Internet/New Media

ZebraPay investeste peste 3 mil. $ in extinderea retelei nationale de terminale de plata instant

22 Jun, 12:37 • Redactia DailyBusiness
Compania ZebraPay a anuntat miercuri ca investeste in acest an peste 3 milioane de dolari in extinderea retelei nationale cu 1.000 de terminale de plata instant.
ZebraPay investeste peste 3 mil. $ in extinderea retelei nationale de terminale de plata instant

Societatea a finalizat instalarea primei transe de 200 de terminale in orasele Cluj Napoca, Timisoara, Craiova, Galati, Braila, Constanta, Iasi, Targu-Jiu si Bucuresti.

Noile terminale sunt amplasate in hipermarketuri, supermarketuri, mall-uri, benzinarii, gari, spitale sau universitati. Astfel, acestea pot fi gasite in locatii din retele cunoscute precum Metro Cash&Carry, Billa, Galeria Real, Diverta sau benzinarii Rompetrol.

„Vom continua extinderea si in alte orase ale tarii, reteaua ZebraPay devenind, odata cu instalarea celor 1.000 de terminale, cea mai mare de acest fel din Romania”, a declarat Radu Ciorbea, directorul general al ZebraPay.

Terminalele ZebraPay ofera clientilor posibilitatea de a reincarca prin tehnologia TopUp cartele telefonice prepaid ale operatorilor telecom Orange, Vodafone si Cosmote.

Compania are in plan lansarea pana la finele anului a unor noi servicii pe terminalele ZebraPay, de la cele de colectare a platilor pentru facturile de utilitati, servicii de telefonie fixa si mobila, internet, cablu TV, pana la cele de plati catre institutii publice si vanzare de licente software, bilete de tren, autocar sau bilete la spectacole.

„Odata cu lansarea noilor servicii in sectoare cat mai diverse ale pietei, terminalele ZebraPay vor deveni primele modele locale de one-stop shop-uri”, a mai adaugat Radu Ciorbea.

In ceea ce priveste piata locala a terminalelor de plata instant, reprezentantul ZebraPay  mentioneaza ca aceasta se afla inca la inceput, insa are un mare potential de crestere.

ZebraPay furnizeaza inca din 2010 in sistem de franciza terminale de plata in Cluj Napoca, Timisoara, Craiova, Galati, Braila, Constanta, Iasi, Targu-Jiu si Bucuresti. Acestea pot fi gasite in locatii din retelele precum Cora, Billa, Diverta, benzinarii Rompetrol, Metro Cash&Carry, Galeria Real, dar si in spitale sau universitati.

La finele anului trecut, compania avea 70 de terminale instalate la nivelul tarii.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția granturilor ajunge la 78%
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția ...
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” și cere intervenția statului
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” ...
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției de energie
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției ...
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere cu 41,5%
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere ...
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut cu 4,7%
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut ...
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România își accelerează apărarea antidrone
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România ...
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea frontierei
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea ...
PIB-ul României s-a menținut la nivelul trimestrului I în T2 2026, dar a scăzut cu 0,4% față de T2 2025
PIB-ul României s-a menținut la nivelul trimestrului I în T2 2026, dar a scăzut cu 0,4% față de ...
Guvernul aprobă relansarea exploatării grafitului din județul Gorj, materie primă critică pentru baterii
Guvernul aprobă relansarea exploatării grafitului din județul Gorj, materie primă critică pentru ...
Anglia: Doi oameni grav răniți după deraierea unui tren în apropiere de Lewes. Aproximativ 150 de pasageri se aflau la bord
Anglia: Doi oameni grav răniți după deraierea unui tren în apropiere de Lewes. Aproximativ 150 de ...
CE Oltenia este pregătit să crească producția pentru a acoperi necesarul de energie din sistem
CE Oltenia este pregătit să crească producția pentru a acoperi necesarul de energie din sistem
Incendiu major la o hală din Sectorul 1 al Capitalei. ISUBIF a emis mesaj RO-ALERT din cauza degajărilor de fum
Incendiu major la o hală din Sectorul 1 al Capitalei. ISUBIF a emis mesaj RO-ALERT din cauza degajărilor ...
David Popovici, cel mai rapid în semifinalele de la 200 m liber! Românul luptă vineri pentru un nou titlu european
David Popovici, cel mai rapid în semifinalele de la 200 m liber! Românul luptă vineri pentru un nou ...
Atac dur din PNL la adresa lui Grindeanu: „PSD este în opoziție doar în declarații”. Lista funcțiilor ocupate de social-democrați
Atac dur din PNL la adresa lui Grindeanu: „PSD este în opoziție doar în declarații”. Lista funcțiilor ...
David Popovici, transformare spectaculoasă înaintea unui nou triumf european. Ce a eliminat total din alimentația sa
David Popovici, transformare spectaculoasă înaintea unui nou triumf european. Ce a eliminat total din ...
Motorina se ieftinește cu 56 de bani pe litru. Acciza scade cu 20% în a doua jumătate a lunii august
Motorina se ieftinește cu 56 de bani pe litru. Acciza scade cu 20% în a doua jumătate a lunii august
România rămâne fără energie nucleară pentru prima dată în 23 de ani. Seceta oprește ambele reactoare de la Cernavodă
România rămâne fără energie nucleară pentru prima dată în 23 de ani. Seceta oprește ambele reactoare ...