Internet/New Media

Flamingo International a pierdut 4,8 mil. euro in primele 6 luni din 2007

09 Aug, 16:33 • Redactia DailyBusiness
Grupul Flamingo International a raportat in primul semestru o cifra de afaceri de 67,95 milioane euro, in scadere cu 3,1% fata de bugetul initial planificat de companie, a informat joi retailerul, citat de NewsIn.
Flamingo International a pierdut 4,8 mil. euro in primele 6 luni din 2007

Compania a inregistrat o pierdere de 4,8 milioane euro in primele sase luni ale anului, bugetandu-si pana la finele anului un rezultat negativ de 5,2 mil. euro.

Grupul Flamingo International include o retea de 138 magazine, cu o suprafata totala de 45.200 metri patrat, avand 925 de angajati. La nivel national, grupul detine 11 magazine Flanco World, cu o suprafata medie de peste 1.000 de metri patrati fiecare, 48 de magazine Flamingo, cu o suprafata medie de 150 metri patrati si 78 magazine Flanco, cu suprafete cuprinse intre 250 si 300 metri patrati fiecare.

„Anul acesta vrem sa ne concentram pe consolidarea afacerii per ansamblu si vom renunta la unele business-uri care pentru companie au devenit momentan afaceri satelit”, a declarat vicepresedintele grupului Flamingo International, Dragos Simion. „Am renuntat deja la business-urile din Serbia si Bulgaria, dar am pastrat filiala de distributie din Olanda. Dezvoltarea retelei Flanco World este afacerea esentiala a companiei. Magazinele acestui brand vor inlocui treptat magazinele mici Flamingo Computers si Flanco, daca acestea nu vor aduce profit”, a mai spus Dragos Simion.

Ultimul magazin Flanco World a fost inaugurat joi la Turda.

Referitor la evolutia pietei de IT&C si electronice, vicepresedintele grupului Flamingo International a adaugat ca procentul de crestere estimat pentru intregul an este de aproximativ 15% fata de 2006, piata urmand sa atinga o valoare de aproximativ 1 mld. de euro.

Grupul Flamingo International va incepe, in a doua parte a anului, o promovare mult mai agresiva a produselor sale, estimand ca va dubla in semestrul al doilea bugetul de marketing, comparativ cu primele sase luni ale anului. De asemenea, compania a anuntat ca inca nu a inceput programul de rascumparare a celor aproximativ 7 milioane de actiuni ce reprezinta 1% din capitalul social al firmei.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Alexandru Nazare avertizează Parlamentul: România nu își mai poate permite măsuri cu impact bugetar fără surse de finanțare
Alexandru Nazare avertizează Parlamentul: România nu își mai poate permite măsuri cu impact bugetar ...
Grindeanu cere noi consultări la Cotroceni: „Avem nevoie de o majoritate transparentă și de un guvern cu puteri depline”
Grindeanu cere noi consultări la Cotroceni: „Avem nevoie de o majoritate transparentă și de un guvern ...
Raed Arafat îl atacă dur pe Alexandru Rafila: „Declarațiile sale dezbină sistemul integrat de urgență”
Raed Arafat îl atacă dur pe Alexandru Rafila: „Declarațiile sale dezbină sistemul integrat de urgență”
Trump promite o ripostă dură după interceptarea unui atac cu rachete balistice iraniene asupra trupelor americane din Iordania
Trump promite o ripostă dură după interceptarea unui atac cu rachete balistice iraniene asupra trupelor ...
IMM România critică bonusurile pentru inspectorii ANAF în funcție de amenzi: „Vor crește presiunea asupra contribuabililor”
IMM România critică bonusurile pentru inspectorii ANAF în funcție de amenzi: „Vor crește presiunea ...
Piața investițiilor imobiliare din România a depășit după șapte luni volumul tranzacțiilor din întregul an 2025, arată Cushman & Wakefield Echinox
Piața investițiilor imobiliare din România a depășit după șapte luni volumul tranzacțiilor din ...
Kelemen Hunor pledează pentru un guvern de armistițiu: „România are nevoie de o majoritate largă până la sfârșitul anului”
Kelemen Hunor pledează pentru un guvern de armistițiu: „România are nevoie de o majoritate largă ...
Apărarea aeriană iordaniană a interceptat cinci rachete lansate din Iran
Apărarea aeriană iordaniană a interceptat cinci rachete lansate din Iran
CGMB a aprobat programul de reabilitare a fațadelor degradate din Centrul Istoric. Proprietarii pot primi finanțare de până la 70%
CGMB a aprobat programul de reabilitare a fațadelor degradate din Centrul Istoric. Proprietarii pot ...
Bolojan discută cu premierul Kazahstanului despre aprovizionarea României cu țiței: „Securitatea energetică este o prioritate”
Bolojan discută cu premierul Kazahstanului despre aprovizionarea României cu țiței: „Securitatea ...
BMW va elimina 8.000 de locuri de muncă la nivel global, prin pensionări și plecări voluntare
BMW va elimina 8.000 de locuri de muncă la nivel global, prin pensionări și plecări voluntare
Dan Motreanu acuză PSD că pune în pericol PNRR: „Interesul politic nu trebuie să coste România un miliard de euro”
Dan Motreanu acuză PSD că pune în pericol PNRR: „Interesul politic nu trebuie să coste România ...
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
CE investighează hotărârea arbitrală prin care România este obligată să compenseze investitori din domeniul energiei regenerabile
CE investighează hotărârea arbitrală prin care România este obligată să compenseze investitori ...
Atac cibernetic la Administrația Națională a Penitenciarelor, specialiștii IT evaluează impactul incidentului
Atac cibernetic la Administrația Națională a Penitenciarelor, specialiștii IT evaluează impactul ...
Alertă cu bombă în zona Terminalului de Pasageri din Portul Constanța, autoritățile verifică situația
Alertă cu bombă în zona Terminalului de Pasageri din Portul Constanța, autoritățile verifică situația
MApN: Grup de drone detectat în apropierea frontierei fluviale cu Ucraina
MApN: Grup de drone detectat în apropierea frontierei fluviale cu Ucraina
Premieră medicală mondială în Italia, o pacientă își recapătă parțial vederea după primul transplant de maculă realizat vreodată
Premieră medicală mondială în Italia, o pacientă își recapătă parțial vederea după primul ...