- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

CE a avizat tranzactia prin care E.ON vinde reteaua electrica din Germania catre o companie olandeza

05 Feb, 12:49 • Redactia DailyBusiness
Comisia Europeana (CE) a avizat vineri tranzactia prin care grupul german E.ON urmeaza sa vanda catre compania olandeza TenneT o retea de transport al energiei electrice, evaluata la un miliard de euro.
CE a avizat tranzactia prin care E.ON vinde reteaua electrica din Germania catre o companie olandeza

E.ON, cel mai mare grup de utilitati din lume, vinde 11.000 de kilometri de linii de inalta tensiune pentru a evita o investigatie antitrust din partea CE care s-ar putea incheia cu o amenda.

Vanzarea catre TenneT „nu va afecta mediul competitional pe pietele relevante din UE”, se arata intr-un comunicat al Comisiei, citat de Mediafax.

Surse apropiate discutiilor au declarat pentru Reuters ca reteaua vizata, care tranziteaza Germania de la granita cu Olanda din nord pana la frontiera cu Austria din sud, este evaluata la circa un miliard de euro.

Comisia Europeana a facut in ultimii ani eforturi considerabile pentru deschiderea pietei energetice europene catre noi jucatori si pentru cresterea influentei autoritatilor asupra marilor grupuri din domeniu.

Si celalalt mare grup german de utilitati, RWE, a convenit in martie anul trecut cu CE sa vanda reteaua de transport al gazelor naturale din Germania pentru a evita repercusiuni din partea autoritatilor antitrust.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de ...