- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Real Estate

Regatta: Romania nu este afectata de criza imobiliara europeana

27 Aug, 14:46 • Redactia DailyBusiness
Preturile locuintelor din Romania nu vor fi afectate de declinul preturilor locuintelor de pe piata supraincalzita din Europa, ca urmare a deteriorarii sectorului de credite ipotecare din SUA, au declarat reprezentantii Regatta.
Regatta: Romania nu este afectata de criza imobiliara europeana

„Piata din Romania este normal sa se afle in crestere, doarece cererea este foarte mare pe toate segmentele. Este o piata imatura si nesaturata, pe care oportunitatile de a obtine venituri semnificative sunt foarte numeroase”, a explicat Alexandru Nitescu, directorul departamentului Proiecte&Investitii, Regatta.

Proprietatile de pe piata irlandeza au cunoscut o scadere a preturilor in ultimele patru luni, ca urmare a cresterii dobanzii din zona euro, in timp ce bubble-ul din statele baltice a explodat.
De asemenea, preturile locuintelor din capitala Letoniei, Riga, au scazut cu 3,5% in iunie, urmand scaderea de 1% din mai.

Apartamentele din orasul vechi au devenit la inceputul anului mai scumpe decat in Berlin, multe credite ipotecare fiind realizate in euro, franci elvetieni si yeni, care ar putea crea un dezastru daca moneda letona s-ar deprecia, fenomen posibil in conditiile in care deficitul de cont curent al tarii a ajuns la 26% din PIB.

Potrivit cotidianului britanic The Teleraph, „explozii” similare sunt si in Europa de Est. Banca Dansk a avertizat ca estul Europei a fost cuprins de un „bubble urias”, care aminteste de situatia din Asia, cu putin inainte de criza din 1997.

„Una dintre primele lectii pe care le invata un economist in facultate sau un om de afaceri in lumea reala este faptul ca pretul este rezultatul cererii si al ofertei. Este normal ca pe anumite piete, la anuminte perioade de timp sa existe cresteri si scaderi. Chiar pe aceeasi piata pot exista segmente in crestere si segmente in scadere”, a mai spus Nitescu.

In Irlanda, preturile locuintelor au scazut la 2,6% in primul semestru al anului, in Dublin fiind de 3,3%. Declinul se extinde repede in sectorul de imobiliare, numai in prima jumatate a anului inregistrandu-se 34%. Conform unui rencensamant irlandez, 15% din stocul de locuinte este gol.

„Gradul ridicat al datoriilor populatiei din multe regiuni ale Europei a lasat regiunea vulnerabila conditiilor severe de creditare. Nivelul datoriilor se ridica la 100% din PIB in Irlanda, Marea Britanie, Spania, Olanda si Danemarca.”, a declarat economistul sef al Standard & Poor’s, Jean-Michel Six.

Preturile proprietatilor din Franta au scazut cu 1,5% in iulie, desi de-a lungul anului s-a inregistrat o crestere de peste 5%. Jean-Michel Six a afirmat ca inflatia preturilor la locuinte poate inregistra o scadere in al doilea semestru al anului.

„Dobanzile de referinta majorate de bancile centrale isi exercita veniturile disponibile, deja afectate de gradul de indatorare a populatiei”, a spus Six. Banca Centrala Europeana a dublat rata dobanzii de la 2% in decembrie 2005 la 4% anul acesta.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii exporturilor și al temperării importurilor
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii ...
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor din Orientul Mijlociu
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor ...
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului