- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Real Estate

Vanzarile la cel mai ieftin proiect rezidential din Bucuresti au incetinit

06 Jun, 00:01 • cristina.mihai
Reprezentantii proiectului rezidential Rasarit de Soare din Bucuresti, care s-a pozitionat pe piata cu suprafete suficient de mici pentru a propune cele mai mici preturi finale de vanzare, au comercializat in ultimele trei luni doar 100 de locuinte, dupa ce intr-o singura luna, prima de la lansare, vandusera peste 500 de locuinte.
Vanzarile la cel mai ieftin proiect rezidential din Bucuresti au incetinit

Proiectul are in total circa 1.000 de locuinte.

Reprezentantii CBRE-Eurisko, promotorul exclusiv al acestui proiect, au explicat, pentru DailyBusiness, ca scaderea dinamicii vanzarilor a fost determinata de comportamentul expectativ al cumparatorilor, dar si de faptul ca, de obicei, la lansare un proiect se vinde mai rapid in perioada imediat urmatoare, dupa care vanzarile isi diminueaza ritmul.

Preturile in cadrul ansamblului rezidential au crescut din februarie cu 5-7%. La lansarea pe piata, pretul locuintelor din cadrul complexului rezidential erau cuprinse intre 40.000 si 119.000 euro plus TVA.

Proiectul este dezvoltat, printr-o investitie de circa 60 mil. euro, de compania pitesteana Conarg.

Peste 50% din ansamblul rezidential este format din garsoniere, publicul tinta fiind tinerii.

Ansamblul Rasarit de Soare cuprinde 460 garsoniere cu o suprafata de 42,91 metri patrati, 348 apartamente cu doua camere de 65,95 mp, care vor costa fiecare 62.600 euro plus TVA, 144 apartamente cu 3 camere de cate 95,93 metri patrati si 36 apartamente avand o suprafata construita de 132,67 metri patrati.

Reprezentantii companiei au declarat ca primele imobile vor fi date in folosinta incepand cu luna decembrie 2009.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Ucraina cere încă 20 de miliarde de dolari de la aliați pentru a intensifica atacurile asupra Rusiei
Ucraina cere încă 20 de miliarde de dolari de la aliați pentru a intensifica atacurile asupra Rusiei
Generația Z, tot mai deconectată de ideea de pensie. Mulți tineri cred că nu se vor putea pensiona niciodată
Generația Z, tot mai deconectată de ideea de pensie. Mulți tineri cred că nu se vor putea pensiona ...
Asigurările veterinare câștigă teren în România. Soluția care poate salva vieți și bugete
Asigurările veterinare câștigă teren în România. Soluția care poate salva vieți și bugete
Discrepanțe uriașe în colectarea taxelor locale. Unele primării încasează aproape tot, altele doar 2%
Discrepanțe uriașe în colectarea taxelor locale. Unele primării încasează aproape tot, altele doar ...
Criză de personal în construcții. Companiile recrutează direct din facultate și oferă salarii de la 1.000 de euro
Criză de personal în construcții. Companiile recrutează direct din facultate și oferă salarii de ...
Asigurările de călătorie, tot mai folosite. Peste 81 milioane lei plătiți despăgubiri într-un an
Asigurările de călătorie, tot mai folosite. Peste 81 milioane lei plătiți despăgubiri într-un an
Facturi greșite la energie și gaze. Cum le poți contesta și ce drepturi ai ca utilizator
Facturi greșite la energie și gaze. Cum le poți contesta și ce drepturi ai ca utilizator
ANCOM: Furnizorii pot modifica unilateral contractele, dar utilizatorii au dreptul să renunțe fără penalități
ANCOM: Furnizorii pot modifica unilateral contractele, dar utilizatorii au dreptul să renunțe fără ...
Biarritz, orășelul francez cu deschidere directă către aproape 4 km de golfuri și plaje cu nisip fin, își așteaptă vizitatorii
Biarritz, orășelul francez cu deschidere directă către aproape 4 km de golfuri și plaje cu nisip ...
Producția OPEC s-a prăbușit la minimul ultimilor 20 de ani, pe fondul crizei din Orientul Mijlociu
Producția OPEC s-a prăbușit la minimul ultimilor 20 de ani, pe fondul crizei din Orientul Mijlociu
Dominic Fritz: USR nu va susține învestirea Cabinetului Tomac și cere o soluție politică sau alegeri anticipate
Dominic Fritz: USR nu va susține învestirea Cabinetului Tomac și cere o soluție politică sau alegeri ...
Eugen Tomac a transmis partidelor lista viitorului Cabinet
Eugen Tomac a transmis partidelor lista viitorului Cabinet