Auto

Masini de lux de 10 milioane de euro, la Luxury Car Show

23 May, 14:07 • Redactia DailyBusiness
Ferrari Enzo, o masina ce costa 850.000 de euro, Pagani Zonda Roadster in valoare de 720.000 euro si Koenigsegg, al carei pret fara taxe depaseste 650.000 de euro, sunt doar trei dintre automobilele de lux ce pot fi cumparate, de la Luxury Car Show, expozitia auto organizata la Tiriac Expo (fostul Metro Otopeni).
Masini de lux de 10 milioane de euro, la Luxury Car Show

„Avand in vedere evolutia pietei romanesti de profil, ne asteptam sa incheiem cateva precontracte pentru vanzarea unor automobile de lux, in special a SUV-urilor de lux”, a declarat, pentru DailyBusiness, organizatorul expozitiei, Al Routhan Bader.

Valoarea totala a masinilor prezentate la Luxury Car Show, ce va avea loc intre 23 si 27 mai, depaseste 10 milioane de euro. Sunt expuse masinile produse de aproape 20 de marci sport si premium, de la Maybach, Porsche sau Rolls Royce pana la Aston Martin, Bentley, Cadillac, Ferrari, Lamborghini si Jaguar.

„Targetul nostru de vanzari este reprezentat de afaceristii de succes, celebritati si colectionarii de masini. In cazul in care vom avea cereri pentru modelele expuse, vor fi semnate precontracte, iar masinile vor fi achizitionate de la producatori, prin sistemul obisnuit de vanzare”, a mai declarat directorul organizator al Luxury Car Show, Al Roudhan Bader.

Cele mai scumpe exemplare de la Luxury Car Show 2007 sunt un model Ferrari Enzo in valoare de 850.000 de euro si o Pagani Zonda Roadster in valoare de 720.000 euro.

„Multe dintre automobilele prezentate sunt produse in serie limitata, existand doar cateva exemplare de acelasi fel in lume. Expozitia de la Bucuresti este o dovada, o recunoastere a faptului ca piata auto din Romania a inregistrat un progres remarcabil atat din punct de vedere al vanzarilor, cat si al optiunilor clientilor romani”, a mai declarat organizatorul expozitiei, Al Routhan Bader.

Expozitia este deschisa intre 23 si 27 mai, intre orele 9.00-20.00 iar biletul de intrare la Luxury Car Show costa 15 lei.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Noua lege a salarizării: Guvernul pregătește eliminarea indemnizației de hrană și a sporului pentru condiții vătămătoare
Noua lege a salarizării: Guvernul pregătește eliminarea indemnizației de hrană și a sporului pentru ...
Noua lege a salarizării, contestată de Solidaritatea Sanitară: proiectul poate reduce veniturile unor angajați din sănătate
Noua lege a salarizării, contestată de Solidaritatea Sanitară: proiectul poate reduce veniturile unor ...
Rusia: Un atac cu drone ucrainene a ucis mai multe persoane într-un centru logistic din apropierea Moscovei
Rusia: Un atac cu drone ucrainene a ucis mai multe persoane într-un centru logistic din apropierea Moscovei
Iranul: Un terminal de alimentare cu combustibil al SUA, un centru de informații și facilități de comunicații din Kuweit și Bahrain au fost vizate
Iranul: Un terminal de alimentare cu combustibil al SUA, un centru de informații și facilități de ...
SUA lansează noi atacuri aeriene asupra Iranului pentru a șaptea noapte consecutiv
SUA lansează noi atacuri aeriene asupra Iranului pentru a șaptea noapte consecutiv
Bolojan lansează două scheme de sprijin de 250 milioane euro pentru reducerea facturilor la energie
Bolojan lansează două scheme de sprijin de 250 milioane euro pentru reducerea facturilor la energie
Oana Gheorghiu critică o companie de stat care închiriază spații către alte instituții publice: „Banii se învârt dintr-o parte în alta”
Oana Gheorghiu critică o companie de stat care închiriază spații către alte instituții publice: ...
Ce îi face pe români să amâne sau să renunțe la ideea de a avea copii. Gelu Duminică: „La capitolul demografie suntem mai rău decât preconizam”
Ce îi face pe români să amâne sau să renunțe la ideea de a avea copii. Gelu Duminică: „La capitolul ...
Diana Buzoianu critică proiectul de lărgire a plajelor: „Nu cred că a fost oportun așa cum a fost gândit și implementat”
Diana Buzoianu critică proiectul de lărgire a plajelor: „Nu cred că a fost oportun așa cum a fost ...
Directoarea CENAFER, revocată după ce și-ar fi amenajat un atelier de ciocolată și un apartament într-o clădire a Ministerului Transporturilor
Directoarea CENAFER, revocată după ce și-ar fi amenajat un atelier de ciocolată și un apartament ...
Cseke Attila: România investește 20 de miliarde de lei în spitale. La Alba Iulia a fost inaugurată noua Secție de Psihiatrie Acuți a Spitalului Județean de Urgență
Cseke Attila: România investește 20 de miliarde de lei în spitale. La Alba Iulia a fost inaugurată ...
Irineu Darău: România are nevoie de o strategie unitară de digitalizare și de investiții urgente în securitatea cibernetică
Irineu Darău: România are nevoie de o strategie unitară de digitalizare și de investiții urgente ...
Comisia Europeană a publicat cel de-al șaptelea Raport anual privind statul de drept în UE
Comisia Europeană a publicat cel de-al șaptelea Raport anual privind statul de drept în UE
UE vrea să dubleze consumul de energie electrică până în 2040
UE vrea să dubleze consumul de energie electrică până în 2040
Noua Lege a salarizării intră în dezbatere. Impactul maxim estimat este de 12,1 miliarde de lei, anunță ministrul Muncii
Noua Lege a salarizării intră în dezbatere. Impactul maxim estimat este de 12,1 miliarde de lei, anunță ...
Rutte susține planul Germaniei de a cumpăra rachete Tomahawk și respinge riscul unei escaladări cu Rusia
Rutte susține planul Germaniei de a cumpăra rachete Tomahawk și respinge riscul unei escaladări cu ...
Burnham promite o nouă cale pentru Marea Britanie când va deveni liderul Partidului Laburist
Burnham promite o nouă cale pentru Marea Britanie când va deveni liderul Partidului Laburist
Ciprian Ciucu pregătește o nouă strategie culturală pentru București: Platformă online și consultări publice pentru viitorul Capitalei
Ciprian Ciucu pregătește o nouă strategie culturală pentru București: Platformă online și consultări ...