- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
New Media

Doi din zece utilizatori de Facebook sunt expusi amenintarilor informatice. Vezi care sunt cele mai frecvente pericole

29 Nov, 14:39 • Redactia DailyBusiness
Furnizorul de solutii de securitate BitDefender a ajuns la concluzia ca 20% dintre utilizatorii de Facebook sunt expusi atacurilor informatice, dupa ce a scanat peste 30 milioane de obiecte de pe cea mai cea mai populara retea de socializare din lume.
Doi din zece utilizatori de Facebook sunt expusi amenintarilor informatice. Vezi care sunt cele mai frecvente pericole

Potrivit studiului, peste 60% dintre atacuri provin din mesaje publicate de catre aplicatii cu continut malitios.

Dintre acestea, 21,5% sunt aplicatii care promit sa ofere functionalitati pe care Facebook nu le are, precum identificarea persoanelor care ti-au vizualizat profilul sau care te-au eliminat din lista de prieteni, 15,4% ii amagesc pe utilizatori cu promisiunea unor elemente bonus gratuite pentru jocuri ca FarmVille, MafiaWars sau FishVille, 11,2% sustin in mod fals ca ofera elemente bonus gratuite, precum modificarea fundalului Facebook sau butonul de „dislike”, 7,1% sunt aplicatii care pretind ca sunt versiuni de Facebook ale unor jocuri populare, precum Super Mario, The Sims sau World of Warcraft, 5,4% atrag utilizatorii oferind smartphone-uri gratuite, 1,3% afirma in mod fals ca ofera gratuit posibilitatea vizualizarii a unor filme online.

Alte tipuri de amenintari sunt reprezentate de viermii care au circulat pe Facebook ii ademeneau pe utilizatori cu filme socante precum „regele pop traieste!” (16,3% ), iar 4,6% sunt virusi ca Koobface, care implica spargerea contului unui utilizator si postarea automata a unor mesaje pe wall-ul prietenilor acestuia.

Restul de 17,2% dintre amenintari sunt mai excentrice si nu au o arie larga de raspandire, potrivit BitDefender.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de ...
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România are nevoie
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România ...