AVAS privatizeaza 10 societati prin intermediul Bursei de Valori Bucuresti

23 Jan, 08:14 • Redactia DailyBusiness
AVAS va privatiza, in acest an, prin intermediul bursei, sapte societati pe care le detine in portofoliu, prin vanzare speciala la ordin, iar pentru alte trei vor fi lansate oferte publice secundare.
AVAS privatizeaza 10 societati prin intermediul Bursei de Valori Bucuresti

Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului vrea sa vanda, prin intermediul vanzarii speciale la ordin pachetele de actiuni pe care le detine la Fabrica de Scule Rasnov, UCM Resita, Silvania Forest Satu Mare, Piese Auto Tulcea, TransGex Oradea, Turbomecanica Bucuresti si Iasitex.

In cazul altor trei societati, Siraj Ad Impex Iasi, Steaua Electrica Fieni si Avicola Iasi, AVAS isi propune sa vanda pachetele de actiuni pe care le detine prin intermediul unor oferte publice secundare.

Tranzactile vor fi intermediate de societatile de investitii financiare pe care AVAS le va selecta pana la sfarsitul acestei luni.

Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului a mai anuntat, totodata, faptul ca a vandut prin oferta publica secundara de vanzare pachetul de 88.905 actiuni detinut la societatea Retezat SA Sibiu.

Oferta a fost intermediata de catre S.S.I.F. ROMCAPITAL S.A. Timisoara, AVAS obtinand un pret de vanzare de 37,86 Iei/actiune, pentru pachetul de actiuni reprezentand 29,9% din capitalul social.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
UE a deblocat 3,47 miliarde de euro pentru Ucraina pentru achiziţionarea de drone, rachete şi avioane de luptă
UE a deblocat 3,47 miliarde de euro pentru Ucraina pentru achiziţionarea de drone, rachete şi avioane ...
PSD cere Comisiei Europene clarificări privind reforma salarizării pentru a proteja veniturile din educație și sănătate
PSD cere Comisiei Europene clarificări privind reforma salarizării pentru a proteja veniturile din ...
DNA a reținut-o pe Ana-Maria Badea, directoarea generală adjunctă a Direcției de Autorizare Jocuri de Noroc din ONJN pentru luare de mită
DNA a reținut-o pe Ana-Maria Badea, directoarea generală adjunctă a Direcției de Autorizare Jocuri ...
Transelectrica: Valul de caniculă și seceta vor crește presiunea asupra sistemului energetic, în special la orele de vârf
Transelectrica: Valul de caniculă și seceta vor crește presiunea asupra sistemului energetic, în ...
Protestul oierilor s-a mutat la Guvern după incidentele de la ANSVSA
Protestul oierilor s-a mutat la Guvern după incidentele de la ANSVSA
Nicușor Dan reafirmă sprijinul României pentru Republica Moldova, în timpul primei vizite a premierului Vasile Tofan
Nicușor Dan reafirmă sprijinul României pentru Republica Moldova, în timpul primei vizite a premierului ...
Bolojan, după întâlnirea cu premierul R. Moldova: „Avem atât o criză în domeniul energiei electrice, cât și una în domeniul combustibililor”
Bolojan, după întâlnirea cu premierul R. Moldova: „Avem atât o criză în domeniul energiei electrice, ...
Nuclearelectrica menține Unitatea 2 de la Cernavodă conectată la rețea
Nuclearelectrica menține Unitatea 2 de la Cernavodă conectată la rețea
Alertă cu bombă la Autoritatea Navală Română din Portul Constanța; clădirea a fost evacuată
Alertă cu bombă la Autoritatea Navală Română din Portul Constanța; clădirea a fost evacuată
SUA, nou val de atacuri asupra bazelor Gărzilor Revoluţiei Islamice
SUA, nou val de atacuri asupra bazelor Gărzilor Revoluţiei Islamice
Atac aerian rusesc de amploare asupra Ucrainei. Polonia ridică avioane de luptă și investighează o explozie în apropierea graniței
Atac aerian rusesc de amploare asupra Ucrainei. Polonia ridică avioane de luptă și investighează ...
RO-ALERT în nordul județului Tulcea privind posibila cădere a unor obiecte din spațiul aerian
RO-ALERT în nordul județului Tulcea privind posibila cădere a unor obiecte din spațiul aerian
Greva din Sănătate intră în a treia zi. Sindicatele anunță continuarea protestelor, iar Guvernul acuză o campanie de dezinformare
Greva din Sănătate intră în a treia zi. Sindicatele anunță continuarea protestelor, iar Guvernul ...
Bolojan înaintea evaluării Fitch: Agențiile de rating analizează stabilitatea politică și perspectivele economiei
Bolojan înaintea evaluării Fitch: Agențiile de rating analizează stabilitatea politică și perspectivele ...
Nuclearelectrica oprește și Unitatea 2 de la Cernavodă din cauza debitului scăzut al Dunării
Nuclearelectrica oprește și Unitatea 2 de la Cernavodă din cauza debitului scăzut al Dunării