- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Real Estate

Primarii vor putea interveni la reabilitarea fatadei unui imobil impotriva vointei proprietarului

21 Mar, 10:08 • Redactia DailyBusiness
Primarii vor avea dreptul sa intervina pentru reabilitarea fatadelor imobilelor impotriva vointei proprietarului, costurile fiind acoperite de catre autoritatea locala si recuperate ulterior de la detinatorul cladirii, a decis Guvernul in sedinta de duminica, potrivit Mediafax.
Primarii vor putea interveni la reabilitarea fatadei unui imobil impotriva vointei proprietarului

Legea privind masurile de crestere a calitatii arhitectural-ambientale a cladirilor a fost adoptata de Guvern la propunerea Ministerului Dezvoltarii Regionale si Turismului (MDRT).

„Propunerea legislativa a venit pe fondul constatarii cresterii ingrijoratoare a accidentelor grave provocate de desprinderea unor elemente de constructie de la nivelul fatadelor si invelitorilor sau teraselor cladirilor care, prin nivelul avansat de degradare, pun in pericol siguranta si sanatatea populatiei”, se arata intr-un comunicat al MDRT.

Totodata, nivelul avansat de degradare a fatadelor cladirilor genereaza scaderea calitatii arhitectural-ambientale a cadrului urban construit, scaderea calitatii mediului si vietii in comunitate si diminuarea interesului social, economic si turistic in si pentru zonele afectate.

Detinatorii de orice fel ai cladirilor care, prin nivelul de degradare a sistemului de inchidere perimetrala, pun in pericol sanatatea, viata, integritatea fizica si siguranta populatiei si/sau afecteaza calitatea mediului inconjurator, a cadrului urban construit si a spatiilor publice urbane, sunt obligati ca, din proprie initiativa, sa ia masuri de realizare a lucrarilor de interventie pentru reabilitarea structural-arhitecturala a anvelopei cladirilor.

Finantarea proiectarii si executarii lucrarilor de refacere se asigura, pe cheltuiala proprie, de catre detinatorii cladirilor. Pentru a sprijini proprietarii imobilelor sa realizeze lucrarile de reabilitare a anvelopei locuintei, Guvernul va facilita acordarea de credite bancare de la institutii de credit, cu garantie guvernamentala si cu dobanda subventionata.

Finantarea va fi impartita astfel: minimum 10% din surse proprii ale beneficiarului si maximum 90% prin credit garantat prin Fondul National de Garantare a Creditelor pentru Intreprinderile Mici si Mijlocii S.A. – I.F.N.

Perioada de rambursare a creditelor bancare cu garantie guvernamentala si cu dobanda subventionata este de maximum 5 ani. Prin exceptie, autoritatile administratiei publice locale pot asigura, prin bugetul local, preluarea integrala a cheltuielilor aferente lucrarilor de interventie corespunzatoare proprietarilor de locuinte aflati in imposibilitate de a asigura sumele care le revin, la cerere, ca masura de protectie sociala, daca fac dovada ca realizeaza venituri medii nete lunare pe membru de familie sub castigul salarial mediu net lunar pe economie.

De asemenea, acestea pot cofinanta cheltuielile aferente lucrarilor la cladirile amplasate in zone protejate sau in centrele istorice ale localitatilor. In plus, autoritatile administratiei publice centrale pot cofinanta lucrarile la cladirile amplasate in zone protejate si in zone de protectie a monumentelor istorice inscrise in Lista patrimoniului mondial.

In situatia in care detinatorii cladirilor nu iau din proprie initiativa masurile de reabilitare a fatadelor, autoritatile administratiei publice locale notifica acestora obligatiile care le revin in conditiile prezentei legi.

Lucrarile vor trebui executate in termen de 12 luni de la data primirii notificarii. La solicitarea proprietarului si din motive obiective, termenul poate fi prelungit de catre primar, dar nu mai mult de 6 luni.

Daca lucrarile de interventie necesare nu se executa sau nu sunt finalizate in termenele notificate, primaria poate solicita consiliului local aprobarea executarii de catre autoritatea administratiei publice locale a lucrarilor de interventie, in numele si pe cheltuiala detinatorilor notificati, cu conditia constituirii dreptului de creanta si a recuperarii cheltuielilor de la detinatorii notificati, in conditiile legii, pana la data receptiei finale a lucrarilor de interventie executate.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Generația Z, tot mai deconectată de ideea de pensie. Mulți tineri cred că nu se vor putea pensiona niciodată
Generația Z, tot mai deconectată de ideea de pensie. Mulți tineri cred că nu se vor putea pensiona ...
Asigurările veterinare câștigă teren în România. Soluția care poate salva vieți și bugete
Asigurările veterinare câștigă teren în România. Soluția care poate salva vieți și bugete
Discrepanțe uriașe în colectarea taxelor locale. Unele primării încasează aproape tot, altele doar 2%
Discrepanțe uriașe în colectarea taxelor locale. Unele primării încasează aproape tot, altele doar ...
Criză de personal în construcții. Companiile recrutează direct din facultate și oferă salarii de la 1.000 de euro
Criză de personal în construcții. Companiile recrutează direct din facultate și oferă salarii de ...
Asigurările de călătorie, tot mai folosite. Peste 81 milioane lei plătiți despăgubiri într-un an
Asigurările de călătorie, tot mai folosite. Peste 81 milioane lei plătiți despăgubiri într-un an
Facturi greșite la energie și gaze. Cum le poți contesta și ce drepturi ai ca utilizator
Facturi greșite la energie și gaze. Cum le poți contesta și ce drepturi ai ca utilizator
ANCOM: Furnizorii pot modifica unilateral contractele, dar utilizatorii au dreptul să renunțe fără penalități
ANCOM: Furnizorii pot modifica unilateral contractele, dar utilizatorii au dreptul să renunțe fără ...
Biarritz, orășelul francez cu deschidere directă către aproape 4 km de golfuri și plaje cu nisip fin, își așteaptă vizitatorii
Biarritz, orășelul francez cu deschidere directă către aproape 4 km de golfuri și plaje cu nisip ...
Producția OPEC s-a prăbușit la minimul ultimilor 20 de ani, pe fondul crizei din Orientul Mijlociu
Producția OPEC s-a prăbușit la minimul ultimilor 20 de ani, pe fondul crizei din Orientul Mijlociu
Dominic Fritz: USR nu va susține învestirea Cabinetului Tomac și cere o soluție politică sau alegeri anticipate
Dominic Fritz: USR nu va susține învestirea Cabinetului Tomac și cere o soluție politică sau alegeri ...
Eugen Tomac a transmis partidelor lista viitorului Cabinet
Eugen Tomac a transmis partidelor lista viitorului Cabinet
Nicușor Dan a promulgat legea privind implementarea programului european SAFE pentru industria de apărare
Nicușor Dan a promulgat legea privind implementarea programului european SAFE pentru industria de apărare
CFR Călători reintroduce „Trenurile Soarelui”. Legături directe spre litoral până în septembrie
CFR Călători reintroduce „Trenurile Soarelui”. Legături directe spre litoral până în septembrie