- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Media & Advertising

CNA: Vom analiza in sedinta viitoare sesizarea staff-ului lui Traian Basescu

28 Jul, 09:00 • Redactia DailyBusiness
Consiliul National al Audiovizualului (CNA) a primit o sesizare de la staff-ul lui Traian Basescu cu privire la lipsa de echilibru a TVR in campania pentru referendum si o va analiza in sedinta urmatoare, a declarat Rasvan Popescu, presedintele CNA.
CNA: Vom analiza in sedinta viitoare sesizarea staff-ului lui Traian Basescu

Urmatoarea sedinta a CNA ar putea avea loc marti. In mod curent, CNA desfasoara sedinte publice in fiecare marti si joi.

Totusi, pana in prezent, in aceasta campanie pentru referendum, CNA nu a identificat elemente de incalcare a legislatiei audiovizuale la posturile Televiziunii Romane si nu a aplicat vreo sanctiune televiziunii publice, noteaza [url=http://www.mediafax.ro/cultura-media/cna-vom-analiza-in-sedinta-viitoare-sesizarea-staff-ului-lui-traian-basescu-9906623]Mediafax[/url].

In sedinta din 19 iulie, membrii CNA i-au audiat pe Bogdan Oprea, purtatorul de cuvant al campaniei presedintelui suspendat Traian Basescu, si Ion Stavre, coordonatorul emisiunilor electorale ale Televiziunii Romane. Atunci, reprezentantul TVR si reprezentantul lui Traian Basescu au agreat solutia ca in urmatoarea editie (cea din 24 iulie, n.r.) a emisiunilor de campanie dedicata presedintelui suspendat sa se suplimenteze timpul alocat acesteia cu aproximativ 8 minute. Solutia a fost agreata pentru ca televiziunea publica sa se poata echilibra dupa ce, pe 16 iulie, difuzase un interviu cu Crin Antonescu, in care presedintele interimar facuse referiri la chestiuni care privesc campania electorala.

[b]TVR nu poate sa ofere emisiuni suplimentare lui Traian Basescu[/b]

SRTV spune, intr-o adresa transmisa lui Bogdan Oprea si remisa agentiei [url=http://www.mediafax.ro/cultura-media/srtv-tvr-nu-poate-sa-ofere-emisiuni-suplimentare-lui-traian-basescu-9906647]Mediafax[/url], ca TVR nu poate sa ofere emisiuni suplimentare lui Traian Basescu, pentru ca emisiunile electorale difuzate au fost stabilite de comisia parlamentara speciala de alocare si monitorizare a timpilor de antena.

TVR a transmis o adresa semnata de Claudiu Saftoiu, presedintele – director general al Societatii Romane de Televiziune (SRTV), purtatorului de cuvant al campaniei lui Traian Basescu, Bogdan Oprea.

„Emisiunile electorale difuzate de TVR, pe canalele TVR 1 si TVR INFO, au fost stabilite de comisia parlamentara speciala de alocare si monitorizare a timpilor de antena, la care au participat reprezentantii PDL, USL si dumneavoastra personal. Din acest motiv, TVR nu poate sa ofere emisiuni suplimentare si nici sa suspende emisiunile stabilite de aceasta comisie”, spune Claudiu Saftoiu in adresa transmisa lui Bogdan Oprea.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Obiceiul banal care poate contribui la poluarea cu plastic fără să ne dăm seama. Aproape toată lumea îl are
Obiceiul banal care poate contribui la poluarea cu plastic fără să ne dăm seama. Aproape toată lumea ...
Cât câștigă o tânără ca brutar în Elveția. Ia de aproape trei ori salariul din Spania sau Italia
Cât câștigă o tânără ca brutar în Elveția. Ia de aproape trei ori salariul din Spania sau Italia
Ingredientul secret pe care il folosesc bucătarii italieni pentru o omletă pufoasă
Ingredientul secret pe care il folosesc bucătarii italieni pentru o omletă pufoasă
Lista neagră a alimentelor din comerț! Produsele care îți distrug sănătatea fără să-ți dai seama!
Lista neagră a alimentelor din comerț! Produsele care îți distrug sănătatea fără să-ți dai seama!
Andreea Bostănică, surprinsă în ipostaze tandre, în parcare, cu noul iubit. Abush este cu 8 ani mai mare decât „regina TikTok-ului”
Andreea Bostănică, surprinsă în ipostaze tandre, în parcare, cu noul iubit. Abush este cu 8 ani ...
De ce să ținem banii la saltea, nu la bancă, în perioada următoare. Un cunosc expert financiar aruncă bomba
De ce să ținem banii la saltea, nu la bancă, în perioada următoare. Un cunosc expert financiar aruncă ...
Bogdan Peșchir, zis și BogPR, finanțatorul lui Călin Georgescu, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile
Bogdan Peșchir, zis și BogPR, finanțatorul lui Călin Georgescu, a fost arestat preventiv pentru 30 ...
Colliers: 2024, anul cu cele mai puține livrări de birouri în București din ultimii 20 de ani  
Colliers: 2024, anul cu cele mai puține livrări de birouri în București din ultimii 20 de ani  
O femeie din Marea Britanie a primit despăgubiri de 25.000 de lire, după ce a fost hărțuită și discriminată la locul de muncă
O femeie din Marea Britanie a primit despăgubiri de 25.000 de lire, după ce a fost hărțuită și ...
Ce pensie alimentară plătește Alexandru Papadopol. Ioana Ginghină, dezvăluiri fără perdea: „E o sumă bună, nu pot să mă plâng”
Ce pensie alimentară plătește Alexandru Papadopol. Ioana Ginghină, dezvăluiri fără perdea: „E ...
Atenție cine te sună! ING avertizează că e la modă o nouă metodă prin care escrocii îți pot goli conturile
Atenție cine te sună! ING avertizează că e la modă o nouă metodă prin care escrocii îți pot ...
Horoscop Camelia Pătrăşcanu: Mercur retrograd intră în conjucţie cu Venus retrograd, iar suma dă cu complicaţii
Horoscop Camelia Pătrăşcanu: Mercur retrograd intră în conjucţie cu Venus retrograd, iar suma dă ...
Mica Recalculare 2025. Pensiile pot ajunge la seniori cu două luni întârziere. Cât pierd pensionarii
Mica Recalculare 2025. Pensiile pot ajunge la seniori cu două luni întârziere. Cât pierd pensionarii
Primark dă startul angajărilor în România. Două noi magazine se deschid în țara noastră
Primark dă startul angajărilor în România. Două noi magazine se deschid în țara noastră
Japonezii au dezvăluit 10 trucuri pentru a economisi bani. Așa reușesc să evite risipa
Japonezii au dezvăluit 10 trucuri pentru a economisi bani. Așa reușesc să evite risipa
Ce trebuie să faci pentru un salariu de 7.200 de lei. Nu ai nevoie de studii superioare, jobul e foarte atractiv
Ce trebuie să faci pentru un salariu de 7.200 de lei. Nu ai nevoie de studii superioare, jobul e foarte ...
Poșta Română vrea să țină pasul cu digitalizarea. Și-a făcut platformă pentru monitorizarea fluxului de numerar
Poșta Română vrea să țină pasul cu digitalizarea. Și-a făcut platformă pentru monitorizarea ...
Piedone a găsit nereguli grave și în Aeroportul Henri Coandă București. Ce amenzi a dat șeful ANPC
Piedone a găsit nereguli grave și în Aeroportul Henri Coandă București. Ce amenzi a dat șeful ANPC