Real Estate

Esop: Criza a crescut gradele de ocupare ale birourilor din vile centrale si semicentrale

26 Sep, 10:32 • Redactia DailyBusiness
Daca pe segmentul cladirilor de birouri au fost inregistrate cresteri semnificative ale ratei de neocupare, piata birourilor in vile a avut o evolutie diferita. Pe acest segment, rata de neocupare  s-a redus de la 26-29% in zonele centrale inainte de criza la 15-18% in T2 2011 si de la 32-35% in zonele semicentrale, inainte de criza, la 22-26% in acest an, arata un studiu al Esop.
Esop: Criza a crescut gradele de ocupare ale birourilor din vile centrale si semicentrale

In timp ce rata de neocupare la cladirile de birouri a crescut cu peste 500%, rata de neocupare la vile a scazut cu pana la 30-33%, fata de inceputul anului 2008, se arata intr-un studiu de piata al companiei de consultanta Esop .

Aceasta tendinta s-a produs in contextul in care a survenit o schimbare semnificativa in preferintele companiilor medii. Inainte de criza, aceste firme puneau accentul pe imagine si reprezentativitatea spatiului, preferand cladirile de birouri pozitionate central, cu spatii deschise. In ultimii 2 ani, sub presiunea necesitatii de reducere a costurilor, criteriul prioritar a devenit nivelul redus al chiriei si flexibilitatea termenilor contractuali, factori care au condus la o migrare a companiilor medii catre vile, inregistrandu-se o scadere a stocului de birouri in vile la fiecare dintre cele 3 categorii de bugete.

Exista companii care au vizat in continuare spatiile in cladiri de birouri, in special companiile cu nevoi de peste 600-800 de mp. Pentru companiile care au intre 10 si 60 de angajati, vilele au reprezentat solutia optima, spun consultantii Esop.

In prezent companiile medii, care cauta suprafete cuprinse intre 200–600 de mp, doresc perioade contractuale cat mai flexibile, 1, 2 sau 3 ani, insa cu posibilitatea de denuntare unilaterala dupa primele 12 luni in cazul unor evolutii negative a cifrei lor de afaceri.

De asemenea doresc cheltuieli reduse de intretinere, iar vilele au unul din cele mai eficiente niveluri, variind intre 1,4 si 1,8 euro/mp (fata de cladirile de birouri, unde cheltuielile de intretinere sunt cuprinse intre 2,2 – 3,5 euro/mp). Si nu in ultimul rand, doresc un buget cat mai redus alocat chiriei si locuri de parcare pe care sa le gaseasca usor pe strada langa sediu fara sa fie nevoiti sa plateasca inchirierea acestora.

„Piata vilelor este destul de atomizata si mult mai greu de analizat. Studiul de piata din care se desprind concluziilor de mai sus analizeaza informatiile din portofoliului de vile gestionat de Esop, cuprinzand un numar total de 1.433 de vile, totalizand o suprafata de 487.000 mp” afirma Mirela Raicu, partener la Esop Consulting.

Esop considera ca dupa iesirea Romaniei din criza o parte importanta a companiile medii se vor reintoarce in cladirile de birouri. De aceea opinia noastra este ca proprietarii de vile trebuie sa foloseasca o parte din veniturile obtinute din inchirierea acestor spatii pe timp de criza pentru a investi in renovarea lor, intrucat pe termen mediu si lung va ramane o provocare mentinerea vilelor in parametrii de competitivitate cu cladiri de birouri din ce in ce mai functionale si mai modulabile.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut cu 4,7%
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut ...
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România își accelerează apărarea antidrone
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România ...
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea frontierei
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea ...
PIB-ul României s-a menținut la nivelul trimestrului I în T2 2026, dar a scăzut cu 0,4% față de T2 2025
PIB-ul României s-a menținut la nivelul trimestrului I în T2 2026, dar a scăzut cu 0,4% față de ...
Guvernul aprobă relansarea exploatării grafitului din județul Gorj, materie primă critică pentru baterii
Guvernul aprobă relansarea exploatării grafitului din județul Gorj, materie primă critică pentru ...
Anglia: Doi oameni grav răniți după deraierea unui tren în apropiere de Lewes. Aproximativ 150 de pasageri se aflau la bord
Anglia: Doi oameni grav răniți după deraierea unui tren în apropiere de Lewes. Aproximativ 150 de ...
CE Oltenia este pregătit să crească producția pentru a acoperi necesarul de energie din sistem
CE Oltenia este pregătit să crească producția pentru a acoperi necesarul de energie din sistem
Incendiu major la o hală din Sectorul 1 al Capitalei. ISUBIF a emis mesaj RO-ALERT din cauza degajărilor de fum
Incendiu major la o hală din Sectorul 1 al Capitalei. ISUBIF a emis mesaj RO-ALERT din cauza degajărilor ...
David Popovici, cel mai rapid în semifinalele de la 200 m liber! Românul luptă vineri pentru un nou titlu european
David Popovici, cel mai rapid în semifinalele de la 200 m liber! Românul luptă vineri pentru un nou ...
Atac dur din PNL la adresa lui Grindeanu: „PSD este în opoziție doar în declarații”. Lista funcțiilor ocupate de social-democrați
Atac dur din PNL la adresa lui Grindeanu: „PSD este în opoziție doar în declarații”. Lista funcțiilor ...
David Popovici, transformare spectaculoasă înaintea unui nou triumf european. Ce a eliminat total din alimentația sa
David Popovici, transformare spectaculoasă înaintea unui nou triumf european. Ce a eliminat total din ...
Motorina se ieftinește cu 56 de bani pe litru. Acciza scade cu 20% în a doua jumătate a lunii august
Motorina se ieftinește cu 56 de bani pe litru. Acciza scade cu 20% în a doua jumătate a lunii august
România rămâne fără energie nucleară pentru prima dată în 23 de ani. Seceta oprește ambele reactoare de la Cernavodă
România rămâne fără energie nucleară pentru prima dată în 23 de ani. Seceta oprește ambele reactoare ...
Weekend aglomerat pe litoral și la munte. Autoritățile suplimentează măsurile de siguranță și lansează un apel către turiști
Weekend aglomerat pe litoral și la munte. Autoritățile suplimentează măsurile de siguranță și ...
Marea Nordului intră într-o nouă eră. Sute de sonde petroliere așteaptă dezafectarea, iar costurile explodează
Marea Nordului intră într-o nouă eră. Sute de sonde petroliere așteaptă dezafectarea, iar costurile ...
Chiriile birourilor din centrul Bucureștiului au crescut cu aproape 12% într-un an, pe fondul ofertei limitate
Chiriile birourilor din centrul Bucureștiului au crescut cu aproape 12% într-un an, pe fondul ofertei ...
Ministerul Energiei: Sistemul energetic național este stabil după oprirea Reactorului 2 de la Cernavodă. România se bazează pe importuri și rezerve
Ministerul Energiei: Sistemul energetic național este stabil după oprirea Reactorului 2 de la Cernavodă. ...
Ministerul Finanțelor a împrumutat aproape 1,13 miliarde lei de la bănci
Ministerul Finanțelor a împrumutat aproape 1,13 miliarde lei de la bănci