Auto

Nissan Motor a prezentat automobilul electric Leaf

03 Aug, 08:55 • Redactia DailyBusiness
Nissan Motor a prezentat, duminica, automobiliul electric Leaf, considerat un pas catre obiectivul de a deveni lider in domeniul vehiculelor fara emisii poluante, transmite Reuters, citata de Mediafax.
Nissan Motor a prezentat automobilul electric Leaf

Al treilea mare producator auto japonez si partenerul sau francez Renault au dus o politica agresiva de sustinere a veniculelor cu motoare electrice, anuntand planul de a trece la productia de masa a unor astfel de automobile, din 2012.

Nissan va incepe, in acest an, comercializarea automobilului hatchback Leaf in Statele Unite si Japonia, in curand urmand sa adauge alte doua noi modele.

Compania anticipeaza ca, din 2012, productia de masa va fi de circa 200.000 de unitati pe an.

Prezentarea automobilului Leaf a fost facuta la inaugurarea noului sediu central al Nissan din Yokohama, la sud de Tokyo, de directorul general al aliantei Renault-Nissan, Carlos Ghosn, care a condus masina in care se mai aflau fostul premier japonez Junichiro Koizumi si alti doi invitati.

„Sarbatorim astazi inceputul unui nou capitol in existenta companiei”, a spus Ghosn.

Afectat de recesiunea mondiala, Nissan a suspendat obiectivele stabilite in planul de afaceri pe termen mediu, cu exceptia dezvoltarii agresive in domeniul masinilor electrice.

In conditiile in care cotatia petrolului depaseste 60 de dolari pe baril chiar si in perioada de recesiune, Ghosn a aratat ca este optimist in privinta succesului vehiculelor electrice, astfel incat, in 2020, una din zece masini, la nivel mondial, sa fie de acest tip.
„Consideram ca aceste masini nu sunt vehicule de nisa, ci de masa”, a spus seful Nissan, dupa inaugurare.

Ghosn a aratat ca Leaf este o masina puternica si ca, in pofida popularitatii vehiculelor hibrid, pe unele piete, acestea sunt masini de nisa, acoperind sub 2% din piata mondiala.

Si alti producatori, precum Toyota Motor si Volkswagen, si-au anuntat intentia de a produce vehicule electrice, in urmatorii cativa ani, dar considera ca ar putea trece mai multe decenii pana cand acestea se vor raspandi pe piata, avand in vedere costul ridicat al acestora, autonomia limitata si durata mare de incarcare a bateriilor.

Nissan nu a anuntat pretul modelului Leaf, dar Ghosn a spus ca, fara bateria costisitoare litiu-ion, care ar putea fi inchiriata, costul masinii ar putea fi comparabil cu cel al unui vehicul pe banzina.
Leaf poate atinge o viteza maxima de peste 140 kilometri pe ora si are o autonomie de cel putin 160 de kilometri.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Cod portocaliu de caniculă în București și Ilfov. Temperaturi de până la 38 de grade și nopți tropicale
Cod portocaliu de caniculă în București și Ilfov. Temperaturi de până la 38 de grade și nopți ...
Nicușor Dan: Accesul României la fonduri europene majore pentru modernizare și investiții rămâne garantat
Nicușor Dan: Accesul României la fonduri europene majore pentru modernizare și investiții rămâne ...
Prefectul de Timiș îl sancționează pe Dominic Fritz cu reducerea salariului cu 10%
Prefectul de Timiș îl sancționează pe Dominic Fritz cu reducerea salariului cu 10%
A doua intervenție pe Dunăre pentru alimentarea Cernavodă. Patru barje vor fi scufundate controlat pentru a devia debitul către Dunărea Veche
A doua intervenție pe Dunăre pentru alimentarea Cernavodă. Patru barje vor fi scufundate controlat ...
Ambasadorul Kievului în Marea Britanie spune că NATO este o organizație depășită
Ambasadorul Kievului în Marea Britanie spune că NATO este o organizație depășită
Nuclearelectrica: Unitatea 2 de la Cernavodă continuă să funcţioneze la capacitate nominală
Nuclearelectrica: Unitatea 2 de la Cernavodă continuă să funcţioneze la capacitate nominală
Senatul a aprobat modificări la programul SAFE. Reguli noi pentru gestionarea fondurilor bugetare în 2026
Senatul a aprobat modificări la programul SAFE. Reguli noi pentru gestionarea fondurilor bugetare în ...
Turcia a atras mai puțini turiști în prima jumătate a anului, dar a menținut veniturile din turism la 25,8 miliarde de dolari
Turcia a atras mai puțini turiști în prima jumătate a anului, dar a menținut veniturile din turism ...
RO-Alert în nord-estul județului Tulcea privind posibilitatea căderii unor obiecte din spațiul aerian
RO-Alert în nord-estul județului Tulcea privind posibilitatea căderii unor obiecte din spațiul aerian
MAE avertizează: Restricții de circulație în Bulgaria, din cauza caniculei
MAE avertizează: Restricții de circulație în Bulgaria, din cauza caniculei
SUA și-a epuizat „aproape în totalitate” rachetele de precizie cu rază lungă de acțiune în războiul cu Iranul
SUA și-a epuizat „aproape în totalitate” rachetele de precizie cu rază lungă de acțiune în ...
Tanczos Barna: Nicio variantă de guvernare nu este exclusă. Noul Executiv ar putea fi învestit până la începutul lui septembrie
Tanczos Barna: Nicio variantă de guvernare nu este exclusă. Noul Executiv ar putea fi învestit până ...
AFIR acordă finanțări nerambursabile de până la 100.000 de euro pentru investiții în floricultură și plante medicinale
AFIR acordă finanțări nerambursabile de până la 100.000 de euro pentru investiții în floricultură ...
AFM aprobă finanțări de peste 124 mil. lei în programul Rabla 2026 pentru aproape 9.750 de persoane fizice
AFM aprobă finanțări de peste 124 mil. lei în programul Rabla 2026 pentru aproape 9.750 de persoane ...
Ford dezminte că a oprit producția din cauza crizei energetice: Uzina din România este în vacanța de vară
Ford dezminte că a oprit producția din cauza crizei energetice: Uzina din România este în vacanța ...
Președintele Iranului afirmă că Teheranul nu urmărește escaladarea conflictului cu SUA
Președintele Iranului afirmă că Teheranul nu urmărește escaladarea conflictului cu SUA
Sameday preia integral Cargus și începe integrarea operațională a celor două companii
Sameday preia integral Cargus și începe integrarea operațională a celor două companii
Finanţare de 289 de milioane de lei pentru noua CET Titan
Finanţare de 289 de milioane de lei pentru noua CET Titan