- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Auto

In Romania, imatricularile de masini noi au crescut in primul trimestru cu 17%

13 Apr, 10:55 • Redactia DailyBusiness
Aproape 60.000 de masini au fost inmatriculate in primele trei luni din 2007 pe piata romaneasca, in crestere cu 17% fata de primele trei luni din 2006, conform statisticilor remise vineri de Asociatia Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA).
In Romania, imatricularile de masini noi au crescut in primul trimestru cu 17%

Conform statisticilor ACEA, in Romania au fost inmatriculate in primele trei luni ale anului 59.910 masini noi, in crestere cu 17,1% fata de cele 51.170 inscrise in circulatie in perioada similara din 2006. Acelasi buletin statistic arata ca, in martie, pe piata romaneasca au fost inmatriculate 22.354 de autoturisme, in crestere cu 24,9% fata de cele 17.898 inregistrate in martie 2006, a scris NewsIn.

Statisticile ACEA prezinta situatia inmatricularilor din 28 de state europene: 25 din UE, fara Cipru si Malta, plus Islanda, Norvegia si Elvetia (statele EFTA). In toate aceste state au fost inmatriculate 4,22 milioane de masini in primul trimestru al anului, in scadere cu 0,2% fata de perioada similara din 2006.

La Dacia – cel mai mare producator autohton de automobile – numarul inmatricularilor a ajuns la 34.233 de masini Logan in primele trei luni, cu 4,4% peste cele aproape 33.000 inregistrate in primul trimestru din 2006. Luna trecuta, in cele 28 de state cuprinse in statistica s-au inmatriculat 15.165 de masini Logan, in crestere cu 17,8% fata de cele aproape 13.000 inregistrate in luna a treia din 2007.

Per total, in grupul Renault inmatricularile au scazut in primul trimestru cu 9,9%, pana la 351.000 autoturisme, pe fondul scaderii cu 11,2% a inmatricularilor masinilor marcii Renault.

Pe piata bulgara, in trimestrul I al anului, numarul inmatricularilor a crescut cu 28%, pana la 11.186 de unitati, iar in Europa Centrala, Polonia a inregistrat cea mai importanta crestere, 24,5%.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de ...
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România are nevoie
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România ...