- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Media & Advertising

Studiourile Media Pro anunta pierderi de 3,78 mil.euro in S1

21 Aug, 08:23 • Redactia DailyBusiness
Studiourile Media Pro din Buftea au inregistrat pierderi de 12,3 milioane lei (3,78 mil.euro) in primul semestru, de peste doua ori mai mari decat in perioada similara din 2006, anunta compania, intr-un comunicat remis pietei Rasdaq.
Studiourile Media Pro anunta pierderi de 3,78 mil.euro in S1

Afacerile societatii s-au dublat in primul semestru din 2007, pana la 20,5 milioane lei (6,3 mil.euro), fata de acelasi interval al anului trecut, cand cifra de afaceri a fost de 10,6 milioane lei (3,26 mil.euro).

In pofida cresterii cifrei de afaceri, Media Pro Buftea a inregistrat o pierdere din exploatare de 11 milioane lei (3,38 mil.euro), de 2,25 ori mai mare decat in intervalul echivalent din 2006, pe fondul cresterii cheltuielilor din exploatare, la 31,87 milioane lei (9,8 mil.euro), fata de veniturile de 20,84 milioane lei (6,41 mil.euro).

Compania are un capital social de 36,3 milioane lei(11,1 mil.euro), divizat in 14,5 milioane actiuni, cu o valoare nominala de 2,50 lei.

Actionarii principali ai Studiourilor Mediapro sunt Media Pro Pictures cu 81,47%, Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului (AVAS) cu 10,71% si SIF Muntenia (SIF4) cu 5,55%.

Actiunile companiei se tranzactioneaza la categoria de baza a pietei Rasdaq, la sectiunea XMBS, sub simbolul STUD. Valoarea de piata a companiei este de 58,09 milioane lei, conform ultimei cotatii de 4 lei, din 20 august.

50 de filme, in ultimii 6 ani

Studiourile Media Pro sunt fostele studiouri de film Buftea, achizitionate, in 1998, de catre compania Media Pro Pictures. Studiourile dispun de 15 platouri de filmare, pentru productii de cinema, televiziune si publicitare.

Pe platourile studiourilor Media Pro s-au realizat, in ultimii sase ani, peste 50 de filme, printre care productia franceza „Joyeux Noel”, nominalizata la Oscar, „Sex Traffic”, film laureat al premiilor BAFTA in 2005, sau filmul romanesc „Restul e tacere” al lui Nae Caranfil, aflat in productie, productia cinematografica cu cel mai mare buget din Romania post-decembrista (2,4 milioane euro).

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de ...
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România are nevoie
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România ...