Cariere

560 milioane de lei vor fi realocati pentru salariile din invatamant

19 Dec, 13:58 • Redactia DailyBusiness
Parlamentul a aprobat miercuri bugetul anual al educatiei si cercetarii, redistribuind 752 milioane de lei de la capitolul "Active fixe", din care 560 milioane de lei pentru salarii.
560 milioane de lei vor fi realocati pentru salariile din invatamant

Parlamentarii au sustinut, prin vot, bugetul educatiei si cercetarii cu o serie de amendamente in care se prevede luarea sumei de 752 milioane de lei de la capitolul „Active fixe” si impartirea banilor astfel – aproximativ 43 milioane de lei pentru burse, aproximativ 129 milioane de lei pentru finantarea de baza a invatamantului preuniversitar si aproximativ 560 milioane de lei pentru salariile angajatilor din invatamant.

Finantarea cheltuielilor de personal vor creste de la 7.311 milioane lei la 7.871 milioane lei, asigurandu-se cu precadere cresterea salariala a personalului didactic cu gradul II, definitivat si debutanti, incepand cu 1 ianuarie 2008, relateaza NewsIn.

Banii pentru maririle celor trei categorii s-au obtinut prin reducerea sumei de 5,1 miliarde lei, de la Titlul „Active fixe”, cu 752 milioane lei.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
UE a deblocat 3,47 miliarde de euro pentru Ucraina pentru achiziţionarea de drone, rachete şi avioane de luptă
UE a deblocat 3,47 miliarde de euro pentru Ucraina pentru achiziţionarea de drone, rachete şi avioane ...
PSD cere Comisiei Europene clarificări privind reforma salarizării pentru a proteja veniturile din educație și sănătate
PSD cere Comisiei Europene clarificări privind reforma salarizării pentru a proteja veniturile din ...
DNA a reținut-o pe Ana-Maria Badea, directoarea generală adjunctă a Direcției de Autorizare Jocuri de Noroc din ONJN pentru luare de mită
DNA a reținut-o pe Ana-Maria Badea, directoarea generală adjunctă a Direcției de Autorizare Jocuri ...
Transelectrica: Valul de caniculă și seceta vor crește presiunea asupra sistemului energetic, în special la orele de vârf
Transelectrica: Valul de caniculă și seceta vor crește presiunea asupra sistemului energetic, în ...
Protestul oierilor s-a mutat la Guvern după incidentele de la ANSVSA
Protestul oierilor s-a mutat la Guvern după incidentele de la ANSVSA
Nicușor Dan reafirmă sprijinul României pentru Republica Moldova, în timpul primei vizite a premierului Vasile Tofan
Nicușor Dan reafirmă sprijinul României pentru Republica Moldova, în timpul primei vizite a premierului ...
Bolojan, după întâlnirea cu premierul R. Moldova: „Avem atât o criză în domeniul energiei electrice, cât și una în domeniul combustibililor”
Bolojan, după întâlnirea cu premierul R. Moldova: „Avem atât o criză în domeniul energiei electrice, ...
Nuclearelectrica menține Unitatea 2 de la Cernavodă conectată la rețea
Nuclearelectrica menține Unitatea 2 de la Cernavodă conectată la rețea
Alertă cu bombă la Autoritatea Navală Română din Portul Constanța; clădirea a fost evacuată
Alertă cu bombă la Autoritatea Navală Română din Portul Constanța; clădirea a fost evacuată
SUA, nou val de atacuri asupra bazelor Gărzilor Revoluţiei Islamice
SUA, nou val de atacuri asupra bazelor Gărzilor Revoluţiei Islamice
Atac aerian rusesc de amploare asupra Ucrainei. Polonia ridică avioane de luptă și investighează o explozie în apropierea graniței
Atac aerian rusesc de amploare asupra Ucrainei. Polonia ridică avioane de luptă și investighează ...
RO-ALERT în nordul județului Tulcea privind posibila cădere a unor obiecte din spațiul aerian
RO-ALERT în nordul județului Tulcea privind posibila cădere a unor obiecte din spațiul aerian
Greva din Sănătate intră în a treia zi. Sindicatele anunță continuarea protestelor, iar Guvernul acuză o campanie de dezinformare
Greva din Sănătate intră în a treia zi. Sindicatele anunță continuarea protestelor, iar Guvernul ...
Bolojan înaintea evaluării Fitch: Agențiile de rating analizează stabilitatea politică și perspectivele economiei
Bolojan înaintea evaluării Fitch: Agențiile de rating analizează stabilitatea politică și perspectivele ...
Nuclearelectrica oprește și Unitatea 2 de la Cernavodă din cauza debitului scăzut al Dunării
Nuclearelectrica oprește și Unitatea 2 de la Cernavodă din cauza debitului scăzut al Dunării
MAE avertizează românii care călătoresc în Grecia: Risc ridicat de incendii în mai multe regiuni, inclusiv Creta și Attica
MAE avertizează românii care călătoresc în Grecia: Risc ridicat de incendii în mai multe regiuni, ...