Internet/New Media

Videotelefonie mobila de la COSMOTE (P)

27 Oct, 13:52 • Redactia DailyBusiness
Reteaua 3G a companiei de telefonie mobila COSMOTE permite de acum incolo efectuarea de apeluri video, cu conditia ca telefonul mobil folosit sa fie compatibil 3G (sa suporte viteze de transfer mari) si sa aiba camera video dispusa pe aceeasi fata a telefonului ca si ecranul.
Videotelefonie mobila de la COSMOTE (P)

Videotelefonia mobila nu este neaparat o noutate absoluta, fiind lansata cu ani in urma pe cand notiunea 3G se referea la viteze de transfer de pana la 384 kbps. Acum, reteaua COSMOTE ofera, in peste 3.300 de localitati, viteze de transfer de pana la 21,6 Mbps – Serviciul Video Call este disponibil atat pentru utilizatorii Cartelei COSMOTE, cat si pentru abonati, fie ca utilizatorul este persoana fizica sau juridica.

„Presa relateaza tot mai multe cazuri in care solutiile de videoconferinte sunt adoptate de companii pentru a elimina costurile de deplasare. COSMOTE vine sa ofere videotelefonie mobila pentru a ajuta companiile din Romania sa isi ajusteze si mai bine bugetele de deplasare si sa permita comunicarea nelimitata, audio si video, intre utilizatori aflati in afara sediilor companiilor lor”, a declarat Gabriel Ionita, Senior Manager, Products & Services Development, COSMOTE Romania.

Daca pana acum erau disponibile videoconferinte si apeluri video mai ales pe computer (Skype, Yahoo Messenger, Google Talk etc), de acum puteti comunica video si pe telefoane 3G la Cosmote, mai ales ca puteti folosi, pana la 31 decembrie, minutele incluse deja in abonament sau extraoptiuni.

Utilizatorii Cosmote pot acum sa beneficieze de apelul video pe telefonul mobil. Trebuie sa solicite activarea serviciului Video Call pe numarul de telefon (fara costuri). Pe langa telefonul compatibil, ambii utilizatori vor trebui sa fie in zona cu acoperire 3G.

[quote=Gabriel Ionita]COSMOTE vine sa ofere videotelefonie mobila pentru a ajuta companiile din Romania sa isi ajusteze si mai bine bugetele de deplasare si sa permita comunicarea nelimitata[/quote]

Pana la 31 decembrie 2010, clientii pot efectua apeluri video in reteaua COSMOTE folosind minutele in retea pentru apeluri voce incluse in planurile lor tarifare sau in extraoptiuni. De asemenea, tot pana la 31 decembrie, pentru planurile tarifare care au minute nelimitate gratuite pentru apelurile in retea, si apelurile video in retea vor fi gratuite.

Dupa consumarea minutelor incluse in planurile tarifare, apelurile video in retea vor fi tarifate cu 0,12 euro/minut (fara TVA]), in timp ce apelurile video in afara retelei vor fi tarifate cu 0,16 euro/minut (fara TVA), pentru abonati, si cu 0,16 euro/minut, atat in retea cat si in afara retelei, pentru utilizatorii Cartelei COSMOTE.

In plus, clientii COSMOTE au la dispozitie noua extraoptiune Apeluri Video, care include 20 de minute pentru apeluri video catre reteaua COSMOTE si alte retele mobile nationale, la pretul de 2,60 euro pe luna (fara TVA). Clientii Cartelei COSMOTE pot activa extraoptiunea de mai multe ori pe parcursul unei luni, extraoptiunea avand o valabilitate de 30 de zile.

Mai multe informatii, pe www.cosmote.ro

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Alertă în Tulcea: O nouă dronă, descoperită în zona Plauru. MApN a securizat perimetrul
Alertă în Tulcea: O nouă dronă, descoperită în zona Plauru. MApN a securizat perimetrul
David Popovici, aur din nou la Europenele de la Paris! Românul triumfă la 200 de metri liber
David Popovici, aur din nou la Europenele de la Paris! Românul triumfă la 200 de metri liber
Sorin Grindeanu îl atacă pe Bolojan după datele privind PIB-ul: „Îți lipsesc aproape 40 de miliarde, Ilie!”
Sorin Grindeanu îl atacă pe Bolojan după datele privind PIB-ul: „Îți lipsesc aproape 40 de miliarde, ...
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune fără reguli”
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune ...
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, pentru relația cu Trump
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, ...
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% din fondurile alocate dacă finalizează reformele restante
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% ...
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția granturilor ajunge la 78%
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția ...
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” și cere intervenția statului
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” ...
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției de energie
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției ...
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere cu 41,5%
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere ...
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut cu 4,7%
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut ...
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România își accelerează apărarea antidrone
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România ...
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea frontierei
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea ...
PIB-ul României s-a menținut la nivelul trimestrului I în T2 2026, dar a scăzut cu 0,4% față de T2 2025
PIB-ul României s-a menținut la nivelul trimestrului I în T2 2026, dar a scăzut cu 0,4% față de ...