- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Auto

Vanzarile autoturismelor de import au crescut cu 43,3% la doua luni

16 Mar, 14:07 • Redactia DailyBusiness
Vanzarile autoturismelor de import pe piata romaneasca au crescut in ianuarie si februarie cu 43,3% fata de aceeasi perioada a anului trecut, ajungand la 21.107 unitati, conform datelor Asociatiei Producatorilor si Importatorilor de Automobile (APIA).
Vanzarile autoturismelor de import au crescut cu 43,3% la doua luni

In primele doua luni ale lui 2006, s-au comercializat 14.726 unitati de import pe piata romaneasca.

In februarie s-a inregistrat o crestere a importurilor de 37,2% fata de luna precedenta, fiind inmatriculate 12.210 unitati, comparativ cu ianuarie 2007, cand au fost vandute 8.897 unitati.

Renault a fost cea mai bine vanduta marca in februarie, cu 1.907 unitati, insa vanzarile cumulate ale primelor doua luni, de 2.937 unitati, se situeaza dupa vanzarile Skoda si Volkswagen. Producatorul ceh a comercializat 3.127 unitati pe piata romaneasca in primele doua luni, in timp ce Volkswagen a vandut, in aceeasi perioada, 3.053 unitati.

Renault Clio ramane cel mai bine vandut model de import si in februarie, cu 1.091 unitati comercializate, dupa ce, in ianuarie, a condus vanzarile de import cu 538 de unitati.

Pe pozitia secunda se situeaza Renault Megane, atat in ceea ce priveste vanzarile pe februarie (744 unitati), cat si vanzarile la doua luni (1.148 unitati). Pe pozitia a treia se situeaza in continuare Skoda Octavia Tour cu 613 unitati vandute in februarie si 1.079 unitati comercializate in primele doua luni.

Din autoturismele de import comercializate in primele doua luni pe piata romaneasca, 52,8% au beneficiat de motorizare diesel.

In total, in primele doua luni s-au vandut 33.030 autoturisme in Romania, reprezentand o crestere cu 10% comparativ cu aceeasi perioada a anului 2006, cand au fost comercializate 29.860 unitati.

Vanzarile de automobile autohtone au scazut cu 21,2% fata de aceeasi perioada a anului trecut, ajungand la 11.923 unitati vandute anul acesta, fata de 15.134 in primele doua luni din 2006. Dacia a vandut 10.122 de vehicule, iar Daewoo circa 1.800.

Din automobilele vandute in primele doua luni, 46,7% au avut motorizare diesel.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de ...
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România are nevoie
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România ...