Finante-Banci

Daniel Bouton, presedintele Societe Generale, si-a anuntat demisia

29 Apr, 10:28 • Redactia DailyBusiness
Daniel Bouton (foto), presedintele bancii franceze Societe Generale, a anuntat ca va demisiona, precizand ca decizia survine in contextul unor atacuri personale repetate impotriva sa, ce risca sa afecteze banca.
Daniel Bouton, presedintele Societe Generale, si-a anuntat demisia

Consiliul de Administratie al bancii va alege un nou presedinte la 6 mai, relateaza NewsIn.

„Atacurile repetate indreptate impotriva mea in ultimele 15 luni ma afecteaza, insa acestea risca sa afecteze si mai mult banca si cei 163.000 de angajati ai acesteia”, a declarat Bouton.

Societe Generale, care a suferit in 2008 pierderi de 4,9 miliarde euro, din cauza unor tranzactii neautorizate ale traderului Jerome Kerviel, a negat recent informatiile aparute in Liberation, conform carora banca ar putea raporta pierderi de 10 miliarde euro, din cauza unor investitii riscante.

Reprezentantii bancii franceze, prezenta si in Romania, au declarat ca stirea este nefondata.”SocGen neaga in mod oficial stirea aparuta in cotidianul Liberation”, a anuntat banca intr-un comunicat.

Autoritatea franceza pentru reglementarea pietelor financiare nu a facut niciun fel de comentariu.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Centrul de Transfuzii din Tulcea caută sponsori pentru aparatură medicală. Nu are fonduri pentru investiții nici în 2026
Centrul de Transfuzii din Tulcea caută sponsori pentru aparatură medicală. Nu are fonduri pentru investiții ...
INS: Înmatriculările de vehicule au scăzut în trimestrul II din 2026. Autoturismele și camioanele, în declin
INS: Înmatriculările de vehicule au scăzut în trimestrul II din 2026. Autoturismele și camioanele, ...
Criza migranților din Ceuta ajunge pe agenda UE. Miniștrii de Interne discută măsuri de urgență după afluxul record de persoane
Criza migranților din Ceuta ajunge pe agenda UE. Miniștrii de Interne discută măsuri de urgență ...
Fake news despre scăderea Dunării: Autoritățile explică de ce imaginile de pe rețelele sociale sunt înșelătoare
Fake news despre scăderea Dunării: Autoritățile explică de ce imaginile de pe rețelele sociale ...
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar producția, spune Bolojan
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar ...
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și acuză marje de profit excesive
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și ...
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri comerciale
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri ...
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor UE
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor ...
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor de cereale
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor ...
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985