Știri interne

Ce se întâmplă în 2023 cu programul „Rabla pentru becuri”. Anunțul făcut de ministrul Tanczos Barna

20 Nov, 10:16 • Gorgorin iulia
Ministrul Mediului, Tanczos Barna, a anunțat că programul ”Rabla pentru becuri” este în curs de avizare, iar modificarea bugetului Administraţiei Fondului pentru Mediu ar putea intra săptămâna viitoare pe ordinea de zi a şedinţei de Guvern. "Banii necheltuiți într-un program AFM sunt deportați pentru anul următor cu același scop", a anunțat ministrul.
Ce se întâmplă în 2023 cu programul Rabla pentru becuri. Anunțul făcut de ministrul Tanczos Barna
Ministrul Mediului, Tanczos Barna, a anunțat, vineri, într-o conferinţă de presă, despre stadiul în care se află programul „Rabla pentru becuri”.

Rabla pentru becuri în 2023

„În ceea ce priveşte Programul „Rabla pentru becuri”, săptămâna viitoare poate fi pe ordinea de zi a şedinţei de Guvern modificarea bugetului AFM. Sunt convins că AFM va face tot posibilul ca sistemul informatic să fie dezvoltat în cel mai scurt timp posibil. Banii necheltuiţi într-un program AFM sunt raportaţi pentru anul următor cu acelaşi scop, cu aceeaşi ţintă. Va reamintesc că zilele acestea se lansează „Rabla pentru electrocasnice”, ocazie bună pentru români ca să-şi schimbe electrocasnicele mari consumatoare de energie electrică. În acelaşi timp, sper ca domnul preşedinte al AFM (Laurenţiu Neculaescu, n.r.) să fie mai transparent, mai deschis în ceea ce priveşte comunicarea cu organele de presă”, a declarat Tanczos Barna.
Ministrul Mediului anunța că programul „Rabla pentru becuri” va fi lansat până la sfârșitul lunii octombrie, însă Administrația Fondului de Mediu nu are un sistem informatic potrivit care să permită acest lucru.
Românii care se înscriu în acest program vor primi un voucher de 200 de lei cu care își pot cumpăra becuri LED, economice, de la magazinele autorizate. În schimb, trebuie să predea însă unul sau mai multe becuri vechi.
Astfel, Ministerul Mediului speră că prin programul „Rabla pentru becuri” să  îi convingă pe cât mai mulți oameni să înlocuiască becurile vechi cu cele economice, deoarece un bec cu LED consumă de cinci ori mai puțin decât unul cu filament.

În cadrul acestui program va putea participa orice persoană care îndeplinește următoarele condiții:

  • Are domiciliul în România;
  • Nu are obligaţii restante la bugetul de stat şi la bugetul local, conform legislaţiei naţionale în vigoare, la data achiziţionării becurilor cu led;
  • Are vârsta de minimum 18 ani împliniţi în momentul înscrierii în aplicaţia informatică;
  • Este posesor al unui/ unei buletin/ cărţi de identitate valabil(e) în momentul înscrierii în program;
  • Se obligă să predea comerciantului, în momentul achiziţionării becurilor cu led, un număr echivalent de becuri convenționale;
  • Îşi dă acordul cu privire la prelucrarea de către AFM a tuturor datelor şi informaţiilor furnizate, precum şi cu privire la transmiterea acestora către terţe instituţii sau persoane juridice în vederea erificării îndeplinirii tuturor obligaţiilor şi clauzelor prevăzute în ghid sau în scopul elaborării de situaţii şi statistici.

Citiți și: Tanczos Barna:,,Toți românii se pot înscrie”. Proiectul de lege pentru programul RABLA pentru becuri a fost dat publicității. Vor fi distribuite vouchere de 200 de lei

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar producția, spune Bolojan
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar ...
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și acuză marje de profit excesive
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și ...
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri comerciale
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri ...
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor UE
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor ...
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor de cereale
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor ...
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut cu 29%
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut ...
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea și integritatea
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea ...
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare