Finante-Banci

BNR a revizuit in scadere prognozele de inflatie pentru 2009 si 2010

06 Aug, 11:52 • Redactia DailyBusiness
Banca Nationala a Romaniei (BNR) a revizuit in scadere prognozele de inflatie pentru anii 2009 si 2010, de la 4,4% la 4,3% pentru acest an si de la 2,8% la 2,6% pentru anul viitor, a anuntat joi Mugur Isarescu, guvernatorul bancii centrale.
BNR a revizuit in scadere prognozele de inflatie pentru 2009 si 2010

Inflatia a urcat cu 0,2% in iunie, fata de mai, in contextul majorarii preturilor la marfurile nealimentare si servicii si a unei reduceri usoare a celor la alimente, in timp ce rata anuala a coborat, comparativ cu luna anterioara, de la 5,95% la 5,86%.

Rata anuala a inflatiei din fiecare trimestru este criteriul de performanta in acordul cu Fondul Monetar International (FMI), iar depasirea cu 2 puncte procentuale a nivelului central stabilit va necesita adoptarea de masuri, ca obligatie de continuare a programului. Tinta indicativa pentru 2009 a fost fixata la 4,5% plus/minus un punct procentual.

Criteriile de performanta pentru lunile iunie si septembrie 2009 au fost stabilite in jurul nivelului central de 6,4%, respectiv 5,7%, iar rata anuala a inflatiei ar trebui sa se incadreze intr-un interval de plus/minus un punct procentual fata de tinta.

Banca Nationala a Romaniei (BNR) a fixat pentru 2009 o tinta de inflatie de 3,5%, cu un interval de variatie de un punct procentual.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Bărbat înarmat, arestat înaintea vizitei lui Donald Trump la terenul său de golf din California
Bărbat înarmat, arestat înaintea vizitei lui Donald Trump la terenul său de golf din California
Seceta extremă scoate la suprafață nave naziste din Dunăre și pune în pericol sistemul energetic din regiune
Seceta extremă scoate la suprafață nave naziste din Dunăre și pune în pericol sistemul energetic ...
Cod portocaliu de caniculă în București și Ilfov. Temperaturi de până la 38 de grade și nopți tropicale
Cod portocaliu de caniculă în București și Ilfov. Temperaturi de până la 38 de grade și nopți ...
Nicușor Dan: Accesul României la fonduri europene majore pentru modernizare și investiții rămâne garantat
Nicușor Dan: Accesul României la fonduri europene majore pentru modernizare și investiții rămâne ...
Prefectul de Timiș îl sancționează pe Dominic Fritz cu reducerea salariului cu 10%
Prefectul de Timiș îl sancționează pe Dominic Fritz cu reducerea salariului cu 10%
A doua intervenție pe Dunăre pentru alimentarea Cernavodă. Patru barje vor fi scufundate controlat pentru a devia debitul către Dunărea Veche
A doua intervenție pe Dunăre pentru alimentarea Cernavodă. Patru barje vor fi scufundate controlat ...
Ambasadorul Kievului în Marea Britanie spune că NATO este o organizație depășită
Ambasadorul Kievului în Marea Britanie spune că NATO este o organizație depășită
Nuclearelectrica: Unitatea 2 de la Cernavodă continuă să funcţioneze la capacitate nominală
Nuclearelectrica: Unitatea 2 de la Cernavodă continuă să funcţioneze la capacitate nominală
Senatul a aprobat modificări la programul SAFE. Reguli noi pentru gestionarea fondurilor bugetare în 2026
Senatul a aprobat modificări la programul SAFE. Reguli noi pentru gestionarea fondurilor bugetare în ...
Turcia a atras mai puțini turiști în prima jumătate a anului, dar a menținut veniturile din turism la 25,8 miliarde de dolari
Turcia a atras mai puțini turiști în prima jumătate a anului, dar a menținut veniturile din turism ...
RO-Alert în nord-estul județului Tulcea privind posibilitatea căderii unor obiecte din spațiul aerian
RO-Alert în nord-estul județului Tulcea privind posibilitatea căderii unor obiecte din spațiul aerian
MAE avertizează: Restricții de circulație în Bulgaria, din cauza caniculei
MAE avertizează: Restricții de circulație în Bulgaria, din cauza caniculei
SUA și-a epuizat „aproape în totalitate” rachetele de precizie cu rază lungă de acțiune în războiul cu Iranul
SUA și-a epuizat „aproape în totalitate” rachetele de precizie cu rază lungă de acțiune în ...
Tanczos Barna: Nicio variantă de guvernare nu este exclusă. Noul Executiv ar putea fi învestit până la începutul lui septembrie
Tanczos Barna: Nicio variantă de guvernare nu este exclusă. Noul Executiv ar putea fi învestit până ...
AFIR acordă finanțări nerambursabile de până la 100.000 de euro pentru investiții în floricultură și plante medicinale
AFIR acordă finanțări nerambursabile de până la 100.000 de euro pentru investiții în floricultură ...
AFM aprobă finanțări de peste 124 mil. lei în programul Rabla 2026 pentru aproape 9.750 de persoane fizice
AFM aprobă finanțări de peste 124 mil. lei în programul Rabla 2026 pentru aproape 9.750 de persoane ...
Ford dezminte că a oprit producția din cauza crizei energetice: Uzina din România este în vacanța de vară
Ford dezminte că a oprit producția din cauza crizei energetice: Uzina din România este în vacanța ...
Președintele Iranului afirmă că Teheranul nu urmărește escaladarea conflictului cu SUA
Președintele Iranului afirmă că Teheranul nu urmărește escaladarea conflictului cu SUA