Danone vrea sa lanseze o emisiune de drepturi de preemptiune pentru a strange 3 mld. euro

26 May, 14:09 • Redactia DailyBusiness
Grupul francez Danone, cel mai mare producator de lactate din lume, intentioneaza sa lanseze o emisiune de drepturi de preemptiune cu scopul de a strange 3 miliarde euro pentru a reduce datoria si a finanta achizitii, potrivit Financial Times.
Danone vrea sa lanseze o emisiune de drepturi de preemptiune pentru a strange 3 mld. euro

Danone are o datorie de 11 miliarde euro, dupa ce in 2007 a cumparat producatorul olandez de alimente Numico, pentru 12,3 miliarde euro.

Emisiunea de drepturi va permite grupului sa nu recurga la vanzarea de active pentru reducerea datoriei. De asemenea, fondurile stranse vor fi utilizate la consolidarea structurii capitalului, reducerea gradului de indatorare si imbunatatirea atractivitatii in vederea accesarii de credite.

Grupul francez este afectat de declinul cererii, in contextul crizei economice mondiale, si nu se asteapta la o revenire a consumului in acest an. Pentru 2008, Danone a raportat un profit net de 1,3 miliarde euro.

Actiunile Danone au scazut cu 8% de la inceputul anului, pe bursa de la Paris. Titlurile au deschis sedinta de tranzactionare de marti in coborare cu 7%, dupa ce grupul a anuntat ca emisiunea de drepturi.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Turcia a atras mai puțini turiști în prima jumătate a anului, dar a menținut veniturile din turism la 25,8 miliarde de dolari
Turcia a atras mai puțini turiști în prima jumătate a anului, dar a menținut veniturile din turism ...
RO-Alert în nord-estul județului Tulcea privind posibilitatea căderii unor obiecte din spațiul aerian
RO-Alert în nord-estul județului Tulcea privind posibilitatea căderii unor obiecte din spațiul aerian
MAE avertizează: Restricții de circulație în Bulgaria, din cauza caniculei
MAE avertizează: Restricții de circulație în Bulgaria, din cauza caniculei
SUA și-a epuizat „aproape în totalitate” rachetele de precizie cu rază lungă de acțiune în războiul cu Iranul
SUA și-a epuizat „aproape în totalitate” rachetele de precizie cu rază lungă de acțiune în ...
Tanczos Barna: Nicio variantă de guvernare nu este exclusă. Noul Executiv ar putea fi învestit până la începutul lui septembrie
Tanczos Barna: Nicio variantă de guvernare nu este exclusă. Noul Executiv ar putea fi învestit până ...
AFIR acordă finanțări nerambursabile de până la 100.000 de euro pentru investiții în floricultură și plante medicinale
AFIR acordă finanțări nerambursabile de până la 100.000 de euro pentru investiții în floricultură ...
AFM aprobă finanțări de peste 124 mil. lei în programul Rabla 2026 pentru aproape 9.750 de persoane fizice
AFM aprobă finanțări de peste 124 mil. lei în programul Rabla 2026 pentru aproape 9.750 de persoane ...
Ford dezminte că a oprit producția din cauza crizei energetice: Uzina din România este în vacanța de vară
Ford dezminte că a oprit producția din cauza crizei energetice: Uzina din România este în vacanța ...
Președintele Iranului afirmă că Teheranul nu urmărește escaladarea conflictului cu SUA
Președintele Iranului afirmă că Teheranul nu urmărește escaladarea conflictului cu SUA
Finanţare de 289 de milioane de lei pentru noua CET Titan
Finanţare de 289 de milioane de lei pentru noua CET Titan
Nicușor Dan a promulgat legea privind criza carburanților și prelungirea TVA de 9% la locuințe
Nicușor Dan a promulgat legea privind criza carburanților și prelungirea TVA de 9% la locuințe
Guvernul va adopta o hotărâre prin care marile companii consumatoare ar putea fi notificate cu 24 de ore înainte de limitarea temporară a consumului
Guvernul va adopta o hotărâre prin care marile companii consumatoare ar putea fi notificate cu 24 de ...
Ministerul Energiei: Nu există risc de penurie de carburanți. Autoritățile promit normalizarea aprovizionării și analizează reducerea accizei
Ministerul Energiei: Nu există risc de penurie de carburanți. Autoritățile promit normalizarea aprovizionării ...
Caniculă extremă în România: ANM a emis cod roșu de până la 41 de grade și avertizează asupra nopților tropicale
Caniculă extremă în România: ANM a emis cod roșu de până la 41 de grade și avertizează asupra ...
Șeful ASF explică avansul Bursei de Valori București: Creșterea se bazează pe fundamente economice solide
Șeful ASF explică avansul Bursei de Valori București: Creșterea se bazează pe fundamente economice ...
Un urs a spart geamul unei mașini pe Transfăgărășan și a distrus interiorul în căutare de hrană
Un urs a spart geamul unei mașini pe Transfăgărășan și a distrus interiorul în căutare de hrană
Centrul de Transfuzii din Tulcea caută sponsori pentru aparatură medicală. Nu are fonduri pentru investiții nici în 2026
Centrul de Transfuzii din Tulcea caută sponsori pentru aparatură medicală. Nu are fonduri pentru investiții ...
INS: Înmatriculările de vehicule au scăzut în trimestrul II din 2026. Autoturismele și camioanele, în declin
INS: Înmatriculările de vehicule au scăzut în trimestrul II din 2026. Autoturismele și camioanele, ...