- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Auto

Partenerul oficial Ferrari in Romania va investi pana la 3 mil. de euro in showroom

25 May, 16:26 • Redactia DailyBusiness
Compania Forza Rossa SRL, partenerul oficial Ferrari in Romania, va investi in acest an 2-3 milioane de euro in deschiderea unui showroom si a unui service pe DN1, au declarat, vineri, oficialii companiei.
Partenerul oficial Ferrari in Romania va investi pana la 3 mil. de euro in showroom

Compania are un plan de afaceri detaliat pentru urmatorii trei ani, iar in prima etapa, care se va incheia la finele acestui an, va investi 2-3 milioane euro intr-un showroom si service pe DN1.

„Din aprilie suntem parteneri oficiali Ferrari, am fost alesi in urma unei competitii pe criterii obiective, competitie care a debutat in primele luni ale anului 2005”, a declarat, pentru Newsin, directorul general al Forza Rossa, Camelia Bazac.

Compania nu a anuntat o tinta anuala de vanzari, dar a precizat ca se asteapta la o evolutie pozitiva. In Romania se afla in circulatie peste 40 de masini marca Ferrari.

Numarul de unitati de Ferrari e foarte limitat, productia nu creste, insa cererea e tot mai mare. Deja in anumite tari s-a ajuns la liste de asteptare de trei – patru ani, dar acum e prea devreme sa furnizam un numar, a precizat Camelia Bazac.

Dincolo de planurile de vanzari, partenerul Ferrari a anuntat ca se va concentra si pe programele de service, urmand sa ofere asistenta tehnica pentru proprietarii romani, dar si pentru tarile vecine care nu au reprezentante Ferrari, cum ar fi Bulgaria, Ucraina sau Republica Moldova.

Managerul companiei Forza Rossa a dezmintit, pe de alta parte, declaratiile facute de presedintele Autoitalia, Herbert Stein, care sustinea ca va aduce Ferrari in Romania si va deschide anul acesta un service, iar in 2008 un showroom pentru marca italiana.

Cea mai dorita masina din lume

Intr-un studiu publicat de compania de asigurari britanica Zurich, ce a vizat topul celor mai dorite 10 masini de lux din lume, Ferrari si-a adjudecat prima, a treia si a saptea pozitie cu modelele Enzo, Ferrari 599, respectiv Ferrari 612 Scaglietti.

In Romania sunt in prezent in circulatie 28 de masini Ferrari cu numere romanesti, si alte 10 – 15 care au numere de inmatriculare straine, a precizat directorul general al Forza Rossa.

Modelul Ferrari Enzo costa aproape 635.000 euro, F599 costa 234.500 de euro, iar 612 Scaglietti 261.000 de euro. Ferrari SpA a vandut anul trecut 5.650 de masini, iar, pentru acest an, tinta de vanzari este de 6.000 de unitati pe plan mondial, conform Reuters.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de ...
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor