- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Media & Advertising

Executat silit de Antena 3, CNA cere televiziunii sa nu ii ia banii

21 Feb, 13:57 • Redactia DailyBusiness
Consiliul National al Audiovizualului (CNA) este executat silit de Antena 3, pentru plata a 6.159 de lei, reprezentand cheltuieli de judecata in cazul unui proces pe care televiziunea l-a castigat cu CNA, care a amendat postul pentru emisiunea lui Mircea Badea "In gura presei".
Executat silit de Antena 3, CNA cere televiziunii sa nu ii ia banii

Laura Georgescu, presedintele CNA, a
spus ca institutia a pierdut definitiv si irevocabil un proces cu
Antena 3, in urma caruia televiziunea a transmis Consiliului – prin
intermediul unui birou de executori judecatoresti – o somatie prin
care ii cere achitarea sumei totale de 6.159 de lei.
 

Presedintele a spus ca mai exista trei
procese cu SC Ocram Televiziune SRL, societatea care a detinut
licenta OTV (retrasa anul acesta de CNA, n.r.), in care si OTV a
solicitat cheltuieli de judecata de la Consiliu. „Dar
(procesele, n.r.) sunt noi, sunt din 2012 si acum se fac si se
asteapta motivarile si cuantumurile cerute”, a spus Georgescu.

Ea a mai declarat ca CNA va face o
scrisoare publica atat catre Antena, cat si catre societatea Ocram
Televiziune, prin care acestea sa nu mai solicite cheltuieli de
judecata de la institutia publica CNA.

„Si (subiectul, n.r.) se va lasa
cu o scrisoare publica catre cei doi radiodifuzori, care emit
pretentii catre o institutie, in conditiile in care institutia nu
face altceva decat sa aplice Legea audiovizualului, nu isi ia cota
parte din amenzile aplicate, ca sa poti sa spui ok, ii cer cheltuieli
de judecata fiindca, in functie de cat isi ia amenda, isi ia si
procent”, a spus Laura Georgescu, potrivit Mediafax.
 

Urmărește Daily Business pe Google News