- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Real Estate

Investitie israeliana de 130 mil. euro pentru un proiect rezidential in Brasov

12 Jun, 14:05 • Redactia DailyBusiness
Compania israeliana Aura Investments va investi 130 milioane euro intr-un ansamblu rezidential cu 1.550 apartamente de lux din Brasov, au declarat oficialii companiei.
Investitie israeliana de 130 mil. euro pentru un proiect rezidential in Brasov

Reprezentantii Aura Investments au anuntat acest proiect luna trecuta, cand au achizitionat un teren de 13,5 mil. euro in Brasov pentru dezvoltarea ansamblului, dar nu au precizat valoarea investitiei.

Aura detine 75% din acest proiect, in timp ce firma Baron-Adam Group are un procent de 25%. Compania asteapta un profit de 198 milioane de euro la finalizarea lucrarilor, relateaza presa israeliana.

Acesta este cel de-al cincilea proiect al companiei in Romania si cel de-al treilea in Brasov.

Aura Investments a mai achizitionat, in iunie, un alt lot de teren impreuna cu firma Baron Adam, iar la inceputul lunii, reprezentantii companiei au anuntat ca vor construi in Brasov un alt proiect de circa 400 de locuinte, pentru care vor investi 35 milioane de euro.

Compania israeliana a achizitionat, in mai, un lot de teren si in Piatra Neamt, pentru constructia a altor 550 de apartamente.

Aura Investements, alaturi de compania Globe Trade Center (GTC) Romania, dezvolta in Piatra Neamt centrul comercial Galleria.

In prezent, Aura Investements are in lucru proiecte imobiliare in Romania si Ungaria, iar compania intentioneaza sa intre si pe piata imobiliara din Kazakhstan.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de ...
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor