- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Croitoru, BNR: Datoria publica trebuie limitata prin Constitutie

04 Oct, 15:20 • Redactia DailyBusiness
Romania trebuie sa gaseasca un echilibru mai bun in politica fiscala si sa limiteze prin Constitutie datoria publica, mai curand decat deficitul, a declarat Lucian Croitoru, consilier al guvernatorului BNR.
Croitoru, BNR: Datoria publica trebuie limitata prin Constitutie

„Trebuie gasit un raport mai bun intre reguli si discretie, care sa fie introdus in Constitutie. Nu nivelul deficitului trebuie captat in Constitutie, ci nivelul datoriei”, a spus Croitoru la Romania Financial Forum, eveniment organizat de Mediafax in parteneriat cu BNR.

El aratat ca actuala criza este cel mai bun moment pentru Romania pentru a continua si in politica fiscala reforma inceputa in anii ’70, prin care politica monetara a fost mutata de sub controlul politicienilor.

Potrivit lui Croitoru, supraindatorarea statelor s-a produs ca urmare a caderii decidentilor in capcana anticipatiilor, a faptului ca autoritatile prefera sa actioneze, ducand la extrem interventiile si amplificand ciclurile economice.

„Aceasta capcana a aparut dupa criza din 1929-1933 si de principiu se perpetueaza, pentru ca exista o relatie speciala intre public si Guvern. Aceasta relatie speciala vine de la faptul ca publicul rasplateste actiunea. Chiar daca inactiunea nu ar fi avut consecinte negative, publicul ar fi rasplatit actiunea. Hazardul moral nu este pedepsit, dar un Guvern care nu actioneaza este pedepsit. Din acest motiv, statul maximizeaza intotdeauna interventia. Asta explica de ce s-a actionat in anumite directii”, a explicat Croitoru.

Oficialul BNR a aratat ca actuala criza este suficient de puternica sa schimbe raportul intre reguli si „discretie” in politica fiscala, ceea ce va determina in final ca ciclurile economice sa nu mai aiba amplitudini atat de mari.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de ...
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România are nevoie
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România ...
Eugen Tomac: „Îmi pun mare speranță în judecata corectă și cinstită a PNL pentru a-mi acorda un vot de încredere”
Eugen Tomac: „Îmi pun mare speranță în judecata corectă și cinstită a PNL pentru a-mi acorda ...