- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Altex a lansat un Megastore, dar a inchis doua magazine in Galati

07 Mar, 18:56 • Redactia DailyBusiness
Grupul Altex a deschis un magazin Megastore la Galati in care a investit 2 milioane de euro, insa a anuntat inchiderea altor doua magazine in acest oras.
Altex a lansat un Megastore, dar a inchis doua magazine in Galati

Magazinul Megastore, prima investitie de tip greenfield a companiei in Romania, va fi inaugurat joi. Magazinul are o suprafata de 1.200 de metri patrati si a fost realizat in parteneriat cu retailerul german de bunuri de larg consum Billa.

Compania mai opereaza un magazin de dimensiuni mai mici, localizat in centrul orasului. Cele doua magazine care au fost inchise erau profitabile, a spus Dan Ostahie, a carui strategie presupune reorientarea magazinelor retelei Altex catre suprafete mari, de circa 2.000 de metri patrati.

Altex are in derulare inca trei proiecte greenfield. Unul dintre ele va fi realizat tot in parteneriat cu Billa, la Ploiesti, iar pentru celelalte doua oficialii companiei nu au oferit detalii legate de amplasament.

Compania si-a propus pentru anul in curs deschiderea a peste zece magazine Altex Megastore. Suprafata medie a unui astfel de magazin va fi de pana la 2.000 de metri patrati, iar investitia aproximativa de 1.000 euro pe metru patrat. Investitia totala se ridica la 20 milioane euro, iar numarul total al magazinelor Altex Megastore va trece de 50.

Altex are in prezent o cota de piata de 25%, potrivit declaratiilor presedintelui companiei, Dan Ostahie. El estimeaza ca piata de electronice si electrocasnice, a atins o valoarea de aproximativ 700 – 800 milioane euro anul trecut, iar pentru 2007 asteapta o crestere de maxim 10% generata in principal de cresterea segmentului de LCD-uri si plasme.

In 2006, pe acest segment au fost vandute 20.000 de unitati in Romania, iar pentru 2007 se asteapta vanzari de cinci ori mai mari.

Cifra de afaceri a Altex s-a diminuat anul trecut cu 20% fata de 2005, ajungand la 220 milioane euro. Pentru 2007, presedintele Altex si-a propus consolidarea cotei de piata si atingerea unei cifre de afaceri cel putin egala cu cea din 2005.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv în apărarea antidronă
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv ...
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport pentru veterani, văduve de război și pensionari
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport ...
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la finalul anului
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până ...
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ordine
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ...
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, dacă Guvernul Tomac nu trece de Parlament
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, ...
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în Europa de Sud-Est
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în ...