- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Media & Advertising

Guvernul vrea sa combata munca la negru cu emisiuni TV

13 Nov, 11:36 • Redactia DailyBusiness
Preocuparea guvernului pentru amploarea muncii la negru sau "nedeclarate" s-a transpus intr-o strategie nationala.
Guvernul vrea sa combata munca la negru cu emisiuni TV

„Strategia privind reducerea incidentei muncii nedeclarate pentru perioada 2010-2012”, aprobata prin HG 1024/2010, enumera printre cauzele muncii la negru nivelul ridicat atat al impozitelor, cat si al contributiilor sau birocratia excesiva pentru inregistrarea actelor, scrie Capital.

Solutiile gasite pentru combaterea fenomenului sunt, potrivit documentului: realizarea unor campanii de informare, realizarea unor mese rotunde, conceperea si editarea unui ghid, contact permanent cu mass-media , crearea unei pagini web sau participari la emisiuni radio si TV.

Urmărește Daily Business pe Google News