- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Actualitate

Statul lansează o nouă ediție TEZAUR. Românii pot investi cu dobânzi de până la 7,40% și fără impozit pe câștiguri

11 May, 11:09 • Bugiu ⁠Ana Maria
Ministerul Finanțelor a dat startul unei noi ediții a programului TEZAUR, prin care populația poate cumpăra titluri de stat cu maturități de 1, 3 și 5 ani și dobânzi anuale de până la 7,40%. Investițiile pot fi făcute inclusiv online, prin Ghișeul.ro și Spațiul Privat Virtual, iar dobânzile obținute sunt neimpozabile.
Statul lansează o nouă ediție TEZAUR. Românii pot investi cu dobânzi de până la 7,40% și fără impozit pe câștiguri

Ministerul Finanțelor a lansat, începând cu 11 mai 2026, o nouă ediție a programului TEZAUR, prin care românii pot investi în titluri de stat cu dobânzi anuale care ajung până la 7,40%, una dintre cele mai ridicate oferte de economisire garantată de stat din această perioadă. Programul se desfășoară între 11 mai și 5 iunie 2026 și le oferă persoanelor fizice posibilitatea de a investi în titluri de stat cu maturități de 1 an, 3 ani și 5 ani, în condiții avantajoase și fără impozit pe câștigurile obținute, potrivit digi24.ro.

Te-ar mai putea interesa și: Rubio și Meloni s-au întâlnit la Palazzo Chigi. Secretarul de Stat al SUA: „Așteptăm răspunsul Iranului la propunerea noastră de pace”

Statul lansează o nouă ediție TEZAUR. Românii pot investi cu dobânzi de până la 7,40% și fără impozit pe câștiguri

Potrivit Ministerului Finanțelor, dobânzile acordate în cadrul acestei ediții sunt diferențiate în funcție de perioada de maturitate a titlurilor. Astfel, pentru titlurile de stat cu scadență la 1 an, investitorii vor primi o dobândă anuală de 6,30%, pentru cele cu maturitate de 3 ani dobânda este de 6,90%, iar pentru titlurile cu maturitate de 5 ani randamentul ajunge la 7,40% pe an. Dobânzile sunt fixe și garantate de stat pe întreaga perioadă a investiției.

Titlurile de stat TEZAUR au o valoare nominală de doar 1 leu și sunt emise în formă dematerializată, ceea ce înseamnă că nu există documente fizice, toate operațiunile fiind gestionate electronic. Programul este destinat exclusiv persoanelor fizice care au împlinit vârsta de 18 ani la data efectuării subscrierii.

Românii pot cumpăra titlurile de stat prin mai multe metode, atât online, cât și fizic. Una dintre cele mai accesibile variante este prin platforma Ghișeul.ro, unde subscrierile pot fi realizate între 11 mai și 3 iunie 2026. De asemenea, persoanele înregistrate în Spațiul Privat Virtual (SPV) al ANAF pot investi online între 11 mai și 4 iunie 2026. Cei care preferă varianta clasică pot cumpăra titluri direct de la sediile Trezoreriei Statului până pe 5 iunie 2026. Totodată, investițiile pot fi realizate și prin subunitățile Poștei Române: până pe 4 iunie în mediul urban și până pe 3 iunie în mediul rural.

Ministerul Finanțelor subliniază că sistemul online simplifică semnificativ procesul de investiție. Prin intermediul platformelor digitale, investitorii își pot deschide conturi de subscriere, pot cumpăra titluri de stat și își pot transfera ulterior banii direct în conturile bancare personale, fără să fie nevoie să se deplaseze la ghișeu.

Unul dintre cele mai importante avantaje ale programului TEZAUR este faptul că veniturile obținute sunt neimpozabile. Astfel, dobânzile încasate și eventualele câștiguri rezultate din deținerea titlurilor nu sunt taxate de stat. Dobânda este plătită anual, conform prospectului de emisiune, iar investitorii au posibilitatea să transfere titlurile către alte persoane sau să solicite răscumpărarea anticipată a acestora înainte de scadență.

În plus, participanții la program pot face una sau mai multe subscrieri în cadrul aceleiași emisiuni și au posibilitatea să își anuleze subscrierile în perioada dedicată investițiilor, dacă se răzgândesc. Fondurile atrase prin această emisiune de titluri de stat vor fi utilizate de Guvern pentru finanțarea deficitului bugetar și refinanțarea datoriei publice.

Ministerul Finanțelor a publicat și un ghid dedicat investitorilor care vor să transfere rapid sumele din contul TEZAUR în conturile bancare personale. Procedura presupune completarea Ordinului de plată multiplu electronic (OPME), document care poate fi descărcat de pe site-ul ministerului. Investitorii trebuie să completeze formularul cu datele personale și codul IBAN al contului bancar în care doresc transferul banilor, apoi să îl încarce în Spațiul Privat Virtual.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Turcia intensifică măsurile de securitate înaintea summitului NATO
Turcia intensifică măsurile de securitate înaintea summitului NATO
Nicușor Dan: „Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit”
Nicușor Dan: „Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit”
România a semnat acordul european privind dezvoltarea capacităților de stocare a energiei în perioada 2026-2028
România a semnat acordul european privind dezvoltarea capacităților de stocare a energiei în perioada ...
Venezuela: Cel puțin 589 de persoane au murit și mii au fost rănite, potrivit autorităților, în urma celor două cutremure devastatoare
Venezuela: Cel puțin 589 de persoane au murit și mii au fost rănite, potrivit autorităților, în ...
China: Un avion de mici dimensiuni a lovit cea mai înaltă clădire din Beijing
China: Un avion de mici dimensiuni a lovit cea mai înaltă clădire din Beijing
BNR a încheiat 2025 cu profit de 2,34 miliarde lei, peste plan, dar sub nivelul record din 2024
BNR a încheiat 2025 cu profit de 2,34 miliarde lei, peste plan, dar sub nivelul record din 2024
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea ...
Activele fondurilor de pensii private au urcat la 220,41 miliarde de lei în primul trimestru din 2026, echivalentul a 11,5% din PIB
Activele fondurilor de pensii private au urcat la 220,41 miliarde de lei în primul trimestru din 2026, ...
Volkswagen pregătește o restructurare majoră. Până la 100.000 de concedieri și tăieri masive de investiții
Volkswagen pregătește o restructurare majoră. Până la 100.000 de concedieri și tăieri masive de ...
Comisia Europeană aprobă ajutorul de stat pentru Banca de Investiții și Dezvoltare (BID)
Comisia Europeană aprobă ajutorul de stat pentru Banca de Investiții și Dezvoltare (BID)
Circulația pe Podul Giurgiu–Ruse va fi oprită temporar sâmbătă. Restricții pentru șoferii care merg spre Bulgaria și Grecia
Circulația pe Podul Giurgiu–Ruse va fi oprită temporar sâmbătă. Restricții pentru șoferii care ...
Nicușor Dan convoacă luni ședința CSAT. Pe agendă: Summitul NATO, misiunile externe ale Armatei și situația ROMATSA
Nicușor Dan convoacă luni ședința CSAT. Pe agendă: Summitul NATO, misiunile externe ale Armatei ...
PNL, USR și UDMR îl propun pe Siegfried Mureșan pentru funcția de premier al României
PNL, USR și UDMR îl propun pe Siegfried Mureșan pentru funcția de premier al României
Nicușor Dan îi convoacă la Cotroceni pe liderii PSD, PNL, USR, UDMR și ai minorităților naționale
Nicușor Dan îi convoacă la Cotroceni pe liderii PSD, PNL, USR, UDMR și ai minorităților naționale
Siegfried Mureşan: „Dorinţa noastră e ca România să aibă un guvern competent, realmente pro-european, coerent”
Siegfried Mureşan: „Dorinţa noastră e ca România să aibă un guvern competent, realmente pro-european, ...
PSD acuză PNL, USR și UDMR că blochează formarea Guvernului: „Inventează condiții pentru a rămâne pe funcții”
PSD acuză PNL, USR și UDMR că blochează formarea Guvernului: „Inventează condiții pentru a rămâne ...
Ciprian Ciucu a demisionat de la șefia PNL București, pe fondul controlului judiciar într-un dosar DNA
Ciprian Ciucu a demisionat de la șefia PNL București, pe fondul controlului judiciar într-un dosar ...
ANOFM oferă stimulent firmelor care angajează elevi și studenți în vacanță: Sprijin de 50% din ISR
ANOFM oferă stimulent firmelor care angajează elevi și studenți în vacanță: Sprijin de 50% din ISR