- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

50 milioane euro, de la fumatori pentru stat

08 Nov, 23:56 • Redactia DailyBusiness
Ministerul Finantelor a decis impreuna cu producatorii din industria tutunului sa aplice gradual scumpirea tigarilor, care ar fi trebuit sa se produca brusc la 1 ianuarie, arata Gandul.
50 milioane euro, de la fumatori pentru stat

Motivul invocat de ambele tabere a fost acela ca o scumpire brusca, de 30%, ar fi dus la o crestere alarmanta a contrabandei si ar fi fost greu digerabila pentru populatie. Dincolo de aceasta explicatie, statul s-a ales si cu un castig suplimentar deloc de neglijat in ultimele doua luni ale anului: aproape 50 milioane de euro.

Urmărește Daily Business pe Google News