Real Estate

CFR vinde 140.000 mp teren din Bucuresti si Ploiesti

27 Aug, 08:56 • Redactia DailyBusiness
Compania CFR Infrastructura va scoate la vanzare terenuri cu o suprafata de 140.000 mp din Bucuresti si Ploiesti. Licitatia va avea loc la sfarsitul lunii septembrie, prin Bursa de Marfuri, iar CFR spera sa stranga in urma tranzactiilor peste 300 de milioane de lei (91,9 mil.euro).
CFR vinde 140.000 mp teren din Bucuresti si Ploiesti

Terenurile din Bucuresti sunt situate in zona fostei gari Cotroceni, in zona Garii de Nord, Giulesti si Orhideea.

„In acest moment, terenurile sunt in curs de evaluare. Dupa vanzarea terenurilor, vom plati, in octombrie, jumatate din datoriile catre Electrica (600 mil.lei -n.r.)”, a declarat directorul CFR Infrastructura, Constantin Manea.

CFR Infrastructura are datorii catre Electrica de 482,8 milioane lei (147,9 mil.euro), datorii acumulate in perioada iunie 2005- mai 2007, la acestea adaugandu-se penalitatile a caror valoare se ridica la 111,8 milioane lei (34,2 mil.euro).

Directorul CFR Infrastructura, Constantin Manea, a declarat pentru NewsIn ca, din cele aproximativ 600 milioane lei(183,8 mil.euro) datorii catre Electrica, 300 milioane lei (91,9 mil.euro) are de recuperat de la CFR Calatori pentru taxa de utilizare a infrastructurii si pentru electricitate.

„Ministerul Transporturilor a facut demersuri pentru suplimentarea de la bugetul de stat a subventiei pentru CFR Calatori cu 450 milioane lei (137,8 mil.euro), astfel incat sa ne poata plati cele 300 milioane lei. Speram sa fie aprobata suplimentarea dupa vacanta parlamentara”, a mai spus Manea.

Potrivit datelor CFR Infrastructura, compania are de recuperat de la operatorii nationali si privati de marfa si calatori aproximativ 389 milioane lei (119,1 mil.euro) din care 348,4 milioane lei (106,7 mil.euro) reprezinta taxa de utilizare a infrastructurii feroviare.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Zece militari români, avansați în grad după misiuni de succes împotriva dronelor. Miruță: „România este mai sigură datorită lor”
Zece militari români, avansați în grad după misiuni de succes împotriva dronelor. Miruță: „România ...
Alarmă falsă cu bombă în Portul Constanța. Navele au fost oprite, iar autoritățile au deschis o anchetă
Alarmă falsă cu bombă în Portul Constanța. Navele au fost oprite, iar autoritățile au deschis ...
Alexandru Nazare avertizează Parlamentul: România nu își mai poate permite măsuri cu impact bugetar fără surse de finanțare
Alexandru Nazare avertizează Parlamentul: România nu își mai poate permite măsuri cu impact bugetar ...
Grindeanu cere noi consultări la Cotroceni: „Avem nevoie de o majoritate transparentă și de un guvern cu puteri depline”
Grindeanu cere noi consultări la Cotroceni: „Avem nevoie de o majoritate transparentă și de un guvern ...
Raed Arafat îl atacă dur pe Alexandru Rafila: „Declarațiile sale dezbină sistemul integrat de urgență”
Raed Arafat îl atacă dur pe Alexandru Rafila: „Declarațiile sale dezbină sistemul integrat de urgență”
Trump promite o ripostă dură după interceptarea unui atac cu rachete balistice iraniene asupra trupelor americane din Iordania
Trump promite o ripostă dură după interceptarea unui atac cu rachete balistice iraniene asupra trupelor ...
IMM România critică bonusurile pentru inspectorii ANAF în funcție de amenzi: „Vor crește presiunea asupra contribuabililor”
IMM România critică bonusurile pentru inspectorii ANAF în funcție de amenzi: „Vor crește presiunea ...
Piața investițiilor imobiliare din România a depășit după șapte luni volumul tranzacțiilor din întregul an 2025, arată Cushman & Wakefield Echinox
Piața investițiilor imobiliare din România a depășit după șapte luni volumul tranzacțiilor din ...
Kelemen Hunor pledează pentru un guvern de armistițiu: „România are nevoie de o majoritate largă până la sfârșitul anului”
Kelemen Hunor pledează pentru un guvern de armistițiu: „România are nevoie de o majoritate largă ...
Apărarea aeriană iordaniană a interceptat cinci rachete lansate din Iran
Apărarea aeriană iordaniană a interceptat cinci rachete lansate din Iran
CGMB a aprobat programul de reabilitare a fațadelor degradate din Centrul Istoric. Proprietarii pot primi finanțare de până la 70%
CGMB a aprobat programul de reabilitare a fațadelor degradate din Centrul Istoric. Proprietarii pot ...
Bolojan discută cu premierul Kazahstanului despre aprovizionarea României cu țiței: „Securitatea energetică este o prioritate”
Bolojan discută cu premierul Kazahstanului despre aprovizionarea României cu țiței: „Securitatea ...
BMW va elimina 8.000 de locuri de muncă la nivel global, prin pensionări și plecări voluntare
BMW va elimina 8.000 de locuri de muncă la nivel global, prin pensionări și plecări voluntare
Dan Motreanu acuză PSD că pune în pericol PNRR: „Interesul politic nu trebuie să coste România un miliard de euro”
Dan Motreanu acuză PSD că pune în pericol PNRR: „Interesul politic nu trebuie să coste România ...
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
CE investighează hotărârea arbitrală prin care România este obligată să compenseze investitori din domeniul energiei regenerabile
CE investighează hotărârea arbitrală prin care România este obligată să compenseze investitori ...
Atac cibernetic la Administrația Națională a Penitenciarelor, specialiștii IT evaluează impactul incidentului
Atac cibernetic la Administrația Națională a Penitenciarelor, specialiștii IT evaluează impactul ...
Alertă cu bombă în zona Terminalului de Pasageri din Portul Constanța, autoritățile verifică situația
Alertă cu bombă în zona Terminalului de Pasageri din Portul Constanța, autoritățile verifică situația