- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Media & Advertising

OTV a fost amendat din nou de CNA, desi postul nu mai emite

05 Feb, 13:59 • Redactia DailyBusiness
Postul OTV, care nu mai are licenta audiovizuala din 22 ianuarie, a fost amendat din nou de CNA, cu suma de 50.000 de lei, pentru ca a difuzat spoturi publicitare cu indicatii terapeutice, fapt interzis de legislatia audiovizualului.
OTV a fost amendat din nou de CNA, desi postul nu mai emite

Consiliul National al Audiovizualului
(CNA) a analizat, in sedinta de marti, mai multe spoturi publicitare
pentru produsele Germaniu Organic si Beta steroizi si tratamente
naturale brevetate, difuzate pe OTV in perioada 14 – 20 ianuarie.

Christian Mititelu, membru al CNA, a
spus ca acest caz justifica afirmatia ca „televiziunea prosteste
oamenii in Romania, inclusiv in domeniul sanatatii”. „Aceasta
televiziune (OTV, n.r.) avea un cantaret care facea recomandari
medicale noaptea”, a spus Mititelu. El a facut referire la
interpretul de muzica populara Marin Cornea. Cornea are si propria
televiziune – Inedit TV -, la care este asociat majoritar (95%),
alaturi de Anghel stefana (5%), transmite Mediafax.

Mititelu a propus aplicarea unei amenzi
de 5.000 de lei postului OTV, pentru incalcarea articolului 128.
Propunerea nu a intrunit insa numarul minim necesar de voturi (sase)
pentru a putea fi aplicata.
Narcisa Iorga, membru al CNA, a votat
impotriva aplicarii acestei sanctiuni. „Este foarte tarziu cand
CNA intervine pe abateri de acest gen difuzate la OTV de la
infiintarea OTV”, a spus Narcisa Iorga.

Urmărește Daily Business pe Google News