- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
New Media

Cel mai mare retailer online din Japonia vrea sa depaseasca Amazon si Ebay in Europa

27 Apr, 11:28 • Redactia DailyBusiness
Rakuten Inc., cel mai mare retailer online din Japonia, vrea sa se extinda in Europa, pentru a pune capat monopolului Ebay si Amazon de pe aceasta piata.
Cel mai mare retailer online din Japonia vrea sa depaseasca Amazon si Ebay in Europa

Rakuten planuieste sa aduca in Europa reteta de succes a mallului online, care i-a adus in Japonia venituri de 4,2 miliarde dolari in ultimii sase ani. Platforma online va comercializa diferite bunuri si servicii, precum pachete turistice, servicii de banking sau gadgeturi, potrivit Bloomberg .

Printre achizitiile urmarite de compania nipona se numara cea a retailerului de mobila Redcats si cea a Play Ltd, un site londonez care comercializeaza DVD-uri si gadgeturi.

Mai mult, Rakuten a incheiat un parteneriat cu Luis Vuitton, pentru a stopa licitatiile cu bunuri contrafacute, ce au cauzat deja numeroase probleme unor site-uri precum Ebay.

Ebay a avut numeroase procese cu branduri faimoase ca L’Oreal sau LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SA (LVMH) pentru comercializarea pe site a unor astfel de bunuri.

Rakuten a achizitionat anul trecut site-ul american Buy.com, pentru 250 miliarde dolari, si site-ul francez PriceMinister, in valoare de 293 miliarde dolari.

Totusi, Amazon.com, cel mai mare retailer online din lume, nu va fi usor de depasit pe piata europeana. In luna ianuarie, site-ul american a fost accesat de 24 milioane de clienti din Germania, 20 milioane de vizitatori din Marea Britanie si 12 milioane de clienti din Franta.

Rakuten, evaluata la 11,8 miliarde dolari, intermediaza tranzactiile a peste 22.000 de comercianti pe o singura platforma online. Veniturile Rakuten provin in mare parte din comisionul primit in urma tranzactiilor efectuate pe site.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de ...
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România are nevoie
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România ...