Știri externe

Putin sub presiune. Ultimatumul lui Trump și pariul riscant al Kremlinului

23 Jul, 09:38 • Bugiu ⁠Ana Maria
Cu doar 50 de zile până la expirarea ultimatumului dat de Donald Trump, Vladimir Putin continuă ofensiva militară în Ucraina, ignorând amenințările americane privind sancțiuni economice devastatoare. În ciuda retoricii dure, liderul de la Kremlin mizează pe lipsa de acțiune reală din partea Washingtonului, pe dependența globală de energia rusească și pe diviziunile din interiorul Occidentului, riscând totul într-un război care a devenit o greșeală strategică cu costuri uriașe.
Putin sub presiune. Ultimatumul lui Trump și pariul riscant al Kremlinului

Vladimir Putin se confruntă cu o presiune tot mai mare din partea comunității internaționale, în special din partea președintelui american Donald Trump, care a emis un ultimatum de 50 de zile pentru încetarea războiului din Ucraina. Dacă acest termen nu este respectat, Trump a promis impunerea unor sancțiuni economice secundare devastatoare, care ar putea tăia brusc finanțarea Kremlinului pentru efortul de război. În ciuda acestor amenințări, Putin pare să le ignore complet, accelerând atacurile asupra Ucrainei și demonstrând o sfidare totală față de SUA, scrie digi24.ro.

Te-ar mai putea interesa și: Trump anunță un acord comercial „masiv” cu Japonia. Investiții de 550 de miliarde de dolari și tarife reduse

Putin sub presiune. Ultimatumul lui Trump și pariul riscant al Kremlinului

Această lipsă de reacție nu este întâmplătoare. În ultimii ani, 18 pachete de sancțiuni impuse de Uniunea Europeană nu au reușit să provoace un colaps economic real în Rusia. Dimpotrivă, importurile europene de gaze naturale lichefiate din Rusia au crescut cu 25% în 2024, menținând fluxul de bani către Kremlin. În acest context, amenințările lui Trump, deși aparent dure, nu par să-l convingă pe Putin că un armistițiu este inevitabil.

Rusia a lansat recent un val intensificat de atacuri cu drone și rachete asupra orașelor ucrainene, aproape în fiecare noapte, semnalând o dorință clară de a câștiga teren înainte de expirarea ultimatumului. Cu toate acestea, piețele internaționale nu au reacționat semnificativ la amenințările președintelui american, iar prețul țițeiului a rămas stabil, în ciuda posibilității pierderii a 5 milioane de barili de petrol rusesc zilnic.

Analiza realizată de The Independent oferă trei motive esențiale pentru care Putin nu se teme de amenințările lui Trump:

  • Inacțiunea lui Trump în fața propriilor amenințări anterioare: Deși a semnat ordine executive care vizau impunerea unor tarife dure, cum ar fi un tarif de 25% pentru țările care importă petrol din Venezuela, aceste măsuri nu au fost aplicate
  • Riscurile economice globale ale sancțiunilor americane: Impunerea unor tarife de 100% pe importurile din China, India, Turcia și alte mari economii care încă achiziționează petrol rusesc ar provoca o reacție economică globală în lanț, afectând inclusiv SUA.
  • Impactul potențial dezastruos asupra pieței energetice mondiale: Un embargo total împotriva petrolului rusesc ar elimina peste 10% din rezerva globală, ceea ce ar putea declanșa o criză energetică similară celei din 1973, când lumea a fost paralizată de embargoul petrolier al țărilor arabe. Costurile energiei ar exploda, iar economia mondială ar intra în turbulențe severe.

În plan intern, sprijinul popular pentru războiul din Ucraina este în scădere. Un sondaj recent arată că 64% dintre ruși doresc încheierea conflictului cât mai curând, în creștere cu 6% față de luna martie. Totodată, doar 28% mai susțin continuarea războiului, în scădere față de 34%.

Te-ar mai putea interesa și: Donald Trump a distribuit un clip AI în care Barack Obama este arestat și dus la închisoare

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Șase persoane grav rănite, după coliziunea dintre un tren de marfă și unul de pasageri în Croația
Șase persoane grav rănite, după coliziunea dintre un tren de marfă și unul de pasageri în Croația
Franța blochează autorizarea modelului Full Self-Driving al Tesla, invocând riscuri de siguranță rutieră
Franța blochează autorizarea modelului Full Self-Driving al Tesla, invocând riscuri de siguranță ...
Drona prăbușită în Bulgaria, lângă frontiera cu România, este un aparat-momeală de tip Maya, folosit de armata ucraineană
Drona prăbușită în Bulgaria, lângă frontiera cu România, este un aparat-momeală de tip Maya, ...
Grecia propune o nouă sursă de finanțare pentru UE: O parte din veniturile din licitațiile pentru spectrul radio să ajungă la Bruxelles
Grecia propune o nouă sursă de finanțare pentru UE: O parte din veniturile din licitațiile pentru ...
Unde sunt cele mai mari salarii în România și Spania în 2026. IT-ul și medicina printre cele mai bine plătite domenii
Unde sunt cele mai mari salarii în România și Spania în 2026. IT-ul și medicina printre cele mai ...
Zelenski, după întâlnirea cu Vučić: Trebuie să avem totul pregătit pentru Acordul de Liber Schimb până la sfârșitul anului
Zelenski, după întâlnirea cu Vučić: Trebuie să avem totul pregătit pentru Acordul de Liber Schimb ...
Eurostat: Cererile de azil în UE continuă să scadă. Italia, Franța și Spania rămân principalele destinații
Eurostat: Cererile de azil în UE continuă să scadă. Italia, Franța și Spania rămân principalele ...
Franța atinge un record al angajării persoanelor de peste 60 de ani
Franța atinge un record al angajării persoanelor de peste 60 de ani
Noua eră a reglementării digitale în Europa: Comisia Europeană începe aplicarea Legii privind inteligența artificială
Noua eră a reglementării digitale în Europa: Comisia Europeană începe aplicarea Legii privind inteligența ...
Nicușor Dan salută menținerea ratingului României de către Moody’s și spune că țara „mai are mult de muncă”
Nicușor Dan salută menținerea ratingului României de către Moody’s și spune că țara „mai ...
Când începe școala în septembrie 2026. Calendarul complet al anului școlar, cu vacanțe și datele importante
Când începe școala în septembrie 2026. Calendarul complet al anului școlar, cu vacanțe și datele ...
Moody’s Ratings reconfirmă calificativul României la Baa3 și menține perspectiva negativă
Moody’s Ratings reconfirmă calificativul României la Baa3 și menține perspectiva negativă