- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Diverse

Broa de milho, pâinea portugheză votată printre cele mai bune din lume

25 Dec, 10:05 • Bugiu ⁠Ana Maria
Această pâine tradițională, preparată din mălai, secară și făină de grâu, se remarcă prin textura sa specială și gustul ușor dulce, fiind apreciată de maeștri bucătari și recunoscută la nivel internațional.
Broa de milho, pâinea portugheză votată printre cele mai bune din lume

Pâinea, deși un aliment de bază prezent în orice gospodărie, poate fi extrem de variată în funcție de ingrediente și metoda de preparare, iar gustul unei pâini autentice, realizate tradițional, poate face ca alte produse de la masă să pară neînsemnate. În acest context, un tip de pâine originar din nordul Portugaliei, numit broa de milho, a fost votat drept una dintre cele mai bune pâini din întreaga lume, fiind apreciată atât pentru autenticitatea sa, cât și pentru gustul distinctiv, potrivit click.ro.

Te-ar mai putea interesa și: Descoperirea tulburătoare care şochează lumea creştină. Chipul lui Iisus Hristos apare pe o pâine arsă ce datează de acum 1.200 de ani

Broa de milho, pâinea portugheză votată printre cele mai bune din lume

Broa de milho este preparată dintr-un amestec de făină de porumb, secară și făină de grâu, având o textură specială și un gust ușor dulce. Această pâine este o tradiție în zona rurală a Portugaliei, unde oamenii o produc de secole, păstrând metodele tradiționale de preparare. În prezent, broa de milho a depășit granițele Portugaliei, fiind recunoscută și folosită de maeștri bucătari din întreaga lume pentru textura și aroma sa unică.

În 2025, CNN Travel a inclus broa de milho în topul celor mai bune pâini din lume, evaluarea fiind bazată pe autenticitatea rețetei, opinia publicului și modul tradițional de preparare. Această recunoaștere internațională a crescut popularitatea pâinii, făcând-o dorită de pasionații de gastronomie care doresc să experimenteze gustul și textura acestei specialități portugheze.

Pentru cei care doresc să prepare broa de milho în propria bucătărie, rețeta este simplă și accesibilă. Ingredientele necesare includ 250 g de făină de porumb, 150 g de făină de grâu, o linguriță de sare și drojdie, combinate cu 300 ml de apă caldă. Aluatul se amestecă încet și se lasă să crească timp de o oră la temperatura camerei. Cuptorul trebuie preîncălzit la 220 de grade Celsius, după care aluatul se modelează sub formă de minge și se mai lasă la dospit timp de 20 de minute. Înainte de coacere, se face o tăietură mică pe suprafața aluatului, iar pâinea se coace timp de 30–35 de minute până devine aurie și fragedă.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Siegfried Mureșan: PNL nu îl va susține pe Sorin Grindeanu ca premier. „Nu am spus niciodată că îl susținem”
Siegfried Mureșan: PNL nu îl va susține pe Sorin Grindeanu ca premier. „Nu am spus niciodată că ...
Sorin Grindeanu: PSD nu va mai înainta o altă propunere de premier. „Nu vom participa la o spirală nesfârșită de condiții schimbătoare”
Sorin Grindeanu: PSD nu va mai înainta o altă propunere de premier. „Nu vom participa la o spirală ...
Turcia intensifică măsurile de securitate înaintea summitului NATO
Turcia intensifică măsurile de securitate înaintea summitului NATO
Nicușor Dan: „Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit”
Nicușor Dan: „Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit”
România a semnat acordul european privind dezvoltarea capacităților de stocare a energiei în perioada 2026-2028
România a semnat acordul european privind dezvoltarea capacităților de stocare a energiei în perioada ...
Venezuela: Cel puțin 589 de persoane au murit și mii au fost rănite, potrivit autorităților, în urma celor două cutremure devastatoare
Venezuela: Cel puțin 589 de persoane au murit și mii au fost rănite, potrivit autorităților, în ...
China: Un avion de mici dimensiuni a lovit cea mai înaltă clădire din Beijing
China: Un avion de mici dimensiuni a lovit cea mai înaltă clădire din Beijing
BNR a încheiat 2025 cu profit de 2,34 miliarde lei, peste plan, dar sub nivelul record din 2024
BNR a încheiat 2025 cu profit de 2,34 miliarde lei, peste plan, dar sub nivelul record din 2024
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea ...
Activele fondurilor de pensii private au urcat la 220,41 miliarde de lei în primul trimestru din 2026, echivalentul a 11,5% din PIB
Activele fondurilor de pensii private au urcat la 220,41 miliarde de lei în primul trimestru din 2026, ...
Volkswagen pregătește o restructurare majoră. Până la 100.000 de concedieri și tăieri masive de investiții
Volkswagen pregătește o restructurare majoră. Până la 100.000 de concedieri și tăieri masive de ...
Comisia Europeană aprobă ajutorul de stat pentru Banca de Investiții și Dezvoltare (BID)
Comisia Europeană aprobă ajutorul de stat pentru Banca de Investiții și Dezvoltare (BID)
Circulația pe Podul Giurgiu–Ruse va fi oprită temporar sâmbătă. Restricții pentru șoferii care merg spre Bulgaria și Grecia
Circulația pe Podul Giurgiu–Ruse va fi oprită temporar sâmbătă. Restricții pentru șoferii care ...
Nicușor Dan convoacă luni ședința CSAT. Pe agendă: Summitul NATO, misiunile externe ale Armatei și situația ROMATSA
Nicușor Dan convoacă luni ședința CSAT. Pe agendă: Summitul NATO, misiunile externe ale Armatei ...
PNL, USR și UDMR îl propun pe Siegfried Mureșan pentru funcția de premier al României
PNL, USR și UDMR îl propun pe Siegfried Mureșan pentru funcția de premier al României
Nicușor Dan îi convoacă la Cotroceni pe liderii PSD, PNL, USR, UDMR și ai minorităților naționale
Nicușor Dan îi convoacă la Cotroceni pe liderii PSD, PNL, USR, UDMR și ai minorităților naționale
Siegfried Mureşan: „Dorinţa noastră e ca România să aibă un guvern competent, realmente pro-european, coerent”
Siegfried Mureşan: „Dorinţa noastră e ca România să aibă un guvern competent, realmente pro-european, ...
PSD acuză PNL, USR și UDMR că blochează formarea Guvernului: „Inventează condiții pentru a rămâne pe funcții”
PSD acuză PNL, USR și UDMR că blochează formarea Guvernului: „Inventează condiții pentru a rămâne ...