- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Internet/New Media

Toti operatorii de telefonie mobila din UE au redus tarifele roaming

23 Aug, 15:03 • Redactia DailyBusiness
Toti operatorii de telefonie mobila din UE au redus tarifele de roaming, la trei saptamani de la publicarea, de catre Comisia Europeana, a unei "liste negre" cu operatorii care nu au anuntat din timp modificarea tarifelor, a declarat joi Viviane Reding, comisarul european pentru comunicatii.
Toti operatorii de telefonie mobila din UE au redus tarifele roaming

In Romania, Orange va activa tarifele de roaming europene, impuse de UE, incepand cu 25 august, Vodafone le va activa din 29 august, iar Cosmote din 30 august, potrivit site-ului Comisiei Europene.

In ceea ce priveste serviciul de roaming al Zapp, pozitia oficiala a Comisiei Europene este ca serviciile de roaming oferite de Zapp nu se supun reglementarilor, din cauza ca Zapp foloseste o solutie „call back” furnizata de un operator de telecomunicatii din afara Uniunii Europene.

„Am luat act cu satisfactie ca toti operatorii de telefonie mobila se incadreaza acum in limitele legii. Dar aceasta nu inseamna ca lucrul s-a incheiat. Comisia va analiza, impreuna cu autoritatile nationale de reglementare, calitatea, transparenta si usurinta accesului la noile oferte de roaming”, a declarat Viviane Reding, mentionand ca acest rezultat se datoreaza presiunii constante exercitate de UE.

Comisarul European pentru Comunicatii a precizat ca in toamna va avea loc o evaluare a pietei de roaming, pentru a vedea daca a devenit mai competitiva si daca utilizatorii sunt cu adevarat avantajati.

Comisia Europeana va face in octombrie, impreuna cu Grupul Reglementatorilor Europeni (European Regulators Group), un raport detaliat cu privire la calitatea tranzitiei la Eurotarif.

Rezultatele vor juca un rol important in evaluarea pe care o va prezenta Comisia, pana la sfarsitul anului viitor, Parlamentului European si Consiliului de Ministri al UE.

Comisia Europeana a adoptat, in data de 25 iunie, o directiva cu privire la reducerea tarifelor de roaming sub pragul de 0,49 euro pe minut (fara TVA) pentru apelurile initiate si 0,29 euro pe minut pentru apelurile primite. Consumatorii care nu aleg un nou tarif de roaming vor beneficia automat de Eurotarif incepand cu data de 30 septembrie.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Politico: Discuțiile pentru formarea Guvernului României s-au poticnit
Politico: Discuțiile pentru formarea Guvernului României s-au poticnit
Tomac răspunde PNL după refuzul de a susține Guvernul: „Ați hotărât să mergeți în opoziție. Renunțați la demagogie”
Tomac răspunde PNL după refuzul de a susține Guvernul: „Ați hotărât să mergeți în opoziție. ...
BNR: Decizia Consiliului Concurenţei legată de activitatea bancară pe piaţa monetară are nevoie de clarificări
BNR: Decizia Consiliului Concurenţei legată de activitatea bancară pe piaţa monetară are nevoie ...
PSD: Rămâne cum am stabilit: prim-ministrul demis Ilie Bolojan blochează toată România pentru că a pierdut puterea!
PSD: Rămâne cum am stabilit: prim-ministrul demis Ilie Bolojan blochează toată România pentru că ...
Coface: Insolvențele companiilor cresc la nivel global pe fondul tensiunilor geopolitice și al costurilor ridicate de finanțare
Coface: Insolvențele companiilor cresc la nivel global pe fondul tensiunilor geopolitice și al costurilor ...
Iranul susține că a închis Strâmtoarea Ormuz și avertizează SUA cu o escaladare majoră a conflictului
Iranul susține că a închis Strâmtoarea Ormuz și avertizează SUA cu o escaladare majoră a conflictului
Alexandru Nazare participă la reuniunile Eurogrup, BEI și ECOFIN la Luxemburg. Discuții despre deficit, investiții și fonduri europene
Alexandru Nazare participă la reuniunile Eurogrup, BEI și ECOFIN la Luxemburg. Discuții despre deficit, ...
Violențele anti-imigrație paralizează Belfastul: tunuri cu apă pe străzi, locuințe incendiate
Violențele anti-imigrație paralizează Belfastul: tunuri cu apă pe străzi, locuințe incendiate
Dosarul „10 August”: pronunţare amânată în procesul foştilor şefi ai Jandarmeriei
Dosarul „10 August”: pronunţare amânată în procesul foştilor şefi ai Jandarmeriei
Cupa Mondială FIFA 2026: Trei țări gazdă, 16 stadioane și cel mai amplu turneu din istorie
Cupa Mondială FIFA 2026: Trei țări gazdă, 16 stadioane și cel mai amplu turneu din istorie
Iulian Stanciu a vândut integral participația din eMAG către Prosus
Iulian Stanciu a vândut integral participația din eMAG către Prosus
BCE se pregătește să majoreze dobânda pentru prima dată după 2023, din cauza accelerării inflației în zona euro
BCE se pregătește să majoreze dobânda pentru prima dată după 2023, din cauza accelerării inflației ...
BVB deschide în creștere ședința de joi, BET urcă – 0,27% în debutul tranzacțiilor
BVB deschide în creștere ședința de joi, BET urcă – 0,27% în debutul tranzacțiilor
Inflația din SUA depășește 4% pentru prima dată în ultimii trei ani
Inflația din SUA depășește 4% pentru prima dată în ultimii trei ani
PNL nu susţine Guvernul Tomac
PNL nu susţine Guvernul Tomac