- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Auto

Colosul auto german se clatină! Industria, în criză

16 Feb, 22:11 • Bugiu ⁠Ana Maria
Industria auto germană, odată simbol al excelenței economice, se confruntă acum cu scăderi masive ale producției și vânzărilor. Costurile ridicate, tranziția dificilă la mașinile electrice și competiția globală pun presiune pe giganții auto ai Germaniei.
Colosul auto german se clatină! Industria, în criză

Industria auto germană, odinioară un pilon al economiei și un simbol al excelenței inginerești, traversează o criză profundă. Volkswagen, Mercedes-Benz și BMW, recunoscute pentru inovație și performanță, se confruntă acum cu scăderi semnificative ale producției și vânzărilor, potrivit capital.ro.

Te-ar mai putea interesa și: Cât mai costă maşinile second-hand din Germania, după ce România a aderat la Schengen. Ce automobile îşi pot cumpăra românii pentru doar câteva sute de euro

foto: auto

Colosul auto german se clatină! Industria, în criză

Producția auto germană a scăzut de la 5,65 milioane de unități în 2017 la 4,1 milioane în 2023, iar fabrici precum cea din Wolfsburg funcționează mult sub capacitate. În plus, vânzările globale ale mărcilor germane au înregistrat un declin, iar profiturile marilor producători s-au redus cu o treime în 2024.

„Wolfsburg și Volkswagen sunt sinonime”, explică Dieter Landenberger, istoricul intern al Grupului VW.

Astăzi, însă, fabrica se confruntă cu unele dintre principalele probleme care afectează industria auto germană în ansamblu. Fabrica din Wolfsburg este capabilă să construiască 870.000 de mașini pe an. Dar până în 2023 a făcut doar 490.000, potrivit Institutului Economic German din Köln.

Producția de mașini reprezintă aproximativ o cincime din producția Germaniei
De altfel, fabricile de mașini din toată țara funcționează cu mult sub capacitatea lor maximă. Numărul de mașini produse în Germania a scăzut de la 5,65 milioane în 2017 la 4,1 milioane în 2023, potrivit Organizației Internaționale a Producătorilor de Autovehicule.

Producția de mașini reprezintă aproximativ o cincime din producția țării, iar dacă se ia în considerare lanțul de aprovizionare, acesta generează aproximativ 6% din PIB, potrivit Capital Economics. Industria angajează în mod direct aproximativ 780.000 de oameni și susține milioane de alte locuri de muncă.

Nu doar producția este în scădere. Vânzările mașinilor produse de mărci germane sunt mult mai mici decât erau acum câțiva ani. Între 2017 și 2023, cele ale VW au scăzut de la 10,7 m la 9,2 m, în timp ce, în aceeași perioadă, BMW au trecut de la 2,46 m la 2,25 m, iar cele ale Mercedes-Benz au trecut de la 2,3 m la 2,04 m, arată rapoartele companiei.

Cei trei giganți auto ai Germaniei și-au văzut profiturile, înainte de impozitare, scăzând cu aproximativ o treime în primele nouă luni ale anului 2024 și au avertizat că câștigurile lor pentru întregul an vor fi mai mici decât se prognozase.

Dezvoltarea mașinilor electrice a absorbit investiții uriașe, dar piața pentru ele nu a crescut atât de repede pe cât se aștepta, în timp ce concurenții străini își flexează mușchii. Amenințarea SUA privind tarifele crește și mai mult anxietatea.

Tranziția către mașinile electrice, impusă de reglementările UE, a necesitat investiții uriașe, dar cererea nu a crescut conform așteptărilor. Concurența internațională, în special din partea Chinei, a devenit tot mai puternică, iar piața chineză, cândva esențială pentru vânzările de automobile premium germane, a înregistrat scăderi semnificative.

„Sunt atât de multe crize, o lume întreagă de crize. Când o criză se termină, apare alta”, spune Simon Shütz, purtătorul de cuvânt al Federației Germane a Industriei Auto (VDA).

Războiul din Ucraina a accentuat criza, întrerupând aprovizionarea cu gaz rusesc ieftin și crescând costurile energetice. Pe lângă aceste probleme, industria auto germană se confruntă și cu amenințarea protecționismului global, inclusiv posibile tarife impuse de SUA asupra importurilor de mașini europene.

„Știm că războaiele comerciale creează doar perdanți de ambele părți. Tarifele vor costa bogăție, vor costa creșterea și vor costa locuri de muncă”, spune Simon Schütz de la VDA.

Deși criza actuală are multiple cauze, unii analiști consideră că problemele structurale erau previzibile, dar au fost ignorate în favoarea unui model economic dependent de energie ieftină și cerere externă puternică.

„Știau că problemele structurale sunt acolo, dar au fost orbiți de gazul rusesc ieftin”, consideră el.

Te-ar mai putea interesa și: Gigantul auto chinez BYD revoluționează piața autovehiculelor electrice. Mașini cu sistem de condus autonom la prețuri mai mici decât o Dacie nouă

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Bursa de la București a pierdut 7,36 miliarde de lei într-o săptămână, deși tranzacțiile cu acțiuni au crescut
Bursa de la București a pierdut 7,36 miliarde de lei într-o săptămână, deși tranzacțiile cu acțiuni ...
Comisarul european pentru Mediterana, Dubravka Suica, va reprezenta Europa la Consiliul pentru Pace de la Washington
Comisarul european pentru Mediterana, Dubravka Suica, va reprezenta Europa la Consiliul pentru Pace de ...
Scandal în Coaliție: PSD și USR se acuză reciproc pe tema tăierilor din administrație
Scandal în Coaliție: PSD și USR se acuză reciproc pe tema tăierilor din administrație
Candidații înscriși la șefia Parchetului General, DNA și DIICOT vor avea de trecut proba de interviu
Candidații înscriși la șefia Parchetului General, DNA și DIICOT vor avea de trecut proba de interviu
Italia intră ca observator în Consiliul pentru Pace al lui Trump. Tajani prezintă detaliile în Parlament
Italia intră ca observator în Consiliul pentru Pace al lui Trump. Tajani prezintă detaliile în Parlament
Elveția: Mai multe persoane rănite după ce o avalanșă a provocat deraiarea unui tren în Alpi
Elveția: Mai multe persoane rănite după ce o avalanșă a provocat deraiarea unui tren în Alpi
Alexei Navalnîi, comemorat la doi ani de la moarte. Evenimente comemorative au loc inclusiv la București
Alexei Navalnîi, comemorat la doi ani de la moarte. Evenimente comemorative au loc inclusiv la București
Oana Gheorghiu: Reforma companiilor de stat vizează eficiență, nu concedieri
Oana Gheorghiu: Reforma companiilor de stat vizează eficiență, nu concedieri
Șefii armatei germană și britanică cer Europei să se reînarmeze: „Puterea descurajează agresiunea”
Șefii armatei germană și britanică cer Europei să se reînarmeze: „Puterea descurajează agresiunea”
Inflația în România scade ușor în ianuarie, dar rămâne peste 9%
Inflația în România scade ușor în ianuarie, dar rămâne peste 9%
Vremea se răcește din nou. Ninsori și ger în toată țara, zăpadă la munte
Vremea se răcește din nou. Ninsori și ger în toată țara, zăpadă la munte
Rubio, la Budapesta înainte de alegerile din Ungaria: Acord nuclear cu SUA și sprijin politic pentru Orban
Rubio, la Budapesta înainte de alegerile din Ungaria: Acord nuclear cu SUA și sprijin politic pentru ...
Premieră istorică în SUA. Primul microreactor nuclear, transportat cu un C-17 pentru testare militară
Premieră istorică în SUA. Primul microreactor nuclear, transportat cu un C-17 pentru testare militară
Recesiunea tehnică zguduie coaliția. PSD cere schimbarea direcției economice și îl pune sub presiune pe premier
Recesiunea tehnică zguduie coaliția. PSD cere schimbarea direcției economice și îl pune sub presiune ...
Importanța simbolurilor tematice în percepția jocului
Importanța simbolurilor tematice în percepția jocului
Parlamentul European impulsionează euro digital. Un pas decisiv pentru suveranitatea financiară a UE
Parlamentul European impulsionează euro digital. Un pas decisiv pentru suveranitatea financiară a UE
Jocurile Olimpice de la Milano‑Cortina au transformat stațiunea într-un magnet pentru brandurile de lux
Jocurile Olimpice de la Milano‑Cortina au transformat stațiunea într-un magnet pentru brandurile ...
Cea mai frumoasă călătorie cu trenul din lume. 30 de minute printre sate colorate, pe malul mării, cu doar 15 euro
Cea mai frumoasă călătorie cu trenul din lume. 30 de minute printre sate colorate, pe malul mării, ...