Mugurel Vrabete s-a născut la 14 octombrie 1955, la Craiova. Cariera sa muzicală a început în 1977, când, pe vremea studenției la Arhitectură, a înființat trupa Basorelief, orientată către rock progresiv instrumental.
:format(webp):quality(100)/https://www.dailybusiness.ro/wp-content/uploads/2026/03/vrabete-tanar-768x1024.jpg)
Formația a participat la festivaluri și concursuri, a obținut premii importante și a realizat înregistrări pe LP la Electrecord, până la destrămarea grupului în primii ani ai deceniului ’80, cauzată de repartițiile obligatorii după terminarea studiilor.
În ianuarie 1987, Mugurel Vrabete s-a alăturat trupei Holograf, înlocuindu-l pe Marti Popescu la postul de basist, după un concurs deschis pentru ocuparea postului vacant.
:format(webp):quality(100)/https://www.dailybusiness.ro/wp-content/uploads/2026/03/Vrabete-1024x682.jpg)
Alături de formație, Vrabete a participat la turnee și albume care au definit muzica rock românească, printre acestea numărându-se „Holograf 2”, „Holograf 3”, „Holograf 4”, „World Full of Lies”, „Stai în poala mea”, „69% Unplugged – Live” și „Supersonic”. În anii 1990, trupa a trecut la un stil de rock modern, lansând piese devenite clasice, precum „Banii vorbesc”, „Dincolo de nori”, „Ți-am dat un inel”, „Undeva departe” sau „Să nu-mi iei niciodată dragostea”.
Iulian Vrabete a participat împreună cu formaţia Holograf în numeroase turnee, în Japonia, Canada, Spania, Rusia.
În 2003, basistul a prezentat la TVR 1 emisiunea „Taverna”, alături de Berti Barbera.
În 2010, a cântat, în cadrul manifestărilor de la pavilionul României la Expoziţia Internaţională de la Shanghai.
Mesajul de condoleanțe al trupei Holograf postat pe rețele de socializare confirmă moartea artistului.
„Vine o zi… Și astăzi a venit o zi dureroasă.
Iulian Vrabete a plecat dintre noi, după o luptă cu o boală incurabilă.
A fost parte din familia Holograf timp de peste 40 de ani. Am scris împreună o mare parte din povestea trupei și am trăit împreună și bucurii, și tristeți. Ne doare enorm lipsa lui.
Mugurel nu a fost doar prietenul nostru, fratele mai mare, basistul trupei sau un muzician pasionat și talentat. Pentru noi a fost un punct de echilibru, omul care ne aduna și ne așeza când lucrurile se complicau.
Gândurile noastre sunt acum alături de familia lui.
Drum lin, Mugurel. ”
:format(webp):quality(100)/https://www.dailybusiness.ro/wp-content/uploads/2026/03/Vrabete-2-1024x781.jpg)
Trupa Holograf anunțase pentru luna martie 2026 turneul național „Am rămas doar noi”, următorul concert fiind programat la 13 martie, la Arad.
Moartea lui Mugurel Vrabete marchează o pierdere semnificativă pentru muzica rock românească și pentru generațiile care au crescut pe sunetele basului său inconfundabil.
Sicriul cu trupul neînsuflețit al artistului va fi depus la Sala Palatului unde fanii își pot lua adio între orele 14:00 și 20:00.
Sâmbătă dimineață, între orele 09:00 și 11:00, ceremonia va continua la Crematoriul Vitan Bârzești (Str. Iuliu Hațieganu nr. 1).
La Sala Palatului, accesul publicului se va face prin intrarea artiștilor, situată pe laterala din dreapta a clădirii, pe strada Valter Mărăcineanu.
Citește și: Începe târgul de carte Gaudeamus, la Craiova, ediție desfășurată la Teatrul Național ”Marin Sorescu”