- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

A&D Pharma a contractat un credit de 100 mil. euro de la 5 banci

17 Aug, 15:03 • Redactia DailyBusiness
Grupul olandez A&D Pharma, care detine cel mai mare distribuitor de medicamente din Romania si cea mai mare retea de farmacii, a semnat un acord pentru un credit de 100 mil. euro cu un consortiu de 5 banci finantatoare.
A&D Pharma a contractat un credit de 100 mil. euro de la 5 banci

Cele 5 banci finantatoare care au acordat acest credit, fiecare cu o participare de 20 milioane euro, sunt Banca Comerciala Romana SA, BRD – Groupe Societe Generale SA, Citibank Europe Plc, RBS Bank (Romania) SA si UniCredit Bank Austria AG.

Noul imprumut inlocuieste linia de credit de 100 milioane euro acordata anterior de un sindicat de 11 banci, in cadrul careia Citibank N.A Londra a detinut calitatea de agent.

Creditul a fost acordat A&D Pharma si subsidiarelor sale din Romania cu scopul refinantarii creditului sindicalizat initial de 100 milioane euro, precum si pentru scopuri generale de business.

Noul acord cu clubul celor 5 banci a fost semnat pe 30 iulie, 2009, si a intrat in vigoare pe 12 august, 2009, la data maturitatii vechiului credit. Noul acord va expira in data de 30 iulie, 2012.

Fondata in 1994, A&D Pharma Holdings detine liderul in distributia de produse farmaceutice, „Mediplus”, si cea mai mare retea nationala de farmacii din Romania, „Sensiblu”.

Cifra de afaceri consolidata a grupului s-a ridicat la 501,5 milioane euro in cele 12 luni incheiate la 31 decembrie 2008. Actiunile A&D Pharma se tranzactioneaza sub forma de Certificate Globale de Depozit pe piata reglementata a Bursei de Valori din Londra incepand din octombrie 2006, sub simbolul „ADPH”.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv în apărarea antidronă
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv ...
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport pentru veterani, văduve de război și pensionari
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport ...
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la finalul anului
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până ...
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ordine
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ...
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, dacă Guvernul Tomac nu trece de Parlament
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, ...
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în Europa de Sud-Est
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în ...