- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
New Media

Accesul gratuit la wsj.com ar putea creste de 10 ori numarul abonatilor

13 Nov, 17:39 • Redactia DailyBusiness
Rupert Murdoch, magnatul australian care controleaza grupul media Dow Jones, editorul The Wall Street Journal, intentioneaza sa ofere acces gratuit abonatilor editiei online a publicatiei, estimand cresterea cu pana la 10 ori a numarului acestora.
Accesul gratuit la wsj.com ar putea creste de 10 ori numarul abonatilor

Murdoch i-a anuntat pe actionarii grupului Dow Jones, in cadrul unei intruniri din Australia, ca intentioneaza sa ofere acces gratuit tuturor utilizatorilor www.wsj.com, informeaza presa internationala.

„Analizam aceasta posibilitate. Probabil vom acorda acces gratuit pe site-ul The Wall Street Journal si in loc de 1 milion de utilizatori vom avea cel putin 10-15 milioane”, a declarat Murdoch, in cadrul intrunirii.

Rupert Murdoch a mai declarat ca se gandeste sa lanseze in China si India editii ale „The Wall Street Journal”, cel mai prestigios cotidian economic din SUA.

Acesta a mai afirmat ca problemele cu care se confrunta media la nivel global nu au afectat News Corp., compania asteptandu-se la un inceput promitator al celui de-al 2-lea trimestru al anului fiscal 2008. News Corp., firma apartinand lui Murdoch, este actionar principal la Dow Jones.

Mogulul media considera mediul digital „marea revolutie pe care mass-media trebuie sa o parcurga”, in timp ce piata traditionala TV va trebui sa faca fata multor provocari pentru a rezista pe piata.

Saptamana trecuta, News Corp. a inregistrat cresterea profitului operational cu 23% pentru trimestrul 3 al 2007, pana la 1,05 miliarde $, pe fondul vanzarilor puternice de box-office inregistrate de pelicula „The Simpsons”.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de ...
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România are nevoie
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România ...