoana si mi-a spus ca a renuntat din cauza regimului de
lucru. «Nu vor decat sa ne suga de inteligenta», mi-a spus.
Piata este mare si sunt oameni care cedeaza, lucrul asta se vede si
in starea de sanatate. Politehnica produce 500 de absolventi pe an,
multiplicati cu cinci in toata tara, jumatate pleaca din tara, dar nu
cred ca acest sector are atatia angajati”, a adaugat Prisecaru,
citat de Mediafax.

Urmărește Daily Business pe Google News