- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Media & Advertising

Ponta: Taxa TVR ar trebui eliminata pentru abonatii companiilor de cablu

11 Jul, 00:30 • Redactia DailyBusiness
Taxa aferenta serviciului public de televiziune ar trebui eliminata pentru abonatii companiilor de cablu, iar TVR sa regleze plata eventual prin discutii cu reprezentantii acestor companii, afirma premierul Victor Ponta.
Ponta: Taxa TVR ar trebui eliminata pentru abonatii companiilor de cablu

„Cu taxa TV, eu in continuare sustin ca acea taxa ar trebui eliminata pentru cei care au cablu, pentru ca oricum platesti taxa de cablu, si eventual TVR poate sa ia de la cei de la cablu, daca este cazul”, a spus Ponta.

El a aratat ca telespectatorii TVR platesc practic doua taxe, daca sunt abonati si la o companie de cablu, noteaza [url=http://www.mediafax.ro/social/ponta-taxa-tvr-ar-trebui-eliminata-pentru-abonatii-companiilor-de-cablu-9842445]Mediafax[/url].

Consiliul de Administratie al TVR urmeaza [url=https://www.dailybusiness.ro/stiri-media-marketing/tvr-va-prezenta-un-plan-de-redresare-economica-pe-6-luni-prin-concedieri-si-plata-datoriilor-77969/]sa aprobe un program de redresare economica[/url], cu restructurari economice, de personal si plata datoriilor fiscale in 6 luni, iar rezultatele vor fi prezentate Parlamentului.

Societatea Romana de Televiziune (SRTv) a incheiat anul 2011 cu un deficit brut de 160,8 milioane de lei, potrivit raportului de activitate al SRTv.

Televiziunea a avut anul trecut venituri totale de 583,03 milioane de lei si cheltuieli totale de 743,84 milioane de lei. Totodata, cifra de afaceri neta a SRTv a fost, anul trecut, de 544,416 milioane de lei.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Programul Rabla continuă în 2026 cu buget suplimentat. Încă 100 de milioane de lei pentru înnoirea parcului auto
Programul Rabla continuă în 2026 cu buget suplimentat. Încă 100 de milioane de lei pentru înnoirea ...
Sorin Grindeanu: Nicușor Dan, „o surpriză plăcută” prin eforturile de a construi o majoritate pro-occidentală
Sorin Grindeanu: Nicușor Dan, „o surpriză plăcută” prin eforturile de a construi o majoritate ...
Tanczos Barna cere prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Tanczos Barna cere prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Traian Băsescu: România nu este dependentă de Strâmtoarea Ormuz și are surse alternative de aprovizionare cu petrol
Traian Băsescu: România nu este dependentă de Strâmtoarea Ormuz și are surse alternative de aprovizionare ...
RENAR: Metrologia și acreditarea, esențiale pentru siguranța pieței și încrederea în politicile publice
RENAR: Metrologia și acreditarea, esențiale pentru siguranța pieței și încrederea în politicile ...
Oana Gheorghiu, reclamată la DNA de Dragoș Vlad. Fostul șef ADR acuză presiuni pe proiectul PNI
Oana Gheorghiu, reclamată la DNA de Dragoș Vlad. Fostul șef ADR acuză presiuni pe proiectul PNI
OMS declară alertă internațională din cauza focarului de Ebola din Congo, dar riscul global rămâne scăzut
OMS declară alertă internațională din cauza focarului de Ebola din Congo, dar riscul global rămâne ...
Iranul amenință că va extinde conflictul „dincolo de regiune” dacă SUA și Israelul își reiau atacurile
Iranul amenință că va extinde conflictul „dincolo de regiune” dacă SUA și Israelul își reiau ...
Dom de căldură peste Europa. Temperaturi de vară în vest, vreme instabilă în România
Dom de căldură peste Europa. Temperaturi de vară în vest, vreme instabilă în România
Reguli noi pentru carnea de porc. Etichete mai clare și controale în supermarketuri anunțate de Ministerul Agriculturii
Reguli noi pentru carnea de porc. Etichete mai clare și controale în supermarketuri anunțate de Ministerul ...
Miniștrii de externe ai țărilor membre NATO se reunesc în Suedia pe 21–22 mai 2026
Miniștrii de externe ai țărilor membre NATO se reunesc în Suedia pe 21–22 mai 2026
Grindeanu sesizează CCR în legătură cu ordonanţa „SAFE” adoptată de Guvernul Bolojan
Grindeanu sesizează CCR în legătură cu ordonanţa „SAFE” adoptată de Guvernul Bolojan
„Campioana” inflației în UE. Prețurile cresc de peste trei ori mai rapid decât media europeană
„Campioana” inflației în UE. Prețurile cresc de peste trei ori mai rapid decât media europeană
Sondaj INSCOP: Românii, împărțiți în privința lui Nicușor Dan și Ilie Bolojan. Nemulțumirea domină evaluările
Sondaj INSCOP: Românii, împărțiți în privința lui Nicușor Dan și Ilie Bolojan. Nemulțumirea ...
Ilie Bolojan s-a întâlnit cu șeful Dacia România. Discuțiile au vizat Programul Rabla, prețul energiei și achizițiile publice
Ilie Bolojan s-a întâlnit cu șeful Dacia România. Discuțiile au vizat Programul Rabla, prețul energiei ...
APIA a primit peste 500.000 de cereri pentru subvențiile agricole, iar termenul-limită din 5 iunie nu va fi prelungit
APIA a primit peste 500.000 de cereri pentru subvențiile agricole, iar termenul-limită din 5 iunie ...
Bugetul TAROM, considerat nerealist de Radu Miruță, amânat la aprobare
Bugetul TAROM, considerat nerealist de Radu Miruță, amânat la aprobare
Spațiul aerian al aeroportului din Vilnius redeschis, după o alertă cu dronă în Lituania
Spațiul aerian al aeroportului din Vilnius redeschis, după o alertă cu dronă în Lituania