Real Estate

New Europe Property vrea sa investeasca in imobiliare in Romania

24 Aug, 11:49 • Redactia DailyBusiness
Compania britanica New Europe Property Investments vrea sa atraga fonduri de aproape 53,6 mil. euro pentru investitii imobiliare in Europa Centrala si de Est, incepand cu Romania, au declarat reprezentantii companiei.
New Europe Property vrea sa investeasca in imobiliare in Romania

Pentru a strange fondurile necesare, compania a emis actiuni in valoare de 25,75 mil. euro, pe piata bursiera secundara AIM din Londra, urmand ca un numar de investitori sa subscrie ulterior la solicitarea companiei.

Spre deosebire de piata principala a bursei din Londra, unde o companie trebuie sa listeze minimum 25% din capitalul social prin oferta publica initiala, piata AIM este mai permisiva, mai multe companii calificandu-se pentru listare.

Strategia de investitii a societatii se va concentra initial pe investitii in Romania. Investitiile societatii vor include proiecte legate de proprietati imobiliare avand destinatii industriale, logistice, de retail si spatii de birouri.

Aceste tipuri de investitii vor include, fara a se limita la, tranzactii de tipul sale and leaseback si achizitii de imobile individuale sau de portofolii de imobile. Printre oportunitatile investitionale avute in vedere sunt si dezvoltari imobiliare prin asociere cu dezvoltatori.

Societatea va lua in considerare in curand oportunitati de investitii si in restul Europei Centrale si de Est.

Societatea este asistata in Romania de Reff & Associates, societatea de avocatura afiliata Deloitte Romania, care a asistat societatea si cu privire la aspectele de drept roman in procesul de admitere la tranzactionare pe AIM.

Consultantul in investitii NEPI Investment Management Limited (NEPM) este responsabil cu prezentarea oportunitatilor de investitii, efectuarea analizei investitiei si evaluarea investitiilor potentiale sau existente, recomandand strategii de vanzare si finantare (daca va fi cazul) pentru fiecare investitie, precum si cu negocierea documentatiei de finantare cu creditorul selectat de Grup. NEPM este o societate infiintata in British Virgin Islands.

„Suntem multumiti ca listarea a avut loc in conditiile dificile de pe piata. Am reusit sa depasim tinta de capital atras de 50 de milioane de euro. In consecinta, vom putea realiza achizitii in valoare de peste 200 milioane euro inainte de a trebui sa ne intoarcem la actionari pentru noi contributii la capital. Un numar de oportunitati de investitii sunt in atentia noastra la momentul actual”, a declarat Martin Slabbert, director al societatii New Europe si al NEPM.

New Europe Property Investments are ca obiectiv oferirea catre investitori a oportunitatii de a investi intr-un fond inchis de investitii, structurat ca o investitie pe termen lung si platitor de dividende, care va putea fi folosit ca vehicul pentru investitori interesati de oportunitati in Europa Centrala si de Est.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Ilie Bolojan îl primește la București pe premierul Republicii Moldova, Vasile Tofan, în prima sa vizită oficială în România
Ilie Bolojan îl primește la București pe premierul Republicii Moldova, Vasile Tofan, în prima sa ...
Zece militari români, avansați în grad după misiuni de succes împotriva dronelor. Miruță: „România este mai sigură datorită lor”
Zece militari români, avansați în grad după misiuni de succes împotriva dronelor. Miruță: „România ...
Alarmă falsă cu bombă în Portul Constanța. Navele au fost oprite, iar autoritățile au deschis o anchetă
Alarmă falsă cu bombă în Portul Constanța. Navele au fost oprite, iar autoritățile au deschis ...
Alexandru Nazare avertizează Parlamentul: România nu își mai poate permite măsuri cu impact bugetar fără surse de finanțare
Alexandru Nazare avertizează Parlamentul: România nu își mai poate permite măsuri cu impact bugetar ...
Grindeanu cere noi consultări la Cotroceni: „Avem nevoie de o majoritate transparentă și de un guvern cu puteri depline”
Grindeanu cere noi consultări la Cotroceni: „Avem nevoie de o majoritate transparentă și de un guvern ...
Raed Arafat îl atacă dur pe Alexandru Rafila: „Declarațiile sale dezbină sistemul integrat de urgență”
Raed Arafat îl atacă dur pe Alexandru Rafila: „Declarațiile sale dezbină sistemul integrat de urgență”
Trump promite o ripostă dură după interceptarea unui atac cu rachete balistice iraniene asupra trupelor americane din Iordania
Trump promite o ripostă dură după interceptarea unui atac cu rachete balistice iraniene asupra trupelor ...
IMM România critică bonusurile pentru inspectorii ANAF în funcție de amenzi: „Vor crește presiunea asupra contribuabililor”
IMM România critică bonusurile pentru inspectorii ANAF în funcție de amenzi: „Vor crește presiunea ...
Piața investițiilor imobiliare din România a depășit după șapte luni volumul tranzacțiilor din întregul an 2025, arată Cushman & Wakefield Echinox
Piața investițiilor imobiliare din România a depășit după șapte luni volumul tranzacțiilor din ...
Kelemen Hunor pledează pentru un guvern de armistițiu: „România are nevoie de o majoritate largă până la sfârșitul anului”
Kelemen Hunor pledează pentru un guvern de armistițiu: „România are nevoie de o majoritate largă ...
Apărarea aeriană iordaniană a interceptat cinci rachete lansate din Iran
Apărarea aeriană iordaniană a interceptat cinci rachete lansate din Iran
CGMB a aprobat programul de reabilitare a fațadelor degradate din Centrul Istoric. Proprietarii pot primi finanțare de până la 70%
CGMB a aprobat programul de reabilitare a fațadelor degradate din Centrul Istoric. Proprietarii pot ...
Bolojan discută cu premierul Kazahstanului despre aprovizionarea României cu țiței: „Securitatea energetică este o prioritate”
Bolojan discută cu premierul Kazahstanului despre aprovizionarea României cu țiței: „Securitatea ...
BMW va elimina 8.000 de locuri de muncă la nivel global, prin pensionări și plecări voluntare
BMW va elimina 8.000 de locuri de muncă la nivel global, prin pensionări și plecări voluntare
Dan Motreanu acuză PSD că pune în pericol PNRR: „Interesul politic nu trebuie să coste România un miliard de euro”
Dan Motreanu acuză PSD că pune în pericol PNRR: „Interesul politic nu trebuie să coste România ...
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
CE investighează hotărârea arbitrală prin care România este obligată să compenseze investitori din domeniul energiei regenerabile
CE investighează hotărârea arbitrală prin care România este obligată să compenseze investitori ...
Atac cibernetic la Administrația Națională a Penitenciarelor, specialiștii IT evaluează impactul incidentului
Atac cibernetic la Administrația Națională a Penitenciarelor, specialiștii IT evaluează impactul ...