Președintele Senatului, Mircea Abrudean, participă joi la Forumul de Afaceri România – Japonia 2025, pe care l-a descris ca fiind „un prilej excelent de a consolida relațiile economice bilaterale cu una dintre cele mai dinamice economii ale lumii”.
Costul estimat pentru această călătorie este de peste 7.000 de euro. Într-un context în care Guvernul condus de Ilie Bolojan promovează măsuri dure de austeritate: reduceri de cheltuieli, reforme fiscale, plafonări bugetare și tăieri de sporuri, o astfel de situație ar putea părea contradictorie.
Te-ar mai putea interesa și: Codul Rutier 2025. „Regula fermoarului”, adoptată tacit în Senat. Ce amenzi riscă șoferii care nu respectă legea
:format(webp):quality(100)/https://www.dailybusiness.ro/wp-content/uploads/2025/06/senat-4-1024x576.jpg)
foto: Mircea Abrudean
Deplasarea are un cost estimativ de peste 7.000 de euro din fonduri publice și este justificată prin participarea la EXPO 2025 Osaka – Japonia. Cu toate acestea, documentele oficiale arată că vizita conține mai multe elemente festive și simbolice decât obiective concrete de politică externă. Printre activitățile menționate se numără un concert al Filarmonicii „George Enescu”, oferirea de cadouri simbolice și cheltuieli legate de roaming sau diurnă.
„Am participat, astăzi, la un eveniment cu totul deosebit – Ziua Națională a României în cadrul expoziției internaționale Expo 2025 Osaka – Japonia. Un moment dedicat țării noastre la acest eveniment global de amploare, ce reunește 160 de țări participante și anticipează peste 28 de milioane de vizitatori.
Simbolic și deloc întâmplător, acest moment a coincis cu Ziua Drapelului României. Am înălțat cu mândrie tricolorul, în acordurile emoționante ale Orchestrei Filarmonicii „George Enescu”. Deși la mii de kilometri distanță, am fost cu inima acasă.Pavilionul României la Expo 2025 Osaka este o carte de vizită a creativității, inteligenței și potențialului pe care îl avem ca națiune. Sunt prezentate aici proiecte revoluționare din domeniul tehnologiei medicale, precum un prototip de inimă artificială totală de ultimă generație, și o proteză care redă sensibilitatea tactilă pacienților cu amputații. Vizitatorii pot explora, printr-un tur virtual, și cercetarea românească de vârf în fizica nucleară și lasere de mare putere, inclusiv centrul de la Măgurele.
Întregul demers este susținut de o implicare remarcabilă a tinerilor – de la designul pavilionului, realizat de un grup de studenți, până la activitățile desfășurate zi de zi – semn că viitorul nostru se construiește deja, cu seriozitate și viziune. România are ce să ofere lumii, iar la Osaka demonstrăm că o putem face la cele mai înalte standarde.
Doresc, de asemenea, să adresez aprecieri deosebite delegațiilor din Republica Moldova și Ucraina, ale căror standuri am avut plăcerea să le vizitez și care mi-au atras atenția prin calitatea excepțională a exponatelor prezentate.
Tot astăzi, am avut ocazia de a participa la Forumul de Afaceri România – Japonia 2025, un prilej excelent de a consolida relațiile economice bilaterale cu una dintre cele mai dinamice economii ale lumii.
Proiectele româno-japoneze au crescut constant, atât ca număr, cât și ca substanță, începând cu anul 2023. Doresc să subliniez, în mod special, Romanian-Japanese Innovation Forum lansat la Cluj, devenit deja o platformă de viziune comună și încredere reciprocă. Schimburile comerciale au depășit, în 2024, 1,3 miliarde USD, în creștere cu 4,71%. Avem, așadar, o oportunitate clară: aceea de a ridica nivelul investițiilor la înălțimea parteneriatului nostru strategic.
Le mulțumesc tuturor celor implicați în organizarea acestui eveniment, în special ESS Ovidiu Raețchi, ambassadorul României în Japonia și ES Ferdinand Nagy, comisarul general al Pavilionului României la Expo 2025 Osaka”, a scris președintele Senatului, Mircea Abrudean, pe rețelele sociale.
Zborurile efectuate de senator sunt în clasa business, pe ruta București–Istanbul–Osaka–Tokyo–București, iar cazarea este acoperită de organizatorii japonezi. Restul cheltuielilor: diurna, telefonia mobilă, avansurile în valută pentru „neprevăzute”, sunt suportate de Senatul României. Deși în memorandum se invocă „întărirea cooperării bilaterale” și reafirmarea parteneriatului strategic cu Japonia, lipsesc informații despre întâlniri oficiale concrete sau despre posibile acorduri sau proiecte comune.
În lipsa unor rezultate diplomatice sau economice clare și în contextul unei perioade de măsuri de austeritate pentru populație, întreaga deplasare lasă impresia unei excursii de lux pe bani publici, sub pretextul reprezentării internaționale a României.
Te-ar mai putea interesa și: Bolojan vrea restructurare la Senat: Economii de 3,5 milioane de euro prin reducerea personalului