Concurenta a amendat firmele Olanesti Riviera si Sind Romania

18 Jun, 16:29 • Redactia DailyBusiness
Consiliul Concurentei (CC) a amendat cu 100.000 lei (24.000 euro) societatea Olanesti Riviera si cu 57.000 lei (13.000 euro) firma Sind Romania, in urma investigatiei declansate pe piata furnizarii serviciilor de cazare si tratament balnear in statiunea Baile Olanesti.
Concurenta a amendat firmele Olanesti Riviera si Sind Romania

„Dintre cei 7 agenti economici investigati, Olanesti Riviera a refuzat sa se supuna inspectiei, iar Sind Romania a incercat sa distruga documente aflate sub cercetare, in cadrul procedurii de inspectie”, au precizat reprezentantii CC.

Ei au explicat ca investigatia se refera la o posibila intelegere intre companiile participante la licitatiile organizate de catre Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale (CNPAS) pentru atribuirea biletelor de tratament, subventionate din bugetul asigurarilor sociale de stat.

In cadrul acestei investigatii, inspectorii de concurenta au efectuat inspectii inopinate simultane la societatile investigate.

„Inspectia inopinata este unul dintre instrumentele legale des utilizate de Consiliul Concurentei in cadrul investigatiilor declansate, fiind cel mai eficient instrument de obtinere a unor dovezi privind posibile incalcari ale regulilor de concurenta”, a declarat Bogdan Chiritoiu, presedintele CC.

„Autoritatea romana de concurenta nu va tolera nici o forma de obstructionare a accesului inspectorilor de concurenta la informatiile si documentele care pot solutiona cazuri complexe de concurenta”, a continuat Chiritoiu.

Conform legii, in cazul in care o societate refuza sa se supuna inspectiei sau furnizeaza documente incomplete, in timpul inspectiilor, Consiliul Concurentei poate aplica amenzi in valoare de pana la 1% din cifra de afaceri totala realizata de societatea in cauza, in anul anterior sanctionarii.

De asemenea, in cazul unui refuz de a se supune inspectiei, Consiliul Concurentei poate aplica amenzi pentru fiecare zi de intarziere, pentru a obliga agentul economic sa se supuna acestei proceduri (amenzi cominatorii). Aceste amenzi pot reprezenta pana la 5% din cifra de afaceri medie zilnica din anul financiar anterior sanctionarii.

Mai mult decat atat, potrivit dispozitiilor legale, Consiliul Concurentei poate, in baza unei autorizari judiciare, sa efectueze inspectii in orice alte spatii, inclusiv domiciliul, terenuri sau mijloace de transport apartinand conducatorilor, administratorilor, directorilor si altor angajati ai agentilor economici sau asociatiilor de agenti economici supusi investigatiei.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan: Accesul României la fonduri europene majore pentru modernizare și investiții rămâne garantat
Nicușor Dan: Accesul României la fonduri europene majore pentru modernizare și investiții rămâne ...
Prefectul de Timiș îl sancționează pe Dominic Fritz cu reducerea salariului cu 10%
Prefectul de Timiș îl sancționează pe Dominic Fritz cu reducerea salariului cu 10%
A doua intervenție pe Dunăre pentru alimentarea Cernavodă. Patru barje vor fi scufundate controlat pentru a devia debitul către Dunărea Veche
A doua intervenție pe Dunăre pentru alimentarea Cernavodă. Patru barje vor fi scufundate controlat ...
Ambasadorul Kievului în Marea Britanie spune că NATO este o organizație depășită
Ambasadorul Kievului în Marea Britanie spune că NATO este o organizație depășită
Nuclearelectrica: Unitatea 2 de la Cernavodă continuă să funcţioneze la capacitate nominală
Nuclearelectrica: Unitatea 2 de la Cernavodă continuă să funcţioneze la capacitate nominală
Senatul a aprobat modificări la programul SAFE. Reguli noi pentru gestionarea fondurilor bugetare în 2026
Senatul a aprobat modificări la programul SAFE. Reguli noi pentru gestionarea fondurilor bugetare în ...
Turcia a atras mai puțini turiști în prima jumătate a anului, dar a menținut veniturile din turism la 25,8 miliarde de dolari
Turcia a atras mai puțini turiști în prima jumătate a anului, dar a menținut veniturile din turism ...
RO-Alert în nord-estul județului Tulcea privind posibilitatea căderii unor obiecte din spațiul aerian
RO-Alert în nord-estul județului Tulcea privind posibilitatea căderii unor obiecte din spațiul aerian
MAE avertizează: Restricții de circulație în Bulgaria, din cauza caniculei
MAE avertizează: Restricții de circulație în Bulgaria, din cauza caniculei
SUA și-a epuizat „aproape în totalitate” rachetele de precizie cu rază lungă de acțiune în războiul cu Iranul
SUA și-a epuizat „aproape în totalitate” rachetele de precizie cu rază lungă de acțiune în ...
Tanczos Barna: Nicio variantă de guvernare nu este exclusă. Noul Executiv ar putea fi învestit până la începutul lui septembrie
Tanczos Barna: Nicio variantă de guvernare nu este exclusă. Noul Executiv ar putea fi învestit până ...
AFIR acordă finanțări nerambursabile de până la 100.000 de euro pentru investiții în floricultură și plante medicinale
AFIR acordă finanțări nerambursabile de până la 100.000 de euro pentru investiții în floricultură ...
AFM aprobă finanțări de peste 124 mil. lei în programul Rabla 2026 pentru aproape 9.750 de persoane fizice
AFM aprobă finanțări de peste 124 mil. lei în programul Rabla 2026 pentru aproape 9.750 de persoane ...
Ford dezminte că a oprit producția din cauza crizei energetice: Uzina din România este în vacanța de vară
Ford dezminte că a oprit producția din cauza crizei energetice: Uzina din România este în vacanța ...
Președintele Iranului afirmă că Teheranul nu urmărește escaladarea conflictului cu SUA
Președintele Iranului afirmă că Teheranul nu urmărește escaladarea conflictului cu SUA
Sameday preia integral Cargus și începe integrarea operațională a celor două companii
Sameday preia integral Cargus și începe integrarea operațională a celor două companii
Finanţare de 289 de milioane de lei pentru noua CET Titan
Finanţare de 289 de milioane de lei pentru noua CET Titan
Nicușor Dan a promulgat legea privind criza carburanților și prelungirea TVA de 9% la locuințe
Nicușor Dan a promulgat legea privind criza carburanților și prelungirea TVA de 9% la locuințe